Кламер БГ - Новини: Кабинетът падна. ГЕРБ-ИТН-ДПС-Възраждане надделяха

Кабинетът падна. ГЕРБ-ИТН-ДПС-Възраждане надделяха

България

|
Ср, 22 Юни 2022г. 20:57ч.
Кабинетът падна. ГЕРБ-ИТН-ДПС-Възраждане надделяха

Кабинетът падна. ГЕРБ-ИТН-ДПС-Възраждане надделяха

ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и напусналата управлението "Има такъв народ" свалиха кабинета на Кирил Петков. Новото мнозинство надделя в гласуването на вота на недоверие към правителството, внесен от ГЕРБ, но успял заради ИТН. Така в момент на сериозни изпитания и кризи за България и света, страната е изправена пред перспектива на политическа нестабилност и несигурност. Оттук нататък започва рулетката с опитите да се сглоби нов кабинет в този парламент или да се върви към предсрочни избори, които най-вероятно ще изтикат напред популистки и проруски сили.

В сряда вечерта, когато бе гласуван вотът на недоверие, четирите партии от опозиционното мнозинство събраха 124 гласа при необходими поне 121 гласа. Всички 109 депутати от управляващите "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България", както и шестимата напуснали ИТН гласуваха "против" вота на недоверие или общо 115 народни представители. Първоначално системата показа, че един депутат от ДПС е гласувал против вота на ДПС, но след гласуването Рамадан Аталай излезе на трибуната и каза, че това е била грешка на системата за гласуване. Въздържали се нямаше. Единственият отсъстващ депутат беше Елена Гунчева от "Възраждане", която предварително публикува във Фейсбук болничен лист.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски, който рядко се появява на работа, беше в залата, а преди това се появи и на протеста срещу правителството.

Пеевски се яви в парламента за пръв път от месеци, сн. БГНЕС

В залата присъстваха 139 народни представители. Отсъстващият напоследък депутат от ДПС Делян Пеевски се появи в парламента да гласува заедно с колегите си срещу кабинета "Петков", като преди това бе посрещнат с овации от антиправителствените демонстрации на "Възраждане" и ДПС пред храма "Св. Александър Невски".

Кирил Петков след гласуването: ''Този вот е една малка стъпка от един дълъг път. Беше чест за мен да водя правителство, което беше свалено от г-н Пеевски, г-н Борисов, Слави Трифонов и г-жа Митрофанова", заяви премиерът от парламентарната трибуна. ''Обещаваме, че ще продължим да отвоюваме държавата си. Един ден ще имаме държава без задкулисие и без мафия. Една нормална европейска държава".

В същото време пред парламента са се събрали хиляди хора на протест в подкрепа на досегашните управляващи.

След гласуването депутатът от "Продължаваме Промяната“ Искрен Митев обяви, че е гласувал против вота, не защото лидерите на "Продължаваме Промяната“ са му наредили, а защото е служител на народа. "Моите причини са съвсем простички, нормални - надеждата в очите на протестиращите в наша подкрепа, желанието за нормалност. Те искат да не се предаваме. Мафията – вън. Промяната вече е започнала не с хората в парламента, а с тези извън него, те ще бъдат гарантът това да се случи, защото техният глас е твърде силен", посочи Митев.

Свидетели сме на първото подобно решение – 99-ят кабинет за първи път падна с вот на недоверие и това ще си остане историческо събитие, заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.

Основната заслуга да падне правителството е на лидера на ИТН Станислав Трифонов, който реши да си отдръпне подкрепата – той твърди, че било заради Македония, но хора от партията му обявиха, че тя се е превърнала в проводник на мафията и задкулисието.

Това беше първият вот на недоверие срещу правителството на Кирил Петков, което се закле преди малко повече от 6 месеца. Дебатите по вота се проведоха във вторник.

Преди вечерното извънредно заседание ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ" направиха генерална репетиция за вота на недоверие - четирите партии отказаха да се регистрират и кворумът пропадна.

Официалният мотив на ГЕРБ да поиска оставката на кабинета беше за "провал във финансово икономическата политика". Още преди месеци партията говореше за евентуален вот на недоверие с вот на недоверие, но го внесе едва след като преди две седмици Слави Трифонов оттегли партията си ИТН от управлението и правителството загуби парламентарното си мнозинство. След това спортният министър в оставка Радостин Василев и петима депутати от ИТН се опълчиха на Трифонов и заявиха, че ИТН е проводник на мафиотски и корупционни интереси.

Миналата седмица новото мнозинство ГЕРБ-ДПС-"Възраждане"- ИТН пък свали Никола Минчев ("Продължаваме промяната") от поста на председател на парламента, което предизвика протести в негова подкрепа. В крайна сметка към отцепниците от ИТН се присъедини още един – Кирил Симеонов. Шестте гласа на независимите вече депутати обаче не бяха достатъчни на управляващите ПП, ДБ и БСП да спасят правителството.

Кабинетът "Петков" е първият в българската история, кйто бива свален с вот на недоверие. Досега само още едно правителство е било сваляно с гласуване в пленарната зала. Това става през 1992 година, когато тогавашни министър-председателя Филип Димитров внася вот на доверие, но не успява да събере 121 гласа, тъй като ДПС не го подкрепя.

Какво предстои?

Сега по конституция престои президентът Румен Радев да проведе нови консултации с партиите в парламента. След това той трябва да даде проучвателен мандат на първата политическа сила – "Продължаваме промяната", но не е предвидено в какъв срок да го направи, срок има само за връщането му и той е 7 дни. Кирил Петков даде заявка, че ще го задържи максимално, за да се опита да убеди още поне шестима депутати го подкрепят и така да има поне крехкото мнозинство от 121 гласа.

