Кламер БГ - Новини: Вътрешният министър видя манипулация в международно журналистическо разследване

Вътрешният министър видя манипулация в международно журналистическо разследване

България

|
Ср, 07 Дек 2022г. 13:14ч.
Вътрешният министър видя манипулация в международно журналистическо разследване

снимка БГНЕС

Вътрешният министър Иван Демерджиев обяви за манипулация международното журналистическо разследване за предполагаемата стрелба по невъоръжен мигрант на българо-труската граница.

Разследването за стрелбата е дело на осем авторитетни медии от различни държави. Сред тях са Sky News, германската обществена телевизия ARD, британският Times, френският Le Monde, швейцарскотоо обществено радио и телевизия SRF, Lighthouse Reports, Domani и българската секция на "Свободна Европа".

Разследването показва кадри на млад мъж от Сирия, който твърди, че е бил прострелян на българо-турската граница в началото на октомври. След инцидента той е претърпял няколко операции, а според лекарите едната му ръка ще остане парализиранa.

Случката е заснетана с телефон.. На записа се чува изстрел, а след това 19-годишният сириец Абдула ел Рюстюм пада на земята.

Пред "Свободна Европа" той разказва, че е влязъл в България сутринта на същия ден с голяма група, в която имало и жени. След няколко часа били арестувани от полицията. Рюстюм твърди, че служителите им взели парите и телефоните и ги върнали в Турция. Тогава възникнало напрежение. Той разказва, че полицаите претърсвали жените по неприличен начин. В отговор групата сирийци започнали да хвърлят камъни по полицаите, а полицаите са стреляли. Все още не е ясно как е заснаето видеото, след като мигрантите не би трябвало да имат телефони.

Иван Демерджиев казва пред БНТ, че инцидентът от 3 октомври на границата е бил незабавно разследван от смесена българо-турска комисия. Тя е излязла със заключение, че изстрелът не е произведен от българска територия и от български граничен полицай.

"Въпреки това този репортаж се появява преди решението за Шенген. Разочарова ме подобна манипулация в навечерието на решението за Шенген. Имаме споразумение (с Турция), според което оръжие не може да се използва от българска към турска територия. Използва се оръжие, когато е нападнат патрул или когато не се изпълняват нареждания. Важно е да се отбележи, че преобладават стоп патроните в оръжията на българските граничари. По времето на инцидента нашите граничари бяха оборудвани с пистолети. На видеото ясно се вижда в далечината български патрулен автомобил. От такова разстояние не може изстрел от пистолет да простреля човек", казва Демерджиев.

И без изводите от това журналистическо разследване кандидатурата на България за Шенген бе блокирана от Нидерландия и Австрия. Позицията на Виена е, че Шенген не може да се разшири с България и Румъния заради увеличения приток на мигранти през Западните Балкани. Нидерландия не приема България, докато не чуе окончателните заключенията по вече нефункциониращия мониторингов механизъм на ЕК.

Демерджиев посочва като проблем липсата на единна политика на ЕС за опазване на външните граници.

"Поканихме Австрия да организираме съвместни патрули, но до момента нямаме отговор. Техният посланик в България огледа българо-гръцката и българо-турската граници, както и морската, като остана с много добри впечатления, които съм сигурен, че е отразил в доклад. Възраженията на Нидерландия нямат нищо общо с критериите на Шенген. Положихме всички усилия да убедим Нидерландия. За мен тяхната позиция е необяснима. Това, което ни казва еврокомисията е, че сме готови", каза той.

Според Демерджиев България се справя с мигрантския наплив по-добре от Гърция.

mediapool.bg