Кламер БГ - Новини: "Възраждане" ще остане сама във фиксацията си за "чуждестранните агенти"

"Възраждане" ще остане сама във фиксацията си за "чуждестранните агенти"

България

|
Ср, 02 Ноем 2022г. 17:01ч.
"Възраждане" ще остане сама във фиксацията си за "чуждестранните агенти"

Искането на "Възраждане" медии и неправителствени организации, които получават дори 1000 лв от чужбина, да бъдат обявявани за "чуждестранни агенти" и дейността им да бъде ограничавана, не среща подкрепа от останалите партии в Народното събрание.

Въпросният законопроект на партията на Костадин Костадинов, която преди време поиска да патентова марката "Костя Копейкин", какъвто е прякорът на лидера й, би засегнал само физическите и юридическите лица с доходи "на светло". Така, ако някой получава пари "под масата" от друга държава, за да прокарва интересите ѝ в България, той няма да бъде заклеймяван като "чуждестранен агент".

Освен това не само медии и НПО-та биха били ограничени в дейността си, според замисъла на "Въраждане". Всъщност от законопроекта излиза, че и партиите, които са получили финансиране от външна организация, например от фондации като "Конрад Аденауер", "Фридрих Науман" или "Ханс Зайдел", ще трябва да прекратят дейността си, защото ще се смятат за "чуждестранни агенти". И още - ако някой чужденец дари пари за операция на българин и те са над 1000 лв, то получилият ги също ще трябва да се регистрира като "чуждестранен агент".

В парламента засега твърдо "против" идеите на "Възраждане" са се обявили ГЕРБ, "Демократична България" и "Продължаваме промяната". Това обаче е достатъчно отсега да се знае, че ако предложението на "Възраждане" въобще стигне до пленарната зала, то няма да бъде прието, защото трите обявили се "против" парламентарни групи имат мнозинство от общо 122 гласа.

Очертава се този проект да бъде подкрепен само и единствено от групата на "Възраждане", коментираха неофициално депутати.

Това обаче е истинската цел на Костадинов – да се открои отново като изолиран от останалите партии политик, проповядващ пред електората си, че само той милее за страната си. Самоизолацията явно е стратегическият курс, който Костадинов следва в този парламент. Той предварително обяви, че няма да разговоря за съставяне на кабинет с мандата на която и да е друга партия, освен неговата. От друга страна, "Възраждане" не са желан партньор за преговори от останалите политически сили.

"Това са "рецептите" на Путин" и "пълна комедия"

"Няма да го подкрепим. Не мислим, че подобни мерки имат място в една демократична държава, каквато се стремим да бъдем. Оттам нататък читателите, зрителите или слушателите могат да харесват една или друга медия или да не я харесват", каза пред Mediapool Тома Биков (ГЕРБ) за законопроекта на "Възраждане".

От "Продължаваме промяната" бяха изключително лаконични и обявиха единствено, че няма да подкрепят проекта.

"Естествено, че сме против подобен тип репресивно законодателство. То представлява най-явната декларация от страна на "Възраждане", че работят за това България да се развива по путински модел. Не знам защо не излязат и не го кажат – че са за излизане от ЕС, за излизане от НАТО, за прилагане на всички "рецепти" на полковник Путин. Това (закон за чуждестранните агенти – бел.ред) е една от ключовите "рецепти" на Путин, чрез която той задуши свободата на словото и политическите свободи в Русия. Ние ще бъдем твърдо против", каза пред Mediapool съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.

Проектът не е обсъждан от парламентарната група на БСП и все още няма официална позиция, но депутатът от партията Явор Божанков изрази пред Mediapool личното си мнение:

"В България има един политически лидер, чието име се асоциира с чужда валута и точно той да иска закон за чуждестранните агенти е пълна комедия".

Божанков каза още, че качеството на самия законопроект е изключително ниско.

Парламентарната група на ДПС, подобно на тази на БСП, също все още не е обсъждала въпросния законопроект.

Какво искат от "Възраждане"?

Предложенията на "Възраждане" предвиждат за "чуждестранни агенти" да се определят физически и юридически лица, които са получили от чуждестранен източник "пряко или косвено" финансиране в размер по-голям от 1000 лева в рамките на една година през последните 5 години. За тях се предвиждат и рестрикции.

Въпросните "чуждестранни агенти" всяка година подлежите на финансов одит. Те ще трябва сами да се регистрират в специално създаден публичен регистър, а ако не го направят в 15-дневен срок, ще получат и глоба в размер от 1000 до 5 хил. лв. за физически лица и от 5 хил. до 10 хил. лв. за "всички други субекти".

Законопроектът предвижда на "чуждестранните агенти и свързаните с тях лица" да им бъде забранено да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и центрове за личностно развитие, в лечебни заведения, в социални домове, в обекти на МВР и на Министерството на правосъдието, както и в БАН.

"На чуждестранните агенти и свързаните с тях физически лица се забранява да извършват творческа дейност за сметка на държавния или местния бюджет, да участват в обществени поръчки по държавни и общински договори, да участват в проекти на държавната и местната власт и да извършват оценки на въздействието върху околната среда", пише още в проекта.

Освен това от "Възраждане" искат на "чуждестранните агенти" да бъде забранено "да участват в политическа дейност, лобиране или предизборна агитация под каквато и да е форма, както и дейности по оказване на влияние върху всяка част от обществеността в България по отношение на вътрешната и външната политика".

Именно от тези текстове излиза, че партията на Костадин Костадинов се опитва да си разчиства сметките с политическите си опоненти.

От "Възраждане" все пак са предвидили изключения от полето на закона им за "чуждестранните агенти". Става дума за финансиране от ЕС и за дейностите, извършвани от религиозни организации, спортни клубове, застрахователни дружества и финансови институции. Предложението им е този закон да се прилага предимно в медийната област, както и в образователни и социални институции.

Официалното внасяне на законопроекта идва по-малко от месец, след като лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че партията му умишлено не съобщава на някои медии за предстоящите ѝ събития. Тогава той назова поименно "Дневник", "Капитал", Mediapool и "Клуб Z", нарече ги "жълто-кафяви отходни тръби" и призова техните журналисти да напуснат залата, защото не искал да е в едно помещение с тях и да отговаря на въпросите им. След като това не се случи, той напусна собствената си пресконференция.

По руски или по американски аналог?

От "Възраждане" твърдят, че законът е по аналог на американския Закон за регистрация на чуждестранните агенти (ФАРА), но в действителност предложенията са много по-близки до руския закон за чуждестранните агенти, който стана причина за закриването на редица критични към Кремъл медии и организации.

Американският закон има основно регистрационна функция и за разлика от руския, той не е фокусиран върху неправителствените организации и медии. Целта му е американското общество да знае, ако във формирането на общественото мнение участват хора и организации, които действат от името на чужди държави и организации. Законът не забранява на посочените организации каквито и да бил дейности, а само изисква съответните организации да осигурят прозрачност на действията и финансирането си. В материал по темата от Factcheck.bg посочват, че доклад на Американската адвокатска асоциация се препоръчва думата "агент" да се замени с "представител", тъй като "агент" създава подвеждащи внушения и излишна стигматизация на регистрираните.

Руският закон за чуждестранните агенти от своя страна предвижда рестрикции за определените като чуждестранни агенти, точно както в проекта на "Възраждане". По закон чуждестранните агенти са длъжни да обозначават всяка публикация, включително в социалните медии, с дълга декларация за отговорност, да докладват редовно за приходите и разходите си и да се подлагат на финансов одит. В него се говори за "чуждестранно влияние", което може да има материална или нематериална форма, като и не е детайлно обяснено какво представлява то – т.е. може да означава всичко.

За първи път в руското законодателство се въвежда понятието "чуждестранен агент" през 2012 г. Оттогава законът беше разширен така, че да включва и организации с нестопанска цел, медии и отделни руски граждани, включително журналисти и активисти.

Той се използва, за да бъдат взимани на прицел медии, включително германската радиостанция "Дойче веле", независимият новинарски сайт "Медиазона" и телевизия "Дожд".

mediapool.bg