Водният режим на около 20 000 жители на община Омуртаг в скоро време не се очертава да бъде решен.
Изграденият през 2015 г. довеждащ водопровод от язовир "Ястребино" до напорните водоеми на град Омуртаг е негоден за експлоатация и ще трябва да се проектира и строи нов. Това е показала приключилата проверка на състоянието на съоръжението, съобщи Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) след проведена среща за проблема с водата в общината в София.
В нея са участвали министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Шушков, Ирена Георгиева - изпълнителен директор на "Български ВиК холдинг" ЕАД, Станимир Парашкевов - областен управител на област Търговище, кметът на община Омуртаг Ешреф Ешрефов, управителят на ВиК - Омуртаг инж. Явор Миленов и други.
От гражданското обединение "Вода за Омуртаг" обаче смятат, че приключилата проверка е била "проформа". Причината - не са направени 52-часови проби на водопровода, за да се види дали е годен за експлоатация. На неправителствената организация и жителите на града не е представен дори доклада от приключилата проверка и по тази причина те са го поискали по Закона за достъп до обществена информация.
"Ние сме в пълно неведение относно проверката. Настояваме да бъдем запознати. Искаме бързо решаване на проблема. Притесненията ни са, че от май отново водният режим ще бъде затегнат драстично, както беше по време на обявеното бедствено положение", каза Магдалена Славова от "Вода за Омуртаг" по телефона за Mediapool.
Проверката на довеждащия водопровод
Проверката дали изграденият през 2005 г. водопровод от язовир "Ястребино" до Омуртаг, който е ремонтиран и през 2015 г., беше разпоредена от регионалният министър в края на 2023 г.
Резултатът е, че съоръжението е изградено незаконно, без необходимия Подробен устройствен план, както и че е в разрез с предварително одобрения проект, се казва в съобщението на МРРБ.
В него е посочено, че заради тези и други пороци не е въведено в експлоатация, а има издаден Акт 15 в края на 2015 г.
"В случая става дума за незаконно и некачествено изпълнение", казва арх. Иван Шишков.
Експертите са установили, че водопроводът е от обикновени PVC тръби, които са положени върху скална маса без пясъчна основа. В резултат на това не издържат на налягането и се пукат.
Друг съществен проблем е, че не е спазено проектното трасе, заради което има множество чупки и завои, които водят до допълнителни проблеми.
Аварии стават и заради липсата на съоръжения за обевъздушаване на довеждащата система, се казва в съобщението на МРРБ.
Управителят на ВиК - Омуртаг е заявил, че съоръжението е трябвало да провежда между 40 и 80 литра в секунда, а при сегашните изпитания е аварирало при подаване на вода от 2.3 литра в секунда.
Министър Шишков е информирал, че в хода на проверките е станало ясно, че за водоснабдяването на Омуртаг от язовир "Ястребино" има изготвен Подробен устройствен план в периода до 2005 г. по много по-добър вариант на трасе.
Предстои да се анализира може ли той да се използва за проектиране на нов довеждащ водопровод, отговарящ на всички норми и изисквания.
Според арх.Шишков този вариант ще реши най-бързо проблемите с питейната вода, защото ще спести време от редица процедури.
По думите му 90% от експертите са на мнение, че най-добрият вариант за община Омуртаг е да черпи питейна вода от язовир "Ястребино" затова на този етап не се търсят други алтернативи.
Кметът на община Омуртаг и областният управител на Търговище са поели ангажимент за пълно съдействие по отношение на необходимите процедури.
"Вода за Омуртаг" настоява за бързо решение
Гражданското обединение "Вода за Омуртаг" обаче смята, че не е направено цялостно и пълно обследване на изградения вече водопровод, за който са похарчени около 20 млн. лева.
Магдалена Славова от сдружението посочи, че по тяхна информация по време на проучването не са били направени пълни изпитвания на водопровода с 52 часови проби.
Въпреки че, община Омуртаг пое ангажимент до края на 2022 г. да приключи ремонта на вътрешната водопроводна мрежа в ниската част на града, за което държавата отпусна средства, това все още не е факт. В същото време не се работи за подмяната на ВиК мрежата.
За това от "Вода за Омуртаг" искат да знаят по каква причина ремонта е спрян и кога ще започне подмяната на ВиК мрежата в другите две зони на града.
mediapool.bg