Ново увеличение на учителските заплати от 1 септември анонсира Министерството на образованието и науката. Ръстът е с 5% средно за педагозите и с 4 на сто средно за непедагогическия персонал.
Последно заплатите в училищата и детските градини бяха увеличени от 1 април с 12.3% за педагозите и с 10% за непедагогическия персонал.
С планирания ръст от 1 септември образователното министерство изчислява, че средната заплата на преподавателите ще стане 2032 лева, а за останалите заети в сектора – 1134 лева. Предложението ще бъде обсъдено със социалните партньори, а средствата за увеличението идват от допълнителните пари, осигурени с актуализацията на бюджета.
Още при предходното увеличение на средствата обаче учители обясниха, че ръстът не е еднакъв за всички, а близко до средната заплата взимат основно учители пред пенсия. Заплащането на по-младите преподаватели е по-близко до минималната заплата от 1415 лева за учител. Най-ниското заплащане за старши учител в момента е 1460 лева, за старши учител – 1516 лева, за заместник директор – 1595 лева, за директор – 1724 лева. Минималната заплата за помощник-възпитателите е 745.50. За сравнение минимална заплата за страната от 710 лева, а средното брутно заплащане за първото тримесечие на годината – 1593 лева (за март достига 1668 лева).
За увеличение на възнагражденията в детските градини, училищата и центровете за подкрепа се отделят близо 54.5 млн. лева. За обезщетения на напускащите образователната система ще се изплатят 35.1 млн. лева допълнително. Над 1.2 млн. лева повече се отпускат за ученически стипендии, припомнят от образователното министерство.
Общо допълнителните средства за училищното и предучилищното образование, гласувани с актуализацията на бюджета, са 150 млн. лева. Освен за заплати те трябва да се разпределят и за издръжка и храна, както и за национални програми.
С 20% се повишава добавката за храненето на децата от подготвителните групи и от I до IV клас. За тази цел са предвидени почти 5.5 млн. лева. За компенсиране на по-високите разходи за храна с още 5 млн. лева се вдига нормативът за целодневната организация на учебния ден.
Заради скока на цените на енергоносителите образователните институции ще получат 10.5% над досегашния си бюджет за издръжка и режийни разходи. Това ще струва на държавата над 26 млн. лева допълнително. С 31% ще се увеличи нормативът за издръжка на дете в детските градини. За това са предвидени почти 22.5 млн. лева.
mediapool.bg