Кламер БГ - Новини: Вече няма какво да спре коалицията "Хартиена бюлетина" между ГЕРБ, ДПС и БСП

Вече няма какво да спре коалицията "Хартиена бюлетина" между ГЕРБ, ДПС и БСП

България

|
Вт, 25 Окт 2022г. 17:24ч.
Вече няма какво да спре коалицията "Хартиена бюлетина" между ГЕРБ, ДПС и БСП

Вече няма какво да спре коалицията

Коалиция между ГЕРБ, ДПС и БСП вече има мнозинство, за да върне хартиените бюлетини за гласуване на избори. В предходния парламент същите три партии пробваха многократно, но безуспешно да ревизират машинното гласуване, но сега няма какво да ги спре. Ключова за бързото приемане на промените е правната комисия, която по информация на Mediapool ГЕРБ ще снабди със свой председател.

Идеята е да не се бавим с въпроса, признават депутати от ГЕРБ, ДПС и БСП пред Mediapool. Това означава, че дори този трипартиен да не прерасне в коалиция за съставяне на правителство и се отиде на нови избори, те ще се проведат с хартиени бюлетини, които предполагат много по-лесни измами с вота.

От БСП, които всъщност през 2021 г. ентусиазирано подкрепяха машинния вот,, вече са внесли проект за връщане на хартиените бюлетини. Това не е изненада – след серия изборни провали лидерът на БСП Корнелия Нинова реши, че й е виновен машинният вот и още в 47-ото Народно събрание социалистите предложиха връщане на хартията.

Прокарването на промяната беше на ръба и не се случи благодарение на бившия депутат от БСП и настоящ правосъден министър Крум Зарков, чийто глас се оказа решаващ предложението да не влезе в дневния ред на НС. Следващите опити за придвижване на законопроекта също се провалиха заради Зарков, който така и не се отметна от машинното гласуване.

Сега обаче ГЕРБ, БСП и ДПС имат комфортно мнозинство от 128 гласа, за върнат хартиените бюлетини.

"Демократична България" и "Продължаваме промяната" са все така твърдо против.

Засега "Български възход", и "Възраждане" твърдят, че също са против.

"Въвеждането на машинно гласуване на практика лиши част от българските граждани от правото им на глас. А това е въвеждане на неформален избирателен ценз, което противоречи на всички международни стандарти за провеждане на честни и нормални избори", коментира във вторник Даниел Митов от ГЕРБ.

Хамид Хамид от ДПС от своя страна обясни: "Тук не е въпросът в хартиената бюлетина или не. Тук е въпроса в доверието на прилагането на машините в този им вариант. Ние нямаме доверие в тези машини, защото те, вместо да създават сигурност в изборния процес доверие, те правят машинации".

Лидерът на групата на "Демократична България" Христо Иванов отхвърли аргументите на коалиция "хартиена бюлетина":

"Това е нещо, което очевидно обединява тези, които застанаха зад г-н Рашидов и нас много ни безпокои, защото – първо, всички тези постоянни експерименти с начина на гласуване, няма как да работят за утвърждаване на българската демокрация и изборните права. Второ - аргументите без доказателства, че машините били манипулирани, доказателства ние не сме видели".

Ако ГЕРБ, ДПС и БСП решат да забързат нещата, те ще вкарат връщането на хартиените бюлетини за приоритетно разглеждане заедно със законопроектите, свързани с плана за възстановяване и бюджета за 2023 г.

Лидерът на "Български възход" Стефан Янев обяви: "Ние сме за запазване на машинното гласуване, дори напротив, за отваряне на възможността за т.нар. електронно гласуване".

За бързото придвижване на проекта за хартиената бюлетина важно е и кой ще бъде председател на правната комисия в парламента, защото той определя дневния й ред.

По неофициална информация това е била и една от причините за спор за поста между ПП и ГЕРБ. В крайна сметка на председателски съвет обаче било решено председател на комисията да стане Радомир Чолаков от ГЕРБ, разказваха депутати пред Mediapool. Очаква се създаването на всички комисии да влезе в дневния ред на депутатите за тази седмица. Така изглежда, че "бързата писта" пред хартиената бюлетина вече е отворена.

Какво предвиждат проправите на БСП?

Социалистите на практика са внесли същия законопроект като в 47-ото Народно събрание. Той предвижда гласоподавателите да имат право на избор дали да гласуват с машина или с хартия.

Според действащия Изборен кодекс в секциите с над 300 избиратели в страната и чужбина се гласува само с машина, а в по-малките секции – само с хартия. По този начин се гласуваше на последните три вота – предсрочните избори през лятото на миналата година, изборите 2 в 1 през ноември 2021 г. и изборите през октомври тази година. Гласуването предимно с машини намали недействителните бюлетини, скъси времето за обявяване на резултатите и улесни членовете на повечето секционни комисии, на които не се налагаше да броят хартиени бюлетини.

Проектът на БСП би означавал отново във всички секции бюлетини да се борят на ръка, както беше до лятото на миналата година, когато в изборните протоколи имаше значително повече грешки.

mediapool.bg