Кламер БГ - Новини: Хелзинкският комитет спечели дело за сбъркана Covid-ваксина на деца

Хелзинкският комитет спечели дело за сбъркана Covid-ваксина на деца

България

|
Пет, 15 Дек 2023г. 15:17ч.
Хелзинкският комитет спечели дело за сбъркана Covid-ваксина на деца

Хелзинкският комитет спечели дело за сбъркана Covid-ваксина на деца

Българският хелзинкски комитет (БХК) спечели окончателно дело срещу Министерство на здравеопазването заради неправилно поставени ваксини на две деца по време на Covid епидемията през декември 2021 г. и отказ да им бъде издаден сертификат за ваксиниране. Решението на Върховния административен съд излезе в началото на декември 2023 г. Съдът се произнесе изцяло в полза на двете жалбоподателки на БХК.

Случаят е от ваксинационната кампания срещу Covid, проведена през декември 2021 г. В този период баща завежда двете си дъщери – на 13- и на 17-годишна възраст – да бъдат ваксинирани. Той е убеден в ползата на ваксините, приоритет за семейството му е да получат сертификат, защото на двете момичета им предстоят пътувания, както и за да могат да ходят на училище без да бъдат тествани ежедневно. Тримата отиват в МВР болница, като най-близка до дома им. Лекарят го пита каква ваксина предпочитат, като обяснява, че Янсен е с една доза, другите ваксини изискват две дози. Бащата избира варианта с Янсен.

При опит за издаване на сертификат след поставянето на ваксината обаче лекарят установява, че ваксината на Janssen (Янсен) не може да се поставя на деца. Първо записва в системата, че са ваксинирани с първа доза от ваксината на Pfizer (Пфайзер). Същевременно обаче на децата не може да се постави втора доза от ваксината на Пфайзер, защото те вече имат пълен ваксинационен курс и към този момент липсват данни и предписания за смесването на ваксините на Янсен и Пфайзер.

По сигнал на майката на двете момичета Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) разпорежда да се извърши проверка в имунизационния пункт в МВР болница. Още тогава грешният запис в имунизационния регистър е изтрит и от този момент двете деца фигурират като неваксинирани. СРЗИ обаче отказва да впише вярната информация в регистъра и да издаде сертификат, тъй като софтуерът не позволявал поради възрастовото ограничение за Янсен.

След като БХК поема случая, иска от здравното министерство да заличи невярния запис в регистъра и да издаде сертификат. От ведомството отказват. Комитетът обжалва отказа пред Административен съд – София-град, като успява да убеди съда в правотата на иска с аргументи от европейското правото. А именно: ограничават се правата на момичетата на свободно движение и на личен и семеен живот. Поддържаната теза от страна на министерството е да не се “създаде по-голям прецедент” и да не се “узакони” допуснатата грешка.

След обжалване от страна на Министерство на здравеопазването Върховният административен съд потвърди изцяло първоинстанционното решение.

“Въпреки изминалото време и отпадането на необходимостта от сертификати за пътуване или посещение на училище, националният имунизационен регистър трябва да съдържа вярна информация. За съжаление допуснатата грешка при ваксинирането на двете момичета показва още веднъж хаотичния процес по ваксинация, както и цялостното неглижиране на децата в този период”, коментира адв. Адела Качаунова, водила делото на двете деца.

Това дело е в непосредствена връзка с други две дела, които все още са висящи и са водени с правната помощ на БХК – делото срещу неправилното приоритизиране на уязвимите групи лица по време на ваксинационната кампания срещу Covid, както и делото от името на четири деца, които оспорват продължителния период на онлайн обучение. С тях БХК търси да адресира неадекватното отношение на държавата по време на пандемията спрямо най-уязвимите хора – възрастните хора, хората с хронични заболявания и децата.

mediapool.bg