Кламер БГ - Новини: Танкер с руски петрол е арестуван в Албания заради санкциите

Танкер с руски петрол е арестуван в Албания заради санкциите

Война в Украйна

|
Ср, 22 Фев 2023г. 16:34ч.
Танкер с руски петрол е арестуван в Албания заради санкциите

Танкер с руски петрол е арестуван в Албания заради санкциите

Сенчестият флот от стотици танкери, които руските петролодобивни компании старателно са събрали, за да пренасят петрол, заобикаляйки западните ограничения, привлече радара на европейските власти.

В сряда албанската полиция задържа танкер под либерийски флаг, заподозрян в транспортиране на санкциониран петрол с руски произход.

Арестът - първият след влизането в сила на ембаргото на ЕС върху петрола и петролните продукти от Руската федерация - беше извършен в пристанището Дуръс на Адриатическо море, съобщава руското издание РБК, като се позовава на изявление на властите.

Операцията "Ембарго" във второто по големина пристанище на Албания е проведена въз основа на разузнавателни данни, според които руски петрол е попаднал в кораба в резултат на претоварване от друг танкер. "Имаше подозрение, че тази петролна пратка е била изнесена от страни, подложени на петролното ембарго, а именно Русия", се казва в изявление на полицията.

„Танкерът е тръгнал от Азербайджан и по всяка вероятност е бил натоварен с нефт в гръцкото пристанище Каламата от друг танкер с 22 500 тона дизелово гориво“, съобщи полицията.

При проверката полицаите установили, че петролът се транспортира без необходимата документация. 22-та членове на екипажа на танкера са задържани за извършване на следствени действия.

Общо руските петролни компании биха могли да имат на разположение "сенчеста флотилия" от до 600 кораба, от които около 400 петролни танкера, изчислява търговската компания за суровини Trafigura, бивш основен клиент на Роснефт, който напълно се отказа от руския петрол в първите седмици на войната. По правило това са стари танкери, предназначени за скрап: средната възраст на корабите, напускащи петролните пристанища на Балтийско море, достига почти 20 години, казват за Ройтерс търговци, работещи в региона.

По оценка на VesselsValue създаването на "тайния флот" е струвало най-малко 2,2 милиарда долара, от които 1,4 милиарда долара са похарчени за закупуване на петролни танкери.

Поне един собственик на такива кораби вече е идентифициран от властите на ЕС. Това е регистрираната в Дубай SUN Ship Managermen, на която държавната "Совкомфлот" предаде почти всичките си танкери през април 2022 г. - общо почти 100 броя. Според изданието Politico ЕС обмисля санкции срещу компанията, обвинявайки я, че помага на Русия да заобиколи санкциите.

mediapool.bg