Скопие е обнадеждено от изборните резултати в България и посланието на лидера на първата политическа партия "Продължаваме промяната" Кирил Петков за "нов подход" към македонския въпрос, в който ще доминира икономиката, а не политиката. Военната министърка Радмила Шакирска посочи, че "ако има половината от този дух от българска страна, който се вижда тези дни, е възможен обрат".
"Обнадеждаващо е, че евентуално ново правителство в България казва, че имаме нужда от нов подход. Ще имаме същия дух на добросъседство, откритост и същото желание да намираме решения и да вървим напред. Тези думи изглеждат обнадеждаващи, разбира се, че са само съобщение", каза Шекеринска в понеделник.
"Определено нов подход ще бъде полезен за нас и за тях. България се оказа в ситуация да блокира нас и Албания, а по някакъв начин да блокира и себе си", добави тя.
Тя, както и медиите в Северна Македония, са предпазливи по отношение на това дали България може да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС още през декември, каквато е амбицията на македонските управляващи. Засега Кирил Петков и Асен Василев демонстрират доброжелателност и воля за изход от задънената улица, но не се ангажират с отговор на въпроса дали може да има бърз пробив до края на годината, за който настояват и САЩ, ЕК и някои големи европейски страни. Представители на "Демократична България" също на няколко пъти коментираха, че бързо трябва да се намери решение на кризата между двете страни. Другите две партии в евентуалната управленска коалиция БСП и "Има такъв народ" обаче залагат на твърдата риторика към Скопие и не дават сигнали, че са готови да действат бързо. Още повече, че македонските управляващи към момента не предприемат никакви реални стъпки за изпълнение на българските изисквания.
Президентът Румен Радев пък преди ден предупреди, че напредъкът на Скопие ще зависи само от македонските управляващи, които трябва да покажат, че са готови да започнат преговори. По-рано Радев отмести фокуса от двустранните отношения от историческите спорове към спазването на правата на македонските българи. Според него това е и по-разбираемо за европейските ни партньори.
По-късно в понеделник министърът на външните работи Светлан Стоев проведе двустранен разговор със своя колега от Северна Македония Буяр Османи, в който посочи, че очаква Скопие да осигури конституционни гаранции за правата на българите, за да може България да свали ветото си за начало на преговори за присъединяване на западната си съседка към ЕС.
Едно от основните искания на България е Северна Македония да впише и българите в конституцията си наравно с другите народи, но засега македонските власти казват, че са готови да направят това, но само непосредствено преди или след като страната влезе в ЕС.
Двамата разговаряха преди началото на работната среща на външните министри от Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, която се провежда в Брюксел.
Стоев потвърди принципната подкрепа на страната ни за европейската интеграция на Северна Македония, но отбеляза необходимостта от постигане на убедителни резултати, които да гарантират ангажираността на Скопие с основни европейски ценности като добросъседските отношения и правата на човека.
Каква е визията на "Продължаваме промяната"
Кирил Петков обясни, че веднага трябва да се създадат смесени работни групи, в които няма да влизат само историци, но ще има и хора от бизнеса, от културата, от образованието.
"Да не говорим само за историята, но за всичко, което може да допринесе за подобряването на добросъседските отношения", казва той, цитиран от "Слободен печат".
Очаква се скоро след изборите да се срещнат работните групи към двете външни министерства.
На въпрос дали България ще отмени ветото на 14 декември, Петков не да даде конкретен отговор, но каза, че трябва да се направи "работен процес" и че без него не може да се обсъжда крайния резултат.
Според Петков това ще бъде най-големият и първи приоритет на българската дипломация.
"Разумни позиции"
Според най-голямото опозиционно електронно издание "Република" , Кирил Петков е "умерен политик с разумни позиции спрямо Македония" и е "най-вероятният нов български премиер".
"Той е смятан е за умерен политик, за разлика от консервативните Борисов, Каракачанов и Трифонов по македонския въпрос", посочва изданието, цитирано от българската агенция "Фокус".
Къде са македонските българи?
Македонските медии традиционно отбелязват и изборната загуба на ВМРО на бившия военен министър Красимир Каракачанов.
Няколко медии, като "СДК.мк" и "Пресинг ТВ" отбелязват, че само около 650 българи са гласували на изборите в РСМ и питат "къде са 120-те хиляди български граждани?".
Визира се десетките хиляди македонци, които през последните години взеха българско гражданство.
mediapool.bg