Германия призова останалите страни членки на Шенген да приемат Румъния и България в Шенген.
"България и Румъния са работили упорито в тази посока и сега е ред на страните от Шенгенското пространство да спазят думата си и да приемат двете държави", каза германската външна министърка Аналена Бербок на съвместна пресконференция с българската си колежка Мария Габриел в Берлин.
Членството на Румъния в зоната за свободно пътуване се спира само от Австрия, докато резерви към България има и Нидерландия. Целта на двете държави е да влязат в Шенген до края на годината, но засега няма сигнали, че това може да се случи.
"Благодаря на Германия за категоричната ѝ подкрепа за членството на България без повече отлагане в Шенген. Германия е наш доверен съюзник и дългогодишен партньор и подкрепата ѝ за Шенген в този ключов момент е от съществено значение", каза Мария Габриел.
Тя посочи, че борбата с нелегалната миграция остава ключов приоритет за България, като страната ни "подкрепя усилията за установяването на ефективна справедлива и добре оперираща система за миграция и убежище в рамките на ЕС".
Австрия обвързва ветото си върху двете балкански страни с необходимостта от цялостна реформа на Шенген, около която към момента няма съгласие.
За разлика от България, румънските управляващи втвърдиха тона към Виена, като обмислят различни мерки срещу позицията ѝ.
Премиерът Марчел Чолаку дори предложи Австрия да обмисли да напусне Шенген, а ЕНП да изключи партията на австрийския канцлер Карл Нехамер.
Освен това Румъния извади на масата и възможността България и Румъния да бъдат разделени по пътя им към Шенген.
Аналена Бербок отчете и оказваната подкрепа за Украйна от страна на България.
"Радвам се да отбележа, че солидарност не е просто дума за България и че страната оказва помощ на Украйна", посочи германската министърка.
Тя добави, че България е сред страните, които продължават да поддържат функциониращ коридора за износ на украинско зърно заедно с Гърция и Румъния.
Германия подкрепи и разширяването на ЕС.
Аналена Бербок отчета напредъка на кандидат-членките на ЕС Украйна, Молдова, Република Северна Македония и други страни от Западните Балкани, които се борят за присъединяване към съюза.
Тя заяви, че Германия вижда и оценява усилията и направените реформи в държавите и подкрепя разширяването на Европейския съюз в тази посока, а Берлин може да окаже помощ при правенето на първите крачки по пътя към ЕС.
По въпроса с разширяването на ЕС Габриел каза, че "европейската интеграция на страните кандидатки е възможност за Европа да се справи с геополитически предизвикателства, да носи сигурност и полза за гражданите".
От стратегическо значение е до нас да имаме сигурни, стабилни и проспериращи страни, споделящи европейските ценности, каза Габриел и изрази подкрепата на България за еврочленство на Западните Балкани, Украйна, Молдова и Грузия.
Мария Габриел представи и позицията на България за кризата в Близкия изток.
"България осъжда категорично бруталните терористични атаки на "Хамас" срещу Израел... Изразяваме пълната си подкрепа за правото на Израел на самозащита, съобразно нормите на международното право", каза Мария Габриел.
Двете министърки призоваха и за незабавно освобождаване на заложниците.
Бойци на ислямистката групировка взеха около 240 души за заложници при атаката на 7 октомври, когато извършиха редица нападения срещу градове и кибуци в Южен Израел, убивайки 1200 души по данни на израелските власти.
mediapool.bg