След края на изборния ден устройствата за видеонаблюдение в секционните комисии ще бъдат поставяни на масите, на които ще се броят бюлетините на предстоящия на 2 април предсрочен вот.
Това каза пред бТВ говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева.
Тя подчерта, че по време на самия изборен ден няма да има видеонаблюдение, за да не се притесняват гласуващите за уредената в конституцията тайна на вота.
"През целия изборен ден, докато се гласува, няма да има видеонаблюдение. След като бъде обявен краят на изборния ден в самата секционна избирателна комисия (СИК), едва тогава председателят на комисията ще включи устройството, с което ще се извършва видеозаснемането", обясни Матева.
Целта е да се вижда вотът на всяка бюлетина, независимо дали е традиционна хартиена или такава от машинно гласуване.
Говорителят припомни, че задачата да осигури видеонаблюдението е в ръцете на "Информационно обслужване". По думите на Матева то ще се извършва с мобилни устройства. Държавата трябва да закупи около 12 300 устройства с висока резолюция.
"Ако няма такива устройства, няма да има видеонаблюдение. Надявам се да не се стигне до там. В крайна сметка не трябва да забравяме, че в изборното помещение има наблюдатели, застъпници, представители на партии, които могат да гарантират, че секционните комисии се отнасят отговорно", добави Росица Матева.
Още в началото на февруари ЦИК определи условията и реда за видеонаблюдението. Тогава комисията реши, че правителството трябва да осигури не само устройствата, но и онлайн страница, различна от тази на комисията, на която в реално време всеки да може да наблюдава преброяването на гласовете и съставянето на протокола на секционните избирателни комисии.
Миналата седмица правителството отпусна 6 444 735 лв. за въпросното видеонаблюдение и за бъдещия портал.
mediapool.bg