Кламер БГ - Новини: София с "Алея Европа"в Южния парк за 9 май

София с "Алея Европа"в Южния парк за 9 май

Общество

|
Вт, 04 Март 2014г. 19:52ч.
София с "Алея Европа"в Южния парк за 9 май

Първа в Европейския съюз България ще има своя "Алея на Европа" в София. Тя ще се намира в Южния парк между метростанция "Европейски съюз" и пешеходния мост на НДК и трябва да е готова до 9 май, когато се отбелязва денят на обединена Европа. Архитектурният конкурс е спечелен от арх. Иван Киряков, съобщиха от офиса на Европейската комисия у нас.

Идеята

Идеята за първата по рода си "Алея Европа" е гражданите докато се разхождат да научават по интересно поднесен начин достъпна информация за Европейския съюз, обясни ръководителят за представителството на Еврокомисията у нас Огнян Златев.

За целта беше обявен архитектурен конкурс, който се проведе заедно с Камарата на архитектите и Столична община. Въпреки краткия срок за участие в надпреварата се включиха 25 екипа архитекти и ландшафтни архитекти.

Идеите трябваше да са съобразени с прилежащите обществени пространства - хотел "Хилтън", музея "Земята и хората" и Музея за съвременно изкуство. В същото време алеята трябва да поднася по интересен и интерактивен начин информация, свързана с историята на Европа и Европейския съюз.

Според условията стойността за реализиране на проекта не трябва да надвишава 35 хил. лв. Участниците можеха да предлагат и проекти с по-висока цена, но трябваше да има обяснение на колко етапа може да стане реализацията им.

И победителят е ...

архитект Иван Киряков. Той е спечелил журито не с конвенционалната представа за "информационно табло" а с "оплетена лента" в LED светлини, като аналогия на тесните връзки и взаимоотношения на страните членки на ЕС.

Свободно стоящите тела са със собствена конструкция, представляващи пластично оформени ленти с вградени в тях LED панели. Това дава възможност да бъдат представени "широк дипазон от теми и послания". Тази технология съчетава в едно информационни панели и осветителни тела. Освен това изградените по този начин информационни тела имат и скулптурни качества и биха въздействали от една страна като притегателни точки за гостите и жителите на града, както и за уникалноста на мястото, посочва в обяснителната си записка към проекта арх. Киряков.

В нея е посочено още, че "структурите са дефинирани с помощта на параметричен софтуер, което позволява пълен контрол над тяхната форма както и подготовката на нужните чертежи и детайли за реализацията. "След подготовката на частите и елементите структурите могат да бъдат изрязани с помощта на индустриален лазер от метални листове, по този начин биха се вписали в ценовата рамка и биха свели възможността за грешка до минимум. Вграждането на LED панели могат да бъдат калкулирани отделно като мултимедийни елементи", обяснява архитектът.

Концепцията му позволява поетапно изграждане и гъвкавост при дефинирането на различните теми , които да бъдат представени.

За първото място Киряков получава 1500 лв. и предложение за сключване на договор с Европейската комисия за детайлна разработка на проекта в рамките на 20 дни.

Останалите отличени

Втора награда и премия от 1000 лв. е за проекта на ландшафтните архитекти Добромира Лулчева, Стоян Начев и Даниела Стайкова.

Те предлагат създаването на ново площадно пространство пред Музея за съвременно изкуство, което дава по-представителен вид и да осигурява място за отдих на посетителите. Всяка една от 28-те държави членки на ЕС пък ще има своя информационна лампа във формата на конус, като така едновременно ще служи и като информационно табло и като осветително тяло. Конусите са поставени така, че да отговарят на местоположението на държавите членки на ЕС, като за целта са използвани координатите на техните столици. Разстоянието между конусите отговаря на действителното разстояние между съответните столици, като то може да се измери в крачки. Има и мултимедиен портал във формата на цвете, който по нов и интересен начин представя всякакъв тип информация за ЕС.

Третата награда и премия от 500 лв. е за проекта на арх. Дарина Христова и ландшафтните архитекти Л.Язова и М.Стефанова.

Те предвиждат разходка в дебрите на ЕС с вход през арка с надпис "Алея Европа". Паркът е разделен на три основни групи. Едната е историческа представена от скулптори пилони, разказващи историята на ЕС. Другата е екологична символ на чистата енергия добивана от вятъра и криви огледала, наподобяващи соларни панели. Третата група е обединена от забавни информационни табели за ЕС.

mediapool.bg