Днес или утре лидерите на страните членки от Европейския съюз може да се договорят за пети пореден пакет от санкции срещу Русия, сред които и забрана за вноса на въглища, заяви ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел, цитиран от Ройтерс. Санкциите ще бъдат наложени "вероятно днес следобед или най-късно утре", каза той пред журналисти при пристигането си в централата на НАТО в Брюксел, за да участва в среща на алианса.
Ройтерс обаче, позовавайки се на източник, близък до преговорите, съобщава, че посланиците на страните членки на ЕС в Брюксел се очаква по-късно днес да одобрят забрана за внос на руски въглища от средата на август, което е с месец по-късно от първоначално предложеното. По думите на източника отлагането е било договорено под германски натиск.
Забраната на вноса на руски въглища е основната мярка от петия пакет европейски санкции срещу Русия. Той беше предложен миналата седмица от Европейската комисия като реакция на клането в украинския град Буча.
Ако бъде одобрена, това ще бъде първата забрана на руски енергоносители от страна на ЕС след началото на инвазията в Украйна на 24 февруари.
Засега петролът и газът, които са далеч по-важни и за Москва, и за ЕС, остават недосегаеми.
По-голямата част от въглищата, които Европа купува от Русия, идват от спотовия пазар, а не въз основа на дългосрочни договори. Тези покупки ще бъдат спрени веднага, след като санкциите бъдат наложени.
Макар и първоначалното предложение на ЕК да беше удължено с месец, то си остава по-амбициозно от британската забрана. Лондон обяви вчера, че възнамерява да се откаже изцяло от вноса на въглища от Русия до края на годината.
Според оценките на ЕК ембаргото върху въглищата ще струва на Русия 4 милиарда евро загубени приходи.
Байдън подписа заповедта за въвеждане на нови санкции срещу Русия
Американският президент Джо Байдън подписа указ, с който се забраняват новите инвестиции в Русия на американски граждани независимо от тяхното местожителство, съобщи Ройтерс.
Новите санкции са приети в отговор на "големите военни престъпления", както ги определи Байдън, извършени от руските сили в Украйна.
Санкциите засягат руската "Сбербанк", която държи една трета от руските банкови активи, и "Алфабанк", четвъртата по големина финансова институция в Русия, казаха американски официални представители. Енергийните трансакции обаче са изключени от мерките.
Ограничения са наложени още на двете дъщери на руския президент Владимир Путин, съпругата и дъщерята на руския външен министър Сергей Лавров и на високопоставени членове на руския съвет за сигурност.
В обхвата на санкциите влизат бившият руски президент и премиер и близък съюзник на Путин Дмитрий Медведев, настоящият премиер Михаил Мишустин и министърът на правосъдието Константин Чуйченко.
Въпроси около ефективността на санкциите и ефекта им върху световната икономика
Докато администрацията налага допълнителни санкции, се засилват въпросите за ефективността на водената понякога без особена координация икономическа кампания на Запада срещу Москва, отбелязва "Вашингтон пост". Изданието пише, че първоначално руската валута се е сринала, след като правителството на САЩ и неговите съюзници за първи път наложиха санкции срещу Кремъл преди няколко седмици. Но напоследък рублата се е възстановила и Европа продължава да купува руски нефт и газ на стойност милиарди долари, посочва вестникът. Според него това е помогнало на Москва да компенсира разходите за войната. Въпреки че администрацията на Байдън е забранила вноса на руски енергийни продукти в Америка, САЩ не са наложили санкции върху международните руски енергийни сделки поради опасенията за въздействието на по-високите световни цени на енергията върху вътрешната инфлация.
"Вашингтон пост" цитира служители от Белия дом, които са категорични, че санкциите работят въпреки тези критики. Те изтъкват прогнози, че руската икономика може да се свие с до 15% през тази година - което би било най-големият спад в руската икономика от началото на разпадането на Съветския съюз през 1989 г.
Изданието коментира, че допълнителните санкции срещу Русия биха могли да увеличат напрежението в световната икономика, която все още се опитва да се възстанови от пандемията от коронавируса. Русия е не само един от най-големите доставчици на енергия в света, но и играе ключова роля във веригите за доставка на автомобилни части, храни и други стоки. Вестникът цитира изказване пред законодатели от Конгреса на министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън вчера, в което тя предупреди за повишаване на цените на енергията и храните в световен мащаб, както и за опустошителни последици за по-бедните страни, които са по-малко подготвени да поемат удара и са по-зависими от износа на руска и украинска пшеница.
mediapool.bg