Кламер БГ - Новини: ЕС финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол от Русия

ЕС финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол от Русия

Европа

|
Нед, 01 Май 2022г. 20:08ч.
ЕС финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол от Русия

ЕС финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол от Русия

Европейският съюз финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол и петролни продукти от Русия, за да я накаже за нейната война в Украйна. ЕС ще обяви идната седмица график и нови мерки, заявиха няколко европейски източници, предаде Франс прес.

"Има политическа воля да бъде преустановено купуването на петрол от Русия и ние ще имаме следващата седмица мерки и решение относно прогресивно изтегляне", заяви европейски представител.

Европейската комисия се очаква да постави на масата на преговорите предложение за ембарго с преходен период до края на годината, заяви друг европейски дипломат.

Решението не е лесно за прилагане заради две трудности - две страни - Унгария и Словакия, зависят от руски петролопроводи. Те нямат излаз на море, нито пристанища и не са свързани с никакъв европейски петролопровод. Трябва да се построят инфраструктури или да се намерят алтернативи.

Освен това европейските решения не трябва да доведат до глобален скок в цените на петрола, което ще е контрапродуктивно.

ЕК е водила през уикенда дискусии със страните членки, които са най-засегнати от подобна мярка, както и със САЩ, с Международната агенция за енергия, за да финализира предложението си пред 27-те.

Въвеждането на ембарго върху руския петрол трябва да бъде одобрено от всички страни членки.

Утре по време на среща на министрите на енергетиката на страните членки в Брюксел е предвидена първа дискусия по въпроса, но не се очаква никакво решение, защото ЕК все още не е представила предложенията си за нови санкции срещу Русия. Шести пакет от европейски мерки, подготвяни от ЕК, ще вземат на прицел петролния отрасъл на Русия, а руската банка "Сбербанк", която представлява 37 процента от пазара, ще бъде изключена от системата Суифт, казват дипломатически източници.

Русия изнася две трети от петрола си в ЕС. През 2021 г. тя е доставила 30 процента от суровия петрол и 15 процента от петролните продукти, купувани от ЕС. За вноса на руски петрол се плаща от ЕС 80 милиарда евро, докато за природен газ ЕС плаща 20 милиарда евро, заяви в средата на април дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел.

Основните вносители на изкопаеми горива от Русия - газ, суров петрол, петролни продукти и въглища - са Германия, Италия, Нидерландия и Франция. Ембаргото върху въглищата бе решено на 7 април и ще влезе в сила в началото на август.

Германия e готова да подкрепи ембарго на ЕС върху вноса на петрол от Русия

Правителството на Германия обмисля идеята за забрана на вноса на руски петрол, което прави по-вероятно ембаргото на равнище Европейски съюз, предаде по-рано в неделя ДПА като се позова на източници в Брюксел.

Германия беше критикувана от Киев, както и от други членки на общността за зависимостта си от доставките на руски изкопаеми горива и за това, че не действа достатъчно бързо за въвеждане на ембарго по отношение на тях.

Причина за промяната в позицията на Германия вероятно са неотдавнашните успехи в намиране на алтернативни петролни доставчици.

По-рано тази седмица федералният заместник-канцлер и министър на икономиката и климата Роберт Хабек обяви, че Германия е намалила зависимостта си от руския петрол от 35 процента преди началото на войната в Украйна на едва 12 процента в рамките на 8 седмици.

За сметка на това обаче зависимостта от руски газ си остава голяма, въпреки че е намаляла на 35 процента от 55 процента преди началото на руската инвазия, предаде Франс прес, като се позова на доклад на германското министерство на икономиката. А зависимостта, свързана с въглищата е намаляла на 8 процента спрямо 50 процента досега.

Ако Москва спре от днес за утре доставките си на природен газ, то германските власти очакват да видят страната да изпадне в рецесия, тъй като индустрията няма да може да работи нормално, отбелязва Франс прес.

Германия увеличи силно вноса на газ от Норвегия и Нидерландия, както и на втечнен газ от други страни, но все още смята, че ще е трудно да мине без руски газ преди 2024 г.

mediapool.bg