Кламер БГ - Новини: В Скопие започна обсъждането на конституционните промени, но все така няма мнозинство

В Скопие започна обсъждането на конституционните промени, но все така няма мнозинство

Свят

|
Пет, 18 Авг 2023г. 17:58ч.
В Скопие започна обсъждането на конституционните промени, но все така няма мнозинство

Сн. ЕПА/БГНЕС, архив

Със 70 “за”, 47 “против” и без въздържали се македонските депутати решиха в петък да започне обсъждането на конституционните промени, които трябва да впишат българите в основния закон и така да отворят пътя на Скопие към ЕС.

Приемането им обаче остава под въпрос, тъй като те изискват мнозинство от две трети - 80 депутати в 120-местния парламент, а най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ потвърди, че няма да ги подкрепи и настоява за разпускане на парламента и предсрочни избори.

След като дебатите по предложението приключиха, председателят на събранието Талат Джафери незабавно прекрати заседанието и не се съобрази с искането на ВМРО-ДПМНЕ промените да бъдат подложени на гласуване още в петък.

Джафери съобщи, че ще информира допълнително депутатите кога ще продължи процедурата.

Ако промените не бъдат приети има реален шанс, Северна Македония да бъде отделена от Албания по пътя към ЕС.

Основните опорки на ВМРО-ДПМНЕ са, че промените представляват “български диктат“ и заплашват идентичността на Северна Македония.

Koвачевски: Промените не заплашват македонската идентичност

Премиерът Димитър Ковачевски каза пред парламента, че промените “нямат за цел да застрашат македонския народ и неговите история и език или който и да било въпрос, свързан с македонската идентичност“ и отхвърли обвиненията на ВМРО-ДПМНЕ, че са внесени под натиск.

“Промените нямат за цел да застрашат македонския народ и неговите история и език или който и да било въпрос, свързан с македонската идентичност. Въпросът е дали Македония иска да върви напред и да бъде европейска държава или да изостава от останалите страни от региона“, каза Ковачевски.

"Промените в Конституцията имат ясна цел – интеграция в ЕС. Предложението е наше, македонско, на основата на европейското споразумение от 2022 г., когато страната най-накрая започна преговори за членство. Предложението е написано в /Република Северна/ Македония, отхвърлям твърденията, че е чуждо предложение. Целта не е да тъпчем или да стоим на едно място, а да пристъпим към ЕС за пълноправно членство до 2030 г. Предложението е наше, подкрепено от ЕС и САЩ и е за наше добро", каза Ковачевски, цитиран от БТА.

“Нека в тези наши животи бъдем част от ЕС“, каза Ковачевски.

Той бе аплодиран от депутатите от управляващата коалиция и албанския блок, но по време на изказването му част от депутатите от ВМРО-ДПМНЕ напускаха пленарната зала.

"Имаме подходяща рамка за преговори, няма нови изисквания, а двустранните въпроси не са пречка и няма да бъдат допълнително свързани с изпълнението на общите стандарти. Изпълнявайки задълженията, поети от европейското предложение миналата година, ние твърдо знаем, че няма да има ново вето, от никого и за нищо", посочи още Ковачевски.

Македонският президент Стево Пендаровски също призова да бъдат приети промените.

ВМРО-ДПМНЕ обаче спекулира, че преговорната рамка на Северна Македония може да бъде предоговорена. Освен това партията твърди, че от България ще последват още изисквания.

ВМРО-ДПМНЕ: Не може пътят за ЕС да минава през София

“Не може от преамбюла на конституцията да правим указател, пътят към Брюксел за (Република Северна) Македония не трябва да минава през София. Ние защитаваме и трябва да защитаваме критериите от Копенхаген, защото ако приемем път към ЕС със специални критерии и прецеденти, ще има последствия и за следващите страни- кандидатки”, каза депутатът от ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за президент на последните избори от опозиционната партия Гордана Силяновска-Давкова.

Според нея постоянните промени на основния закон не е европейски принцип и представляват "конституционен садомазохизъм".

Няма да има по-добро предложение за Северна Македония

Евродепутатът от АЛДЕ/ДПС Илхан Кючюк, който е докладчик на Европейски парламент за напредъка на Северна Македония, коментира, че няма да има промяна на позицията на ЕС.

“Нито има желание, нито няколко месеца преди европейските избори ще се захване ЕК, Съветът и да се ангажират с промяна на правилата. Правилата са такива, те са съгласувани и всеки трябва да се съобразява с тях. Второ - няма да има по-добро предложение, защото това е най-доброто. Никой не извива ръцете на Скопие, никой не поставя допълнителни условия. Това не е никакъв български диктат, а това са европейските правила, по които трябва да върви Северна Македония", коментира той пред БНР.

По думите му за всичко това се изисква политическо усилие и желание страната да върви в една или друга посока.

"Изборът е изключително на Северна Македония. Ако ВМРО - ДПМНЕ не иска да бъде на страната на европеизацията на РСМ, отговорността е на партията, но за съжаление, това ще спре за не много кратко време пътят на Северна Македония към ЕС", посочи той.

Според него е съвсем реално Албания да бъде отделена от Северна Македония.

mediapool.bg