Главният прокурор прояви интерес към информациите за липсващия асфалт от някои новопостроени магистрални участъци и изиска наличната информация от ресорните министри, съобщи държавното обвинение.
Това става след като през последните месеци регионалният министър Иван Шишков заедно с МВР взеха серия от проби за дебелината на асфалта. По думите на арх. Шишков на места липса до една трета от заложения по проект асфалт, а вътрешният министър Иван Демерджиев преди ден обеща "изненади" сред разследваните за корупция политици.
В съобщението на прокуратурата е посочено, че Иван Гешев е изискал информацията във връзка с твърдения в медиите за извършени нередности при строителството и ремонта на магистрали и участъци от републиканската пътна мрежа, включително Северната скоростна тангента и магистрала "Хемус".
"Наличната в МВР и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) информация следва да бъде предоставена в най-кратък срок. Тя е от съществена важност и е определяща, за да може прокуратурата да започне проверки, за образуване на досъдебни производства и провеждане на ефективни разследвания", се казва в писма на Гешев до Шишков и вътрешния министър Иван Демерджиев.
Повече от две години българската прокуратура води разследване за изпиране на част от парите, отпуснати от правителството на Бойко Борисов за строителството на магистрала "Хемус" . Обвиняемите по делото вече са деветима, а първият разследван бе футболният съдия Борислав Колев, нарочен, че е изнесъл 50 млн. лева от парите за магистралата с чували.
Българската прокуратура може да изиска материалите за строителството на Северната скоростна тангента, но после трябва да ги предаде на Европейската прокуратура, която разследва престъпленията с пари от ЕС.
В края на 2018 година тогавашният депутат от БСП Елена Йончева организира петиция до Европейската комисия и ОЛАФ с искане за проверка на качеството на българските магистрали в лицензирана европейска лаборатория. Към онзи момент Европейската прокуратура все още не съществуваше.
Преди пет години Йончева призоваваше външната проверка да обхване участъците от автомагистралите "Тракия", "Хемус", "Струма" и "Марица", изградени през последните 5 години със средства на ЕС. Още тогава Йончева обяви, че е поискала от Агенция "Пътна инфраструктура" да се направи независима проверка на асфалта по магистралите, но не е получила отговор.
Поводът за акцията на Йончева бе катастрофата край Своге, която доведе до смъртта на 20 души. Прокуратурата образува дело срещу шофьора на автобуса и служители на пътната фирма "Трейс", която е извършила ремонта на пътя. Вече четвърта година прокуратурата не може да внесе в съда годен за разглеждане обвинителен акт.
mediapool.bg