Рафинерия в украинския град Кременчук беше поразена тази нощ при руски удари с дрон, съобщиха местните власти, цитирани от ДПА.
"Имаше пожар. Службите за извънредни ситуации работят на място", написа в "Телеграм" военният управител на Полтавска област Дмитро Лунин.
Кременчук е индустриален град, обстрелван няколко пъти от началото на инвазията заради стратегическото му значение като център за преработване на петрол. Рафинерията също е била обект на атаки, а миналото лято търговски център в града беше поразен от руска ракета, при което загинаха 20 души.
Тази нощ Русия е атакувала Украйна с 24 дрона, насочени към северната и централната част на страната, съобщи генералният щаб в Киев. Седемнадесет от дроновете са били свалени, съобщи армията в изявление, като допълни, че те са били унищожени в Сумска, Полтавска, Кировоградска и Днепропетровска област.
Петролна база се запали в Сочи
В нощта на 20 септември в Адлерския квартал на Сочи се е запалил резервоар с дизелово гориво, съобщи ръководителят на Краснодарския край Вениамин Кондратьев. По думите му площта на пожара е 96 квадратни метра. В гасенето му са участвали над 60 души и 15 единици техника.
Телеграм каналът Baza написа, че пожарът в склада за горива и смазочни материали е причинен от атака с дрон. Според изданието дрон-камикадзе се е разбил в резервоар за гориво.
Украински дрон се взриви в петролна база на "Роснефт" в Адлер, съобщиха други руски и украински Телеграм канали. Адлер, който е част от Сочи, се намира на около 550 км от най-близката територия, контролирана от Украйна. Това е най-далечната атака на безпилотен апарат по руското черноморско крайбрежие. Освен това ударът е нанесен само на 25 км от резиденцията на Владимир Путин в "Бочаров Ручей" край Сочи, отбелязва "Агенция". Дронът би трябвало да е прелетял покрай нея, твърди руският Телеграм канал.
По-късно ръководителят на администрацията на Сочи Алексей Копайгородски съобщи, че пожарът е потушен. Той уточни, че в резултат на инцидента няма пострадали.
Зеленски пред ООН: Русия трябва да спре войната, за да може светът да се бори с промените в климата и други кризи
Украинският президент Володимир Зеленски призова световните лидери, събрали се от вчера в Общото събрание на ООН, да останат единни срещу нахлуването на Русия в страната му и посочи, че Москва трябва да бъде отблъсната, така че светът да може да се насочи към решаване на належащи глобални предизвикателства, предаде Ройтерс.
Зеленски беше аплодиран, когато зае мястото си на трибуната в Ню Йорк за първото си лично участие на годишното Общо събрание на ООН, откакто Русия нахлу в Украйна страна през 2022 г.
"Украйна прави всичко, за да гарантира, че след агресията на Русия никой в света няма да посмее да нападне който и да е народ“, каза президентът на Украйна.
"Въоръжаването трябва да бъде ограничено, военните престъпления трябва да бъдат наказани, депортираните хора трябва да се върнат у дома, а окупаторът трябва да се върне в собствената си земя." "Трябва да сме обединени, за да го направим – и ще го направим.“
Зеленски обвини Русия, че в стремежа си за международно признаване на собствеността й върху земи, които е завзела от Киев, манипулира световните пазари на храни.
В реверанс към Глобалния юг, чиято подкрепа търси в противопоставянето си с Русия, Зеленски говори за влошаването климатична криза и природните бедствия, като спомена последните земетресение в Мароко и наводнения в Либия.
"Трябва да го спрем. Трябва да действаме единно, за да победим агресора и да съсредоточим всичките си възможности и енергия върху справянето с тези предизвикателства", каза Зеленски пред Общото събрание.
Той обвини Русия в отвличане на украински деца. През март Международният наказателен съд издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин по подозрение в незаконно депортиране на деца от Украйна. Кремъл отхвърля обвиненията и юрисдикцията на съда.
"В Русия тези деца са научени да мразят Украйна и всички връзки със семействата им са прекъснати. И това е явен геноцид, когато омразата се използва като оръжие срещу цяла нация", каза Зеленски.
