Ако отидем на избори и тези избори отново не дадат отговор на въпроса как ще се управлява страната, ние ще влезем в трайна и непредсказуема спирала на дестабилизация. Това заяви в интервю за bTV Христо Иванов – съпредседателят на "Демократична България“ (ДБ). По думите му при реализирането на третия мандат трябва да се излезе извън формулата, която е показала, че не работи – формулата на парцелирането.
"Това министерство е на Христо Иванов, това - на Слави Трифонов“, обясни той. "Това се оказа грешка. Ние всъщност изградихме едни парцелирани феодални владения, между които нямаше информация и в които се случваше, каквото каже някой. Това е предпоставка за корупция. Корупцията следва от изкривяването на институционалната логика“, посочи Христо Иванов.
Тази конструкция на кабинета според него е съдържала много предпоставки за политическа нестабилност. "Когато настъпи този предсказан разпад, това, което започна да се разменя като обвинения, бяха обвинения за корупция“, каза още той. Когато подхвърлих идеята за технократски кабинет, имах предвид това да няма министри, които са партийни пратеници в дадени министерства и които се разглеждат като феодални владения, каза още Христо Иванов.
След като в петък от "Продължаваме промяната“ върнаха неизпълнен мандата за съставяне на кабинет, президентът трябва да го връчи на ГЕРБ – СДС, които вече обявиха, че също ще го върнат. Предстои държавният глава да избере трета политическа сила за съставяне на правителство в рамките на настоящото Народно събрание.
В парламентарната група на ДБ дълго време имахме обсъждания за това, че ако ни бъде даден третият мандат, ние трябва да предложим формула и трябва да опитаме да го реализираме, отбеляза Христо Иванов. "Виждаме определени възможности, те са свързани с рискове. В ситуацията, в която се намираме няма добри опции, които са изчистени на 100% без рискове. Предстоят разговори и с „Продължаваме промяната“, и с БСП, за да видим каква е тяхната визия по отношение на третия мандат, за да можем заедно да търсим формула“, обясни той.
Според Христо Иванов премиерът в оставка е поставил абсолютно релевантен въпрос – как се разговаря, как се управлява с политически формации, чиито центрове за вземане на решения са изнесени извън парламента и не са част от политиката, а често даже няма възможност да се разговаря с тях.
"Водих разговор тази сутрин с Кирил Петков и това, което се съгласихме и двамата е, че няма сценарии без рискове. Нито изборите са сценарий без риск, нито има някакъв ясен и прост начин с третия мандат да бъде реконструирана коалиция, която да гарантира, че ще продължим да държим ГЕРБ, ДПС и "Възраждане“ извън изпълнителната власт, защото това е много важно. Съгласихме се да се видим и да проведем много задълбочена дискусия по възможностите за това. Проблемът, който той поставя, е за това как да сме сигурни в мнозинство, което не само ще избере кабинет, а ще трябва да прокарва определени закони и ще може да се разчита на него“, отбеляза съпредседателят на ДБ.
Според него проблеми има и при сценария за избори. "На много хора им се струва, че този сценарий е много лесен, но това, което следва е, че следващият парламент ще бъде отново силно нацепен, отново има шанс да не може да бъде излъчено правителство без ГЕРБ и ДПС“, каза Христо Иванов. Той смята, че е необходимо да се опита в този парламент да се намери начин да се състави управление в рамките на четирите формации, които са управлявали досега, така че да се избегне необходимостта от търсене на подкрепа от ГЕРБ и ДПС, защото те трябва да продължат да стоят извън властта. По думите му на едни предсрочни избори ГЕРБ може и да финишират първи, но няма да имат партньор за съставяне на кабинет.
Ивайло Мирчев: Няма да правим правителство с ГЕРБ, ще разговаряме с досегашните партньори
Не можем да направим правителство с ГЕРБ, това е категорично. Ако получим третия мандат, ще разговаряме с партиите от досегашната четворна коалиция за съставяне на правителство. Това заяви народният представител от "Демократична България" (ДБ) Ивайло Мирчев пред БНР.
"Трябва да убедим ПП, ИТН и БСП, че трябва да си сложим хоризонт до местните избори и тогава да направим избори 2 в 1. Или до януари 2024 г., защото е важно да влезем в Еврозоната", каза Мирчев.
Според него на страната е нужно стабилно управление поради тежката икономическа криза в Европа, която по думите му скоро ще се отрази и на България. А, за да дойдат парите по Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да бъдат приети определени закони, за което пък е нужен работещ парламент.
Другите силни аргументи, изтъкнати от Мирчев, срещу предсрочните избори сега, са влизането ни в Еврозоната и в Шенген. Ако изпуснем валидната засега дата са влизане в Еврозоната - 1 януари 2024 г., с оглед кризата, която се задава, вероятността България да влезе в Еврозоната преди 2030-та става много малка”, посочи депутатът.
Що се отнася до съдебната реформа, че гласовете за съдебна реформа в това Народно събрание са само на ДБ, ПП, част от ИТН и БСП, Мирчев припомни, че в предизборната кампания на ГЕРБ е присъствала точката за съдебна реформа, но на този етап без реални резултати от депутатите на партията.
“Ако искаме Гешев и като цяло гешевци да няма на поста главен прокурор, трябва да направим промени в Конституцията. А, за да можем да направим промени, ни трябват 160 гласа. В предизборната кампания на ГЕРБ пише, че те искат съдебна реформа. Ние обещахме същото, но “Демократична България” инициира създаването на парламентарна комисия за промяна на конституцията, в която те не искат да вземат участие”, каза още той.
Мирчев коментира и дискусиите за връщане на хартиените бюлетини, като категорично заяви, че ДБ ясно и последователно показва, че е против. “Хартиените бюлетини са символът на манипулациите. Според мен няма да успеят да постигнат мнозинство за връщането им, тъй като ние сме си свършили домашното в парламента в максималната възможна степен да убедим и отделни депутати, че това не е разумно”, добави политикът. Той изрично спомена достойното поведение на двама депутати от БСП - Крум Зарков и Благовест Кирилов, които гласуваха различно от своята парламентарна група и против предложението в дневния ред на парламента да влезе предложение за връщане на хартиения вот.
mediapool.bg