Кламер БГ - Новини: Фермата "Насекомо" отваря врати на 19 и 20 ноември за жителите на Лозен

Фермата "Насекомо" отваря врати на 19 и 20 ноември за жителите на Лозен

България

|
Вт, 16 Ноем 2021г. 16:16ч.
Фермата "Насекомо" отваря врати на 19 и 20 ноември за жителите на Лозен

Иноваторите вече поканиха журналисти да видят фермата за мухи

Биотехнологичната компания "Насекомо", която прави край софийското село Лозен демо производствен център за високопротеиново брашно от ларви на мухи, обяви че отваря на 19 и 20 ноември врати за жителите на селото да се запознаят с процеса. Така те ще могат сами да видят дали има миризми при производството и дали то представлява опасност за околната среда.

В селото има много негативно настроени срещу проекта хора и затова от "Насекомо" ги канят в събота и неделя в демоцентъра си. Посещенията ще се организират по групи, заради Covid ограниченията, като и в двата дни – за удобство на гражданите - времето за посещения е от 13.00, 15.00 и 17.00 часа.

Демо производственият център край Лозен ще привлича чуждестранни инвестиции чрез демонстрация на иновативните технологии, създадени в България за по-ефективен производствен процес. В базата ще се осъществява производство в малък мащаб, а целта му е да се представят създадените от компанията автоматизирани решения за отглеждане на насекоми. Тя ще представлява умален модел на фабриката, която ще бъде построена в Източна България през 2023 година.

Наскоро компанията показа пред журналисти процеса на производство и как ще го управлява, запазвайки качеството на живот на жителите в близкото село Лозен. От "Насекомо" уверяват, че производството им е 100% чисто и безотпадно и ще се осъществява в затворена и строго контролирана среда, а климатичната система ще е като в най-добрите болници.

Междувременно от екоминистерството съобщиха, че министър Асен Личев е уведомил омбудсмана, че на проекта за фермата за мухи ще се направи процедура за оценка на въздействието върху околната среда.

Уведомлението за инвестиционно предложение от фирмата "Насекомо" е внесено в екоинспекцията в София през юни 2021 г. и през септември е било решето, че то не се нуждае от екооценка, но сега ще има ново произнасяне по уведомлението за проекта. Процедурата включва активно предоставяне на информация на засегнатото население на най-ранен етап и участие на обществеността във вземането на решение за осъществяване на инвестиционното намерение, посочват от ековедомството.

mediapool.bg