Кламер БГ - Новини: "Гравитация“ обра Оскарите, но историческият успех е за "12 години в робство“

"Гравитация“ обра Оскарите, но историческият успех е за "12 години в робство“

Общество

|
Пон, 03 Март 2014г. 12:30ч.
"Гравитация“ обра Оскарите, но историческият успех е за "12 години в робство“

Създадената по истински случай драма "12 години в робство“ спечели Оскар за най-добър филм в неделя, ставайки първата продукция на чернокож режисьор, получила най-високото признание на филмовата индустрия в 86-годишната история на наградите на Киноакадемията. Лентата на британския режисьор Стив Маккуин взе два други Оскара – за най-добра поддържаща женска роля за дебютантката Лупита Ньонго, която попречи на Дженифър Лоурънс да постигне исторически успех с две статуетки в две последователни години за различни категории. Третият Оскар за "12 години в робство“ бе даден на Джон Ридли за най-добър адаптиран сценарий, базиран на книгата на Соломон Нортъп, свободен чернокож, който с измама е продаден в робство в Луизиана

"Всеки заслужава не просто да оцелява, а да живее. Това е най-важното послание, което ни завеща Соломон Нортъп“, каза Маккуин в речта си пред публиката в Долби Тиътър.

С най-много статуетки обаче си тръгна космическият трилър "Гравитация“ на мексиканския режисьор Алфонсо Куарон. Фантастичният филм взе седем отличия, включително за най-добър режисьор, което е първото за латиноамериканеца. Актрисата Сандра Бълок, която бе номинирана за най-добра женска роля, се размина с наградата, но бе определена от Куарон като "сърцето на филма“. В годината с най-добри номинирани филми, "Гравити“ получи награди и за операторско майсторство, саундтрак, филмов монтаж, визуални ефекти, звук, звуков монтаж.

С три статуетки си тръгна и нискобюджетният "Клубът на купувачите от Далас“, разказващ историята на двама СПИН-активисти. Така Матю Макконъхи и Джаред Лето взеха наградите в двете мъжки категории - съответно за най-добра главна и най-добра поддържаща роля. За Макконъхи това бе забележителна нощ, тъй като спечели от раз първата си номинация за Оскар за превъплъщението си в жертвата на хомофобията Рон Уудруф, за което отслабва с 23 кг. Лето, който е вокалист на рок групата 30 Seconds To Mars и с нея ще гостува в София в началото на юни, посвети статуетката на "всички мечтатели", протестиращите в Украйна и всички, които са били жертва на несправедливост. Лентата взе награда и за най-добър грим и прически.

За най-добра женска роля бе отличена австралийката Кейт Бланшет за играта й в лентата на Уди Алън "Син жасмин“.

"Великият Гетсби“ спечели и в двете категории, в които бе номиниран – за костюми и сценография.

Футуристичната драма "Тя" не успя да се пребори за награда за най-добър филм и саундтрак, но пък донесе на режисьора си Спайк Джоунс статуетка за най-добър оригинален сценарий.

Очаквано за най-добър чуждоезичен филм бе обявен италианският "Великата красота“ на режисьора Паоло Сорентино, а "Замразеното кралство" спечели в категорията за най-добър анимационен филм. Като най-добър документален бе отличен "На крачки от славата“.

"Вълкът от Уолстрийт“ и "Американска схема“ бяха големите губещи в нощта на Оскарите. Най-силното разочарование дойде за режисьора Дейвид Ръсел, чиято кримка "Американска схема“ не спечели нито една от десетте номинации, толкова колкото имаше и "Гравитация“. Биографичният разказ на Мартин Скорсезе също си тръгна с празни ръце, оставяйки отново актьора Леонардо ДиКаприо без статуетка, въпреки блестящата му роля на разюздан финансов магнат. Въпреки че за пореден път не бе оценен от Киноакадемията, ДиКаприо поздрави искрено победителя в категорията Матю Макконъхи.

"Небраска“ и "Филомена“ също си тръгнаха без отличия.

Водещ на церемонията беше Елън Дедженеръс, която в един момент дори донесе пица на публиката, а актьорът Брад Пит й асистираше с раздаването на картонени чинийки. Сред музикалните изпълнители бяха Пинк, която изпя песен от "Магьосникът от Оз", Бет Мидлър и ирландците от U2, които отдадоха почит на бореца срещу апартейда Нелсън Мандела.

mediapool.bg