Кламер БГ - Новини: Според Байдън Тръмп е заплаха за демокрацията в САЩ

Според Байдън Тръмп е заплаха за демокрацията в САЩ

Свят

|
Четв, 06 Ян 2022г. 18:22ч.
Според Байдън Тръмп е заплаха за демокрацията в САЩ

Сн. ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън днес обвини предшественика си Доналд Тръмп, че представлява постоянна заплаха за американската демокрация. Обвинението той отправи в реч по повод годишнината от смъртоносната атака срещу Капитолия, извършена от поддръжници на Тръмп, предаде Ройтерс.

В речта си Байдън предупреди, че неверните твърдения на Тръмп, че изборите за президент през ноември 2020 г. са били откраднати от него чрез широко разпространени измами при гласуването, могат да нарушат върховенството на закона и да подкопаят изборите в бъдеще.

"Трябва да сме абсолютно наясно какво е вярно и какво е лъжа. Ето каква е истината: Бившият президент на Съединените щати на Америка е създал и разпространил мрежа от лъжи за изборите през 2020 г. Той направи това, защото цени властта повече от принципите", заяви Байдън.

Байдън прекара по-голямата част от първата си година на поста съсредоточен върху реализирането на собствената си управленческа програма, вместо да гледа назад и в това отношение речта му бележи промяна, отбелязва агенцията.

Но демократите, шепа републиканци и много независими наблюдатели предупредиха, че щетите, които Тръмп е нанесъл преди бунта - в подстрекателска реч пред поддръжници, в която той повтори своите лъжливи предизборни твърдения и ги призова да отидат в Капитолия и да "се борят с всички средства", за да "спрат кражбата" - продължават да се проявяват.

"На днешния ден преди една година на това свещено място демокрацията беше атакувана. Просто беше атакувана", каза Байдън. "Волята на народа беше атакувана. Конституцията, нашата Конституция, беше изправена пред най-сериозната заплаха", заяви той.

Байдън добави, че "за първи път в нашата история президент не просто е загубил изборите, а се е опитал да предотврати мирното предаване на властта". Той осъди Тръмп за това, че е гледал безредиците по телевизията "и не е направил нищо в продължение на часове".

Според социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос около 55 на сто от избирателите републиканци вярват на невярното твърдение на Тръмп, което беше отхвърлено от десетки съдилища, щатски избирателни служби и членове на администрацията на самия Тръмп.

Четирима души загинаха в продължилия часове хаос преди година, един полицай почина на следващия ден след сблъсъците с бунтовниците, а четирима по-късно се самоубиха. Около 140 полицейски служители бяха ранени.

Бившият президент на САЩ от републиканците Доналд Тръмп реагира, като обвини президента Байдън, че е използвал днес името му в речта си, за да раздели още повече нацията на годишнината от смъртоносната атака срещу Капитолия.

Байдън, "използва името ми днес, за да се опита да задълбочи разделението в Америка", казва Тръмп в писмено изявление след речта на Байдън в Капитолия по повод годишнината. "Целият този политически театър е просто отвличане на вниманието", допълва Тръмп.

Всъщност Байдън никъде в речта си не спомена конкретно името на Тръмп, отбелязва Ройтерс.

В навечерието на трагичната годишнина бившият президент отмени плановете си да отбележи случилото се на 6 януари 2021 г. с пресконференция. Вместо това той има планове да говори по въпроса на 15 януари на митинг в Аризона.

Показателно е, че повечето републикански представители и функционери си остават лоялни към Тръмп. Някои от тях се опитаха да омаловажат атаката, като оприличиха метежниците срещу Конгреса на туристи и дори повдигнаха въпроса дали нападението не е било извършено от федерални агенти.

Според някои наблюдатели неверните твърдения на Тръмп могат да направят в бъдеще така, че предаването на властта в САЩ да не е мирно, особено, когато става дума между претенденти за президентския пост между които разликата в спечелените гласове е малка.

"Фактът, че една Голяма лъжа се е наложила по този начин, и че тя се е засилила и влошила през последните 12 месеца, това е дори по-опасно от самия 6 януари", каза професорът по право в Университета на Охайо Едуард Фоули.

Разделението остава

Година след щурма на Капитолия републиканците и демократите в САЩ са разделени повече от всякога по въпроса за събитията от 6 януари 2021 г., пише в. "Вашингтон таймс".

Социологически данни показват, че междупартийните разногласия са се засилили през изминалата година от нападението, като републиканците са по-малко заинтересовани от наказателно преследване на участниците в размириците, а демократите са непоколебими в позицията си да обвиняват за насилието бившия президент Доналд Тръмп, отбелязва изданието.

Според проучване на изследователския център "Пю" малко над една четвърт от републиканците казват, че е много важно да бъдат разкрити и наказателно преследвани участниците в щурма на Капитолия, докато сред демократите 80 процента смятат, че това е важно. Делът на републиканците, които искат наказателно преследване за размирниците, е намалял почти наполовина от март до септември миналата година.

Демократите в Конгреса изтъкват нападението като още една причина за приемане от Сената на блокирания им законопроект за правата за гласуване. Те също така повдигат темата като предизборен въпрос в година на избори, а комисия, назначена от председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси, разследва събитията на 6 януари миналата година.

Сенаторът републиканец Джон Тун от Южна Дакота заяви, че фокусът на годишнината би трябвало да бъде върху загиналите или ранените преди година. "Наистина мисля, че демократите очевидно ще направят опити да извлекат някакво политическо предимство от това", каза той. "Но всякакви размисли или възпоменания би трябвало да бъдат съсредоточени върху почитане на хората, пострадали или загубили живота си в резултат на това", заяви сенаторът.

Повечето републиканци в Конгреса искат да се върви напред, но някои казват, че причините за нападението все пак би трябвало да бъдат проучени.

Анкетата на "Пю" показва, че сред избирателите на демократите 95 процента смятат поне отчасти Тръмп за виновен за шурма, докато републиканците са почти поравно разделени между тези, които смятат, че бившият президент поне донякъде е отговорен за размириците, и онези, според които той няма вина - съответно 52 на 46 процента.

Републиканците и демократите се различават дори в начина, по който описват случилото се. Проучване на Масачузетския университет в Амхърст показва, че повечето демократи определят участниците в щурма като "метежници", "бели националисти" и "размирници", докато мнозинството от републиканците ги наричат "протестиращи". Според анкета на Си Би Ес Нюз 85 процента от демократите окачествяват събитията на 6 януари като опит за сваляне на правителството и метеж, докато сред републиканците 21 процента мислят по този начин, отбелязва "Вашингтон таймс".

Над 40 процента от американците продължават да не вярват, че Джо Байдън законно е спечелил президентските избори през 2020 г., въпреки липсата на доказателства за широкоразпространени измами при гласуването, посочва в. "Гардиън", като цитира проучване на Аксиос-Моментив.

Според анкетата, публикувана в навечерието на първата годишнина от щурма на Капитолия, 55 процента вярват, че Байдън е спечелил изборите. Този дял почти не се е променил от оповестяването на допитване на Аксиос през 2020 г., малко преди нападението. Тогава проучването сочеше, че 58 процента приемат Байдън за законен победител на изборите.

Социологическите данни също така показват, че повечето американци очакват ново подобно нападение в следващите години, отбелязва вестникът.

mediapool.bg