Лансираната още преди десетина години идея за две цени на водата според потреблението бе възкресена от регионалния министър Виолета Комитова на среща с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов в понеделник, съобщиха от подопечното й министерство.
По думите й така при консумация до 3 куб. м вода месечно за един човек, каквато е общоприетата норма, ще се плаща по една тарифа, а потребеното по-голямо количество ще се заплаща на различна, по-висока цена.
През 2011 г. тогавашният екоминистър Нона Караджова също предлагаше две цени на водата и по-евтина тарифа за потребление до 3.5 куб.м. месечно на човек, но така и не бе надхвърлено идейното ниво.
За последно през 2017 г. бе повдигана темата за две цените на водата – тогава описвани като тарифи за социално слаби и за богати. Тогава идеята на регионалното ведомство беше при потребление на човек до 50 л дневно да се плаща преференциална цена от 1 лв. месечно, а при по-висок разход на вода да се плаща определената отрегилатора цена. Разчетите сочеха, че това ще струва годишно около 15 млн. лв. на държавния бюджет, с които да се покрива разликата между социалната и нормалната тарифа. Противници на този модел обаче бяха социалното и финансовото министерство.
Сегашното възкресяване на идеята е по повод планирания също от години проект на Закон за ВиК и други нормативни актове. Целта е да осигурим на българските граждани вода, която е национално благо и стратегически отрасъл, на ниска, социално поносима цена, заяви министър Комитова. По думите й промяната е ключова за изпълнението на проектите в отрасъл ВиК, които очакват финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Първата ни задача е насочена към защита на обществения интерес. Подкрепяме всяка такава идея, заявява Иван Иванов, цитиран от пресцентъра на регионалното ведомство.
Предстои провеждане на разговори на експертно ниво, на които ще бъдат дискутирани конкретни предложения за по-добра регулация на ВиК отрасъла, допълва се в съобщението.
В него се посочва още, че вече е регистриран търговецът на ток на "ВиК холдинга", който ще купува ток за всички водни оператори в него. Предстои дружеството да кандидатства пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за лиценз.
В разговора са участвали още заместник-министърът на регионалното развитие Валентин Граматиков, Цветелