Кламер БГ - Новини: Служебният кабинет е подготвил управление на Covid-кризата без затваряне на бизнеси "с лека ръка"

Служебният кабинет е подготвил управление на Covid-кризата без затваряне на бизнеси "с лека ръка"

Коронавирус

|
Пет, 06 Авг 2021г. 15:55ч.
Служебният кабинет е подготвил управление на Covid-кризата без затваряне на бизнеси "с лека ръка"

Служебният кабинет е подготвил управление на Covid-кризата без затваряне на бизнеси

Здравната система е подготвена логистично да посрещне новата Covid-вълна, но спешно трябва да се приеме актуализацията на бюджета от Народното събрание, за да може отговорът на кризата да бъде обезпечен финансово. Визията на служебния кабинет е вълната да бъде посрещната с максимално късно затваряне на бизнеси, за което ще се разчита и на отговорното поведение на хората. Това стана ясно в петък на работна среща на служебния кабинет при президента Румен Радев за подготовката за посрещането на новата вълна на коронавируса.

Президентът Румен Радев уточни, че днешната среща не е да се определя или дискутира локдаун и затваряне на бизнеса, държавни учреждения и училища, а да се информират българите как правителството управлява кризата и какви са мерките, които ще бъдат предприети. Радев поиска от здравния министър гаранции за осигуряване на спокойни, нормални условия на работа на медицинските специалисти – така че да се чувстват оценени морално и материално. Той призова парламентът да даде възможност на министрите да си вършат работата и да приеме актуализацията на бюджета, защото в нея е заложен отговорът на кризата. Радев каза, че хората трябва да знаят какво ще последва, ако не бъде актуализиран бюджетът.

Служебният премиер Стефан Янев каза, че за управлението на здравната криза правителството разчита на експертите в МЗ и подготвения от тях план за действие. Той коментира, че колкото и да е добър планът, той трябва да е и гъвкав. Янев призова мерките по отношение на бизнеса да се прецизират внимателно и да не бъдат затваряни с лека ръка бизнеси, защото след това може и да не отворят.

Подготовка на здравната система

Здравният министър Стойчо Кацаров каза, че здравната система е подготвена и има подробен план за действие при всички нива на разпространение на коронавируса. Проведени са и заседания на кризисните щабове по области, като във всяка от тях има необходимата степен на готовност болниците да посрещат пациенти с Covid-19. Има необходимата осигуреност и с лекарства, увери Кацаров.

Той обаче призова НС спешно да приеме актуализацията на бюджета, тъй като системата остава без никакви финансови резерви за реакция на епидемията. "Спешно е необходима актуализация на бюджета, защото всички резерви за плащане на първа линия са изчерпани напълно. Ние променихме методиката за плащане на тези дейности, но ако парламентът спешно не приеме актуализация на бюджета, не можем да посрещаме нарастващите нужди за посрещане на вълната", каза Кацаров.

Като риск Кацаров посочи ниското ниво на ваксинация, което по думите му се дължи на катастрофалния старт на ваксинационната кампания с липса на ваксини и противоречиви послания, което е създало негативни нагласи, които сега е трудно да се преодолеят. Все пак, като положителни тенденции той посочи високото ваксинационно покритие сред лекарите – 70%, както и повишения обхват сред възрастното население над 60 години, което е най-рисковата група.

Затова Кацаров смята, че можем да преминем през новата вълна с по-малко жертви. Той обаче призова за лична отговорност, тъй като според него тя е по-важна от всякакви административно наложени мерки.

Кацаров призова също така НС да приеме изготвения от МЗ план за справяне с коронавируса, за да може документът да не е просто план на МЗ или на служебното правителство, а на всички политически партии и така да заявят своя ангажимент към изпълнението му.

Социално-икономически мерки

Социалният министър Гълъб Донев информира, че необходимите социално-икономически мерки в помощ на бизнеса и заетите са готови.

