Господин Иванов, на тези избори решихте в последния момент да бъдете водач на листата на "Демократична България" във Велико Търново, за да се изправите срещу Делян Пеевски. Защо?
Когато разбрахме, че той ще бъде водач там, за мен беше ясно, че това е национална битка и моето място е там. Защото ДПС показва, че няма никакво намерение да отстъпва от своята позиция на брокер в българското задкулисие. Делян Пеевски беше изпълнителят на тази роля в последните 10 и повече години. Разбира се, архитектите на този модел са други. Той е инструментът. Сега, когато българското общество се надига срещу целия този модел и когато отвън нашият най-важен съюзник САЩ го посочват лично, от ДПС очевидно смятат чрез наглост и шантаж да демонстрират, че няма да отстъпят.
ДПС са чувствителни по отношение на символите и съм абсолютно сигурен, че излизайки на тези избори със слогана за държавността, те много добре оценяват какво означава да сложиш Делян Пеевски за водач на листата в огнището на българската държавност и конституционализъм. Тази битка е символна, тя е за българската държавност и аз много се радвам, че нашият призив "Нито глас за Пеевски" беше подкрепен и от други политически сили. Става дума за водача на БСП във Велико Търново Явор Божанков и за Кирил Петков от името на "Продължаваме промяната", както и за Мая Манолова. Не става дума за призив да се гласува за една или друга формация, а наистина да си дадем сметка, че става дума за фронт и е много важно кой от коя страна застава.
Призовавам и останалите политически формации, извън ГЕРБ и ДПС, да застанат на тази позиция. Изключвам ГЕРБ, защото чрез своя кмет във Велико Търново и през други свои политически комисари, те много ясно показаха къде стоят по отношение на Делян Пеевски и потвърдиха известната от дълго време необявена коалиция в рамките на корупционния модел.
Важно е да се каже, че нашият спор не е с избирателите на ДПС. Напротив, "Демократична България" ще работи за човешките права и свободите на всеки един български гражданин. Ние спорим с олигархичната върхушка на ДПС, съставена от ченгета и корупционери. Те трябва да бъдат извадени от българска политика, включително за да могат избирателите на ДПС да имат адекватно политическо представителство.
На тези избори задава ли се според вас промяната, която очакват българските граждани и как би изглеждала тя?
Мисля, че след толкова тъпчене на едно място вече всички знаем, че промяната трябва да бъде избачкана. Най-банално и житейски казано – някой трябва да запретне ръкави и трябва да я избачка. От тази гледна точка ние казваме: "Дайте ни на нас мандат", защото ние наложихме дневния ред на промяната. Ние знаем как да я реализираме, да я доведем до конкретен резултат.
Има и други политически сили, които се застъпват за промяната. Ще работим с тях, но пълноценният отбор на промяната, който може да я доведе до конкретни резултати, е при нас. Нашият призив е – гласувайте за резултата, а не просто за красиви думи и това означава гласувайте за "Демократична България". Един от изводите от предишните парламенти е, че българската политика се променя. Повече няма да има един голям победител, ще има коалиции. Ние знаем как се правят коалиции, защото "Демократична България" е една от най-успешните коалиции в българската политическа практика. Можем да бъдем в основата и да държим инициативата за съставяне на коалиционно управление, което да бъде функциониращо, амбициозно, ефективно и наистина насочено към промяна.
Според вас обаче какви са шансовете този път да има редовен кабинет и вие готови ли сте да реализирате мандата, който сега искате да получите?
Не боравим с шансове, боравим с намерения и с лидерство. Абсолютно сме наясно, че е необходимо да има редовен кабинет и ще направим възможното да има правителство и то не какво да е, а такова, което може да направи скок в развитието на страната. Но за тази цел ни трябва подкрепа, защото без подкрепа няма как това да се случи. Така че не е време за прогнози, а за поемане на отговорност. Ако ние не сме част от едно управление, това със сигурност означава да върнем ГЕРБ и ДПС на бял кон. Добре е да си даваме сметка за тази реалност.
Казахте, че ще направите всичко възможно да има редовен кабинет, продължават ли ГЕРБ и ДПС да са невъзможни партньори за вас?
Разбира се, защото това би било отрицание на всичко, за което се борим. ГЕРБ и ДПС са носителите на досегашния модел. Не може да се говори за промяна и тези две партии да бъдат част от нея. Ако искаме да придвижим страната напред, първото условие е на тях да не бъде давана възможност да влияят на управлението на страната и формирането на ключовите решения. Те не трябва да бъдат допускани нито през парадния, нито през задния вход, както ДПС много обичат.