"Продължаваме промяната” никога няма да направи сделка. Ние сме тук за дългата игра и ще сме тук, докато не отстоим независим парламент", каза той и добави, че ПП официално писмо към депутатите от ИТН. "Ако искат да дойдат и да ни попитат какви са нашите цели за следващите 6 месеца, ако не дойдат – отиваме на избори", каза още Петков.

Според него ако имаме 121 депутати, ще "имаме наистина независимо правителство". "Сега задкулисието успя да си открадне един коалиционен партньор. Президентът не ни е помогнал в нито една от стъпките, нямаше конструктивна роля", добави той.

Петков обясни, че ще предложи същото правителство в основния си състав"Имена няма да казвам, но няма как да сме в едно правителство от тук нататък с Гроздан Караджов. Да, ще има промяна на министри, но в основния си състав ще бъдем същите", посочи той..

Ако обаче "Продължаваме промяната" не си осигури необходимата подкрепа, за да има мнозинство в парламента и върне мандата, президентът ще връчи такъв на втората политическа сила – ГЕРБ. От партията вече обявиха, че ще го върнат, защото според тях не е редно вторият да прави правителство.

Решението им е очаквано, защото при ГЕРБ вариантите за правителство са минимални - тя да се прегърне вече открито с ИТН, ДПС и "Възраждане", които заедно имат 125 гласа. Но подобна официална коалиция, в която са и ДПС, и "Възраждане" изглежда малко вероятна. Има и още един теоретичен вариант за мнозинство около ГЕРБ – БСП да се включи в коалицията с ГЕРБ, ДПС и ИТН.

Ако и партията на Борисов върне неизпълнен проучвателния мандат, то Румен Радев в седемдневен срок ще трябва да връчи трети мандат, но този път на избрана от него политическа сила. Той ще трябва да избира между БСП, ИТН, "Демократична България", ДПС и "Възраждане". Ако и третият мандат бъде неуспешен, президентът ще насрочи дата за нови избори, ще разпусне парламента и ще назначи служебно правителство.

Генералната репетиция

Редовното заседание на Народното събрание бе провалено в сряда сутринта, след като новото парламентарно мнозинство го бойкотира. ГЕРБ, ДПС, ИТН и "Възраждане" едновременно отказаха да се регистрират и кворумът пропадна.

Председателстващият заседанието Мирослав Иванов (ПП) даде три възможности за събиране на кворум, но при последната се регистрираха 115 души при нужни 121. В залата при пълна мобилизация се намираха депутатите на ПП, БСП, Демократична България и шестимата отцепници от ИТН.

На днешното си редовно заседание парламентът трябваше да разгледа процедурните правила за избор на нов председател на НС, а опозиционното мнозинство, което миналата седмица свали от поста Никола Минчев от ПП и внесе правилата, не е искало тази точка да бъде част от дневния ред. "Продължаваме промяната" обяви, че партията няма намерение да предлага свой кандидат за поста и ще остави "новата управляваща коалиция" да вземе това решение. ГЕРБ също няма да издига свой кандидат, съобщи Радомир Чолаков пред бТВ. БСП също не желае позицията. През миналата седмица за поста се спрягаше Ива Митева от "Има такъв народ", но и тя отказа.

Под риск са 2.6 млрд. лева

"Днес всеки един депутат, който не присъстваше в Народното събрание, беше част от причината да имаме риск върху огромна сума за българската икономика. Промените в закона за образованието също бяха провалени. Заради днешната неспособност на НС съвместното обучение на различните университети не може да се случи. Въпреки, че беше свален Никола Минчев и знаем как цяла България реагира на това сваляне, новото мнозинство, което се очертава от ГЕРБ, ДПС, Възраждане и останалите депутати от ИТН не можаха да направят дори предложение за председател на Народното събрание. Това ли са принципните ходове, които тези партии заемат? Как ще обяснят на своите избиратели, че дори в първия ден, когато можеха да направят нещо заедно сложиха под риск над 2.6 млрд. лева, образованието беше спряно и не можаха и да излъчат председател на Народното събрание. Тази посока на нас като правителство трябва да ни ужасява", каза по-късно премиерът Кирил Петков по повод проваленото заседание.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обясни решението на партия с нежелание да се гласува нов председател на парламента преди вота на недоверие.

"Три пъти днес правителството падна и това, което ще се види на извънредното заседание е, че правителството ще падне за четвърти и пети път, ако има прегласуване", каза Десислава Атанасова от ГЕРБ, като с думите си визираше трите провалени опита за събиране на кворум и предстоящото довечера реално гласуване на вота на недоверие.

"Ставаме свидетели на поредния саботаж на работата на българския парламент, стана ясно, че тези парламентарни групи, които претендират да управляват държавата, нямат никаква отговорност към бъдещето на България", посочи председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски. Той, подобно на Атанасов, заподозря, че опозиционните партии ще постъпят по същия начин при гласуването на вота на недоверие и няма да се явят в зала от "страх случайно да не загубят вота".

В отговор на въпрос защо депутатите от партията ѝ не са се регистрирали, Ива Митева отговори: "ИТН в момента е опозиция, ние не сме част от управляващите".

Настимир Ананиев от ПП пък заяви пред Нова тв, че "има хора, които искат да застанат на наша страна, но ги заплашват и притискат". "Новото мнозинство на ДПС прие буквално призива "мафията вън" и не влязоха в пленарната зала", каза още той по повод проваленото заседание.

Карадайъ иронизира управляващите и заяви: "От цялата последна седмица нито Кирил Петков, нито Асен Василев, нито Бойко Рашков са ми се обаждали да ми дадат някакви указания. Не знам какво да правя, а те са единствените носители на истината. Нито Кристиан Вигенин, нито Мирослав Иванов са ми разтълкували какво означава това".

mediapool.bg