Кламер БГ - Новини: Гешев иска КС да спре закриването на спецсъдилищата в името на гражданите и държавата

Гешев иска КС да спре закриването на спецсъдилищата в името на гражданите и държавата

България

|
Ср, 04 Май 2022г. 14:25ч.
Гешев иска КС да спре закриването на спецсъдилищата в името на гражданите и държавата

Снимка: БГНЕС

Закриването на специализираните съд и прокуратурата ще навреди на интересите и на гражданите, и на държавата. В този дух е оформено искането на главния прокурор Иван Гешев до Конституционния съд (КС), от който се иска да отмени решението на парламента, с което се закрива спецправосъдието. Макар че Народното събрание има безспорните правомощия да приеме такива поправки, Гешев все пак се опитва да спори, че те не са били целесъобразни, приети са без нужния анализ и затова противоречат на Конституцията.

Интересите на гражданите и държавата

Спецсъдилищата заработиха в началото на 2012 г. Поправките за създаването им бяха приети по време на първото правителство на ГЕРБ като основен застъпник на идеята бе тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов. Първоначално идеята бе да съдят само участници в организирани престъпни групи. В следващите години обаче им бяха вменени още правомощия, а през 2017 г. там бяха пратени корупционните дела. За близо петте години, в които с тези престъпления се занимаваше спецправосъдието, не бе постигната нито една окончателна осъдителна присъда за корупция. Оправданието бе, че това време е твърде кратко за резултати.

Закриването на институциите бе един от приоритетите, заложен в правителствената програма. Преди няколко седмици парламентът окончателно прие поправките въпреки съпротивата на Гешев. Още тогава главният прокурор заяви, че ще сезира КС. И двете структури все още функционират, тъй като поправките влизат в сила три месеца след приемането им.

В искането си той посочва, че "интересите на гражданите и обществото налагат изграждане на независима съдебна власт" и се позовава на Конституцията. Приемането на атакуваните поправки със сигурност ще наруши тази независимост, твърди Гешев.

Той подчертава още, че към момента на приемане на поправките в двете съдилища има редица висящи дела. Според промените те трябва да се довършат от Софийския градски съд. Незапочналите пък трябва да се пратят в окръжните съдилища по места.

Според искането новите разпоредби са "конституционно нетърпими", защото не давали минимум гаранции за защита правата и интересите на гражданите и държавата, както и нарушават принципа на разделение на властите. В същото време се посочва, че парламентът има право да прекроява съдебната власт. Именно с гласуване на депутатите спецсъдилищата бяха създадени преди 10 години.

"Закриването на цял вид специализирани органи на съдебната власт е рестриктивна мярка и би следвало да се прилага от законодателя само след внимателен анализ като се съобразяват редица положения например да не се нарушава балансът между властите, да не се засяга драстично структурата на съдилищата, както и качеството на правораздаването...", пише в искането.

А какво ще правят магистратите?

Друго противоречие с Конституцията Гешев открива в определения ред за преназначаване на съдиите и прокурорите от закритите институции. Част от самите магистрати присъстваха на дебатите в парламента и се изказаха против. Съдия Вилислава Ангелова дори заяви, че организираната престъпност с радост би ги приела в редиците си, защото вече имали десетгодишен опит с подобни дела.

Гешев твърди, че със закона се ограничава и възможността на Висшия съдебен съвет да прецени къде да прати тези магистрати, защото тези, които са били началници, можели да се върнат на длъжността, която са заемали преди това или да останат в структурата, която са оглавявали. Това ги лишавало от възможността да работят в друг орган на съдебната власт.

mediapool.bg