Кламер БГ - Новини: Очаквано: Коалиция "хартиена бюлетина" победи в правната комисия

Очаквано: Коалиция "хартиена бюлетина" победи в правната комисия

България

|
Ср, 02 Ноем 2022г. 19:01ч.
Очаквано: Коалиция "хартиена бюлетина" победи в правната комисия

Очаквано: Коалиция

Без изненада, с гласовете на депутатите от ГЕРБ, ДПС и БСП в парламентарната правна комисия бе прието предложението за връщане на хартиената бюлетина. То бе внесено от БСП и одобрено с 11 гласа "за" и 5 "против".

Именно това знаково решение на т.нар. коалиция "хартиена бюлетина" ще се превърне в първия законопроект, който ще бъде разгледан в пленарната зала на 48-ото Народно събрание. Очаква се това да стане в петък, когато трите партии, разполагащи с общо 128 депутати, ще ревизират едно от важните постижения в българските избори – повсеместното машинно гласуване.

Връщането на хартиената бюлетина във всички секции би означавало да се върне практиката, при която всички бюлетини се броят на ръка, както беше до лятото на миналата година, когато в изборните протоколи имаше значително повече грешки и възможности за измами. Въпреки това ГЕРБ, ДПС и БСП настояват за връщане на хартията.

БСП, която през 2021 г. ентусиазирано подкрепяше машинния вот, пожела още в предишния парламент да се върнат бюлетините, след като лидерът на партията Корнелия Нинова посочи машинното гласуване като една от причините за електоралния срив на социалистите. Тогава от ГЕРБ също не можеха да се примирят с факта, че не са първа политическа сила и твърдяха, че машинният вот е опорочен и манипулиран. След като си върнаха първото място на последните избори, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече не беше толкова убеден, че вотът е бил манипулиран, но въпреки това поиска връщането на бюлетините.

В предишния парламент ГЕРБ, БСП и ДПС нямаха мнозинство и не успяха да върнат хартията, но сега имат.

Законопроектът предвижда гласоподавателите да имат право на избор дали да гласуват с машина или с хартия. Според действащия Изборен кодекс в секциите с над 300 избиратели в страната и чужбина се гласува само с машина, а в по-малките секции – само с хартия. По този начин се гласуваше на последните три вота – предсрочните избори през лятото на миналата година, изборите 2 в 1 през ноември 2021 г. и изборите през октомври тази година. Гласуването предимно с машини намали недействителните бюлетини, скъси времето за обявяване на резултатите и улесни членовете на повечето секционни комисии, на които не се налагаше да броят хартиени бюлетини, да мъкнат чували, да висят на опашки и да припадат от изтощение.

Освен законопроекта на БСП за хартиената бюлетина, правната комисия прие още две предложения за промени в изборното законодателство - на "Демократична България" и на "Възраждане".

Проектът на ДБ предвижда към ЦИК да се създаде специално звено за машинното гласуване, както и парламентарно представените формации да имат постоянен достъп до изходния код на устройствата. Предложенията на "Възраждане" предвиждат задължително видеонаблюдение по време на изборния ден и при съставянето на протоколите на секционните комисии, както и задължително броене на всички разписки от машините. Освен това от формацията искат да имат представител в ЦИК.

Свекърът или майката?

Депутатите от "Продължаваме Промяната" напуснаха заседанието на правната комисия с мотива, че проектите за промени в Изборния кодекс, а и други точки в дневния ред, не са били изпратени за становища до съответните министерства и заинтересовани организации.

"Не можем да останем в тази правна комисия, диктувана от ГЕРБ, която грубо нарушава правилника и законодателния процес", каза пред журналисти Милен Матеев от ПП и добави ,че в момента се поставят на обсъждане законопроекти, внесени в последния момент, без да са спазени никакви срокове и без да са изпратени за становища до министерства и граждански организации.

"Моят свекър е на 89 години и гласува без проблем с машина, а дори няма смартфон. Не подценявайте хората", каза Надежда Йорданова от ДБ.

Тя добави, че "дори хората да гласуват с черно и бяло бобче", активността ще е по-ниска на четвъртите парламентарни избори за по-малко от 2 години.

"Вашият свекър може би гласува с машина, но моята майка казва, че не иска. Казва, че се притеснява. Тези хора имат право на личен избор", репликира Анна Александрова от ГЕРБ.

"Ако щете чисто държавнически, не е моментът в началото на парламента да се променя изборното законодателство. Какъв сигнал изпращаме? Променяме правилата и отиваме на нови избори?", каза депутатът от "Български възход" Александър Николов.

Хамид Хамид от ДПС обяви, че на първо четене групата ще подкрепи и трите проекта, но ще внесе редица промени преди окончателното им приемане. Той припомни, че ДПС от години настоява за машинно броене и между двете четения партията отново ще предложат въвеждането му. "Така от една страна гласуването ще бъде 100% машинно, а от друга ще е 100% хартиено", посочи Хамид.

Според него с машинното броене ще се преодолее въпросът с недействителните бюлетини, защото избирателят ще пусна бюлетината в устройство за броене, но тя ще му я връща, ако е недействителна.

Забързването

Още в сряда сутринта ГЕРБ, БСП и ДПС забързаха връщането на хартиената бюлетина като решиха и другите два законопроекта за промени в ИК да бъдат разгледани на първо четене като първа точка за пленарното заседание в петък. Включването им в програмата на депутатите стана още преди ресорната правна комисия да разгледа предложенията.

ПП и ДБ поискаха промените в ИК да отпаднат от дневния ред, но безуспешно.

Бившият шеф на правната комисия Милен Матеев от ПП смята, че включването на законопроекта нарушава правилника на парламента, няма доклади по него, няма становища и никакво обществено обсъждане.

В отговор на трибуната излезе Йордан Цонев от ДПС, който нападна Матеев като обяви, че той явно е приел като своя кауза Изборният кодекс да бъде "бавен и замитан в ъгъла".

"Не се срамувам, че за мен е кауза това да не върнем хартиената бюлетина и да не върнем начина, по който се манипулираха изборите при предишни изборни кампании", отговори Матеев.

Надежда Йорданова от ДБ също настоя точката с промените в Изборния кодекс да отпадне от дневния ред за тази седмица с аргумента, че все още проектите не са минали през ресорната комисия.

В крайна сметка предложението бе отхвърлено със 123 гласа "против" (ГЕРБ, ДПС и БСП), 106 "за" (ПП, ДБ, "Възраждане" и "Български възход") и 1 "въздържал се" от БСП.

Изглежда, че за ГЕРБ, БСП и ДПС, основен приоритет сред всичките 74 внесени в деловодството на Народното събрание законопроекти е именно връщането на хартиената бюлетина.

Съвпадение

Пускането на проекта за хартиеното гласуване "по бързата писта" съвпада с видимото забързване на консултациите, които президентът Румен Радев провежда с партиите преди връчването на първия мандат. Макар от четвъртия парламентарен вот да мина месец, все така няма ясно мнозинство, което да застане зад редовен кабинет, а през последните години партиите редовно се заемаха с промени в ИК именно преди избори.

mediapool.bg