Миналата година Зеленски представи план от 10 точки, който включваше възстановяване на териториалната цялост на Украйна, оттеглянето на руските войски и прекратяване на военните действия и възстановяване на държавните граници на Украйна.
Той каза, че сега работи за организиране на мирна среща на върха въз основа на този план и утре ще представи подробностите на специална среща на Съвета за сигурност на ООН.
Столтенберг в ООН: Украйна спешно се нуждае от системи за ПВО
Украйна спешно се нуждае от системи за противовъздушна отбрана, включително боеприпаси, резервни части и поддръжка на системите, с които украинската армия вече разполага, заяви вчера генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс.
Столтенберг каза, че войната, която е вече във втората си година, е „война на изтощение“, но не е в „патова ситуация“, като се има предвид напредъкът, постигнат от Украйна в започналата през юни нейна контраофанзива за отвоюване на териториите, окупирани от руските сили.
„Ако искаме край на войната, ако искаме справедлив и траен мир, военната подкрепа за Украйна е правилният път“, каза Столтенберг в интервю в Ню Йорк, където се намира за годишната сесия на Общото събрание на ООН.
„Украйна се нуждае от много и различни видове подкрепа“, каза Столтенберг.
Страната има спешна нужда от противовъздушна отбрана, изтъкна генералният секретар на НАТО. Не само нови системи, но също боеприпаси, поддръжка, резервни части… Виждаме, че всеки ден в Украйна ПВО спасява живота на много хора и трябва да подкрепяме системите за ПВО на Украйна, изтъкна Столтенберг.
По-рано вчера високопоставен представител на американския Държавен департамент каза, че укрепването на украинските системи за ПВО е ключово, включително за защитата на критична инфраструктура с наближаването на зимата.
Някои военни анализатори казват, че на Украйна може да се окаже трудно да поддържа динамиката на бойното поле с настъпването на студено и влажно време. Според Столтенберг обаче сраженията може да продължат и през есента и зимата. „Това, което трябва да направим, е да подкрепяме украинците, а от тях зависи какви решения ще вземат на терен“, каза Столтенберг. Войната на изтощение се превръща във война на логистиката, поясни генералният секретар.
50 деца от окупирани украински региони пристигнаха в Беларус
Беларуските държавни медии съобщиха вчера, че 48 деца от Украйна са пристигнали в Беларус от украински региони, които Москва твърди, че е анексирала, предаде Асошиейтед прес.
Децата са от окупирани части на Донецка, Луганска и Запорожка област.
Тези територии бяха незаконно анексирани от Москва през декември миналата година, но руснаците нямат пълен контрол върху тях.
На снимки, публикувани от беларуската държавна агенция БелТА, децата, заобиколени от полицаи и сили за борба с безредици, държат националното червено-зелено знаме на Беларус и според съобщенията благодарят на беларуските власти.
Извеждането на децата от Украйна е било организирано от беларуска благотворителна организация, подкрепена от президента Александър Лукашенко, който досега е организирал програми за здравно възстановяване на украински деца в Беларус.
Ръководителят на благотворителната организация Алексей Талай каза в интервю за БелТА, че президентът, независимо от изключителния натиск, е решил този важен хуманитарен проект да продължи.
„Целият беларуски народ“, каза Талай, иска да помогне „на децата от полуразрушени големи и малки градове в новите територии на Русия“.
Не е ясно дали децата са сираци или са били взети от родителите им със или без съгласието им. Досега Беларус е отричал твърденията, че помага за незаконно извеждане на деца от Украйна.
През юни беларуски опозиционери предадоха на Международния наказателен съд материали, които според тях показват, че над 2100 украински деца от поне 15 окупирани от руснаците градове, са били насилствено прехвърлени в Беларус с одобрението на Лукашенко.
Павел Латушко – бивш беларуски министър на културата, се надява, че материалите ще накарат МНС да издаде заповед за арест на Лукашенко, както направи с президента на Русия Владимир Путин.
mediapool.bg