Засега социологическите проучвания показват, че без БСП няма как да има мнозинство на "партиите на промяната". Вие готови ли сте да се коалирате със социалистите, особено след като Корнелия Нинова обяви, че от БСП са "отворени сме за разговори с всички", без ясно да изключва ГЕРБ и ДПС?
Тези заявки на Корнелия Нинова определено трябва много внимателно да бъдат чути от избирателите.
Ще видим резултатите и на база на тях ще оценим цялата картина и ще видим какво може да се направи. Между другото - никой не е казал, че "Демократична България" трябва на всяка цена да бъде част от управлението. Ако в крайна сметка общественото не се консолидира около сили, които наистина могат да придвижат страната напред, ние можем да си свършим работата и като опозиция, но това няма да е добре за страната. Това би означавало да поемем риска да върнем ГЕРБ и ДПС.
В крайна сметка, позиционирането на БСП зависи от тях. Зависи от това, до каква степен те са готови да удържат заявките, които бяха направили по отношение на Иван Гешев и съдебната реформа, или в името на властта за готови да ги захвърлят.
Правителство на промяната изглежда няма да е възможно и без "Има такъв народ", но отношенията ви с тази партия се обтегнаха изключително много в 46-ото Народно събрание. Възможно ли е след всичко това да бъдете партньори при формирането на едно стабилно правителство?
В предишния парламент поставихме принципни въпроси за това как се конструира мнозинство и как се излъчват хора за министерски позиции, на които може да се гласува доверие, че могат да свършат работа. Надяваме се, че поне на някакво ниво тези принципни положения са били оценени от колегите. Оттам нататък от наша страна няма проблем да продължим нормалния диалог с "Има такъв народ", ако отсреща има здрав разум и професионализъм. Ние никого не сме ругали, никого не сме посочвали поименно с пръст. Не се занимаваме с подобни битовизми.
Още преди началото на кампанията "Продължаваме промяната" предложи те, вие и "Изправи се БГ! Ние идваме" да подпишете споразумение, на което след вота да стъпи евентуално общо бъдещо управление. Това обаче така и не се случи. Защо?
Предложихме на Продължаваме промяната общо явяване на изборите и смятам, че резултатите ще покажат нашата правота. Те избраха друго. При това положение, ние смятаме, че е необходимо да се стъпи върху изборните резултати, да има пълна яснота относно програмните заявки, за да може да се договори пълноценно коалиционно споразумение. Насреща сме в деня след изборите да започнем преговори – сериозно, професионално, детайлно и с отчитане на всички реалности.
В момента в страната има пик на заразените с коронавирус на фона на малкия процент ваксинирани. Според вас направи ли грешка служебното правителство с това, че не обяви зеления сертификат по-рано и не въведе по-строги мерки?
И кабинетът на Бойко Борисов, и служебното правителство след него, направиха поредица от грешки и това доведе до тази ситуация. От "Демократична България" още ноември миналата година искахме от правителството, тогава на Борисов, да се направи голям и амбициозен план за доброволна ваксинация, да има активна информационна кампания. След това продължихме да настояваме. Поискахме да се отделят 10 млн. лева за информационна кампания, които, дори през август да бяха отпуснати, тя щеше да е започнала. И сега можеше да имаме нива на ваксинация, каквито виждаме в други европейски страни и това щеше да направи по-ефикасни други инструменти, като зелените сертификати. В момента разговорът за това дали е трябвало да се въведе зеленият сертификат и кога точно да се въведе, до голяма степен е миниран, защото не осигурихме високо ниво на ваксинация.
В последното Народно събрание предложихме законодателни промени в Закона за здравето, които да въведат алгоритъма на планиране на мерките, така че да се знае как ще се развива въвеждането и разхлабването на ограниченията. При едно предварително планиране и обявяване на мерки нямаше да се получава така, че в 17:00 часа да разберете, че на другия ден детето ви няма да ходи на училище. Ние се борихме и за ефективни икономически мерки за подпомагане на отделните сектори. Всеобхватен, планомерен и добре комуникиран подход нямаше нито при Борисов, нито при служебните правителства. Но както по времето на ГЕРБ, така и при служебните кабинети ние не сме нападали здравния министър, защото не смятаме, че в средата на кризата подобни атаки имат смисъл.
Поискахме президентът Радев да си спре кампанията си за един ден и да свика КСНС, но това не се случи. А съветът можеше да е инструмент, с който всички партии да поемем отговорност за ясен план за управление на ковид кризата. Тогава на здравният министър Стойчо Кацаров нямаше да му се налага да се държи за ръце с представители на медицински и пациентки организации, а щеше да разполага с подкрепа.
Ако "Демократична България" бъде част от следващото управление, какви ще са вашите действия за борба с коронавируса?
Всичко, което ви казах до момента. Ние ще настояваме за много ясна оценка на ситуацията, защото в момента няма пълна и ясна картина за нея. След това ще искаме ясен план и ще започнем от този ноември за следващия, защото коронавирусът не изглежда да изчезва.
Хората могат да бъдат убедени да се ваксинират, да подкрепят определени ограничения и да платим определена цена за подпомагане на засегнатите от мерките. Това обаче може да стане, ако всичко е планирано и добре обяснено. Иначе се оказваме в оня виц, в който българинът го хванали в нарушение и му предложили да си избере едно три наказания, той първо казал "дайте да изям солта", после бил готов да отнесе стоте тоягите и накрая си платил глобата.
Започваме да се отделяме от останалите страни е Европейския съюз по нива на изграден имунитет и рискуваме дългосрочно да си създадем здравен проблем, който да ни попречи да сме привлекателна туристическа дестинация и място за инвестиции. Това нещо трябва спокойно да бъде обяснено на гражданите, на бизнеса. И те да бъдат убедени, че ваксините са най-добрият инструмент за справяне със ситуацията. Дали е идеален? Едва ли, но е най-добрия, които имаме в момента. Неслучайно всички развити общества залагат именно на това.
Вие самият ваксиниран ли сте?
Разбира се. Направих го още в първия момент, в който можех да се ваксинирам. И призовавам всички да го сторя.
Кои според вас са дългосрочните проблеми и как бихте се справили с тях?
Страната има множество проблеми, които трябва да се решават. Кражбите трябва да бъдат спрени, но това далеч не е единствената необходима мярка за осигуряване на по-голям икономически растеж. Трябва много сериозно да се повиши ефективността на харченето на публичните средства, защото не са само кражбите, има и страшна некомпетентност.
На инвеститорите в България трябва да бъдат предоставени условия, за да могат те да предизвикат по-голям растеж, който на свой ред да генерира и по-големи доходи, и по-големи публични средства за инвестиране в здравеопазването, образованието и социалните услуги. Освен кризи сега има и много големи възможности, които ние изпускаме. Тече глобална преориентирания на веригите за доставки и на производствените вериги и България не прави достатъчно, за да се възползва от това. Ивеститорите търсят как да се върнат в евроатлантическия периметъра на доверие, след като бяха изнесли производства в Китай и на други места. На базата на това България потенциално би могла да постигне изключителен скок в своето развитие, но в момента няма политика в това отношение.
Трябва да имаме кадри, да има правова среда, намаляване на административното бреме, много сериозна работа с инвеститорите. Всичко това Бойко Борисов не го може. Трябва да има ново управление, което не само да овладее кризите, а да може да се възползва от огромните възможности.
Споменахте, че е нужна правова среда. За "Демократична България" съдебната реформа и въпросът с фигурата и правомощията на главния прокурор са основни теми. Ще бъдат ли те условие за участието ви в бъдещо управление?
Без съмнение. Тази тема е фундаментална и през нея ще оценяваме дали една или друга политическа сила може да бъде част от едно голямо демократично мнозинство на промяната или не. Много пъти сме били обект дори на иронични подмятания, че само с това се занимаваме, но ЕК ясно каза – достъпът до целия огромен ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост зависи от статута на главния прокурор. Привличането на чужди инвестиции зависи от това да покажем друго лице на България, не като най-корумпираната страна. Когато в доклада на американското правителство, който оценява инвестиционната привлекателност на България, на 24 места се споменава "корупция", това означава, че ние губим милиарди потенциални инвестиции. А това са високоплатени работни места, това е решението на демографския и на икономическия проблем. И всичко зависи от това да можем да мръднем този камък, който се казва Иван Гешев и да започнем една амбициозна реформа на прокуратурата, защото проблемът не е само в персоната на главния прокурор. Това е само първата стъпка.
Трябва да има и ефективна прокуратура, която да прилага закона еднакво към всички. Който иска да разбере как трябва да изглежда българската прокуратура, да погледне страницата на прокуратурата в Англия и Уелс. Там можете да видите един модерен начин на мениджмънт, който гарантира, че всеки прокурорски час е ясно защо е бил насочен към тази или онази папка.
mediapool.bg