Мярката 60 на 40 ще бъде продължена, но с променен дизайн. Тя ще продължи да се изпълнява до края на годината. Донев също апелира НС да разгледа актуализацията на бюджета, за да може да продължи тази подкрепа. Ако актуализацията не се случи бързо, трябва да се търсят резерви в бюджета и за 50-те лева добавка месечно за пенсионерите.

Донев отчете, че регистрираните безработни до началото на август са 165 557 души, което е 5.04%. Това е най-ниската безработица до момента, уточни той.

Преди ден Донев предложи и нова мярка - "75 на 0", която ще се прилага към всички затворени бизнеси и ще покрива 75% от осигурителния доход на засегнатите лица, като ще се поемат и 75% от осигурителните вноски от страна на работодателя. Тази мярка е разширена с включването и на самоосигуряващите се лица. "Очакваме одобрение и подписване на споразумение с Европейската комисия по отношение на новата Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", от където евентуално ще бъдат насочени допълнителни средства по мярката "Запази ме" и "Заетост за теб", каза още Донев.

Ще продължи да се прилага и патронажната грижа за хора над 65-годишна възраст и за хора с увреждания, които са в невъзможност сами да се обслужват. Продължаваме и мярката за подпомагане на родителите с деца до 14-годишна възраст, когато се наложи затваряне на училищата и преминаване към дистанционно обучение, и трябва родителите да вземат неплатен отпуск, каза още социалният министър.

Образователната система се подготвя в три посоки

Министърът на образованието Николай Денков каза, че усилията на Министерството на образованието са насочени към 3 групи дейности, свързани с началото на новата учебна година.

Първата група дейности са свързани с работата в епидемични условия съгласно плана на МЗ.

Втората група дейности е свързана с подготовката за евентуално преминаване към дистанционно обучение. Анализът показва, че има деца, които се затрудняват много при дистанционно обучение, особено в групите с по-нисък социален и образователен статус на родителите. Част от проблема се дължи на липсата на електронни устройства. Липсват около 43 000 устройства по училищата, за които обаче са осигурени необходимите средства . Липсва и достъп до интернет на много места, което, обаче, е по скоро въпрос на организация и са предприети мерки за преодоляването на проблема.

Третата група дейности е свързана с увеличаване делът на ваксинираните, за да се осигури максимално дълго присъствено обучение.

Денков информира, че около 40% от директорите и 30% от учителите са ваксинирани до юли, което е крайно недостатъчно и поставя системата в риск. Затова е започнала кампания, която се стреми да предаде най-важната медицинска информация за ползата от ваксините сред учителите.

Финансовият министър: Бюджетът ще издържи и на тежка Covid вълна

Финансовият министър Асен Василев определи като положително това, че в плана на МЗ е предвидено ако един бизнес редовно си тества работниците и те са ваксинирани, той да не бъде затварян. "Това дава шанс, независимо какво се случва с епидемията, бизнесът да работи", заяви Василев.

Той също призова за спешно приемане на актуализацията на бюджета от НС: "Независимо колко повече приходи имаме в бюджета, правителството не може да ги харчи без санкция от НС. В актуализацията са заложени 1.6 млрд. допълнителни приходи от данъци и осигуровки. От тях 1.1 млрд. лева вече са събрани. Т.е. приходната част на бюджета, даже и при тежка вълна, ще може да бъде изпълнена. С тези допълнителни приходи можем да финансираме всички здравни мерки в размер на 335 млн. лева, 430 млн. лева допълнително подкрепа за бизнеса. 575 млн. лева за пълно финансиране на всички програми, както и актуализация на пенсиите от 1 октомври. Предвидени са и пари за провеждането на нови избори, възстановяване на фонда за бедствия и аварии. Всичко това се случва без да се взима допълнителен дълг и без да се увеличава дефицитът".

По думите му това е един много балансиран бюджет, една актуализация, която подсигурява подготовката на системата, така че де не трябва да се преструктурират разходи от други пера.

"НС е в правото си да прецени дали този план и финансовото му обезпечаване трябва да се случат по този начин или по друг. Моята молба е това да стане бързо, защото ако има забавяне с месец-две, това ще постави в много затруднена ситуация следващия финансов министър", каза Василев.

mediapool.bg