Военните разходи в света през 2019 г. са отчели най-голямо повишение за последните десет години на фона на нарастващото съперничество между великите сили и надпреварата за нови военни технологии, констатира доклад на британския Международен институт за стратегически изследвания, представен при откриването на Конференцията по сигурността в Мюнхен, съобщи Франс прес.
Според доклада увеличението е с общо 4 процента.
"Тези разходи нараснаха с излизането на икономиките от финансовата криза и под въздействието на обостреното възприятие на заплахите", се констатира в документа.
Краят на договора за ракетите със среден и по-малък обсег и потенциалният риск и т.нар. договор Нов Старт за междуконтиненталните ядрени оръжия да приключи през 2021 г. разтърсиха международния ред, наложен след края на Студената война, също както и възходът на Китай и серията от регионални кризи, от Украйна до Либия, се посочва в документа.
В този контекст двата най-големи военни бюджета в света - на САЩ (685 милиарда долара) и на Китай (181 милиарда долара) продължават да се увеличават. През миналата година и двата са нараснали с 6.6 процента в сравнение с 2018 г.
Само американските разходи за отбраната са нараснали с 53.4 милиарда долара. Това го нарежда на седмо място в света, след Саудитска Арабия (трета), Русия (четвърта), Индия (пета) и Великобритания (шеста), но преди Франция (осма), Япония (девета) и Германия (десета).
"В Европа опасенията, свързани с Русия, продължават да подхранват нарастването на разходите с 4.2 процента в сравнение с 2018 г." , отбелязва докладът.
Масовото и ускорено разрастване на китайския военен капацитет - междуконтинентални балистични ракети DF-41, които биха могли да поразят САЩ, изтребители J-20A, ракети, дронове и др, е голям източник на безпокойство за САЩ, както и за техните тихоокеански партньори.
Китай, подобно на Русия, се впусна в разработването на хиперзвукови оръжия, способни да заобиколят противоракетната отбрана на противника.
mediapool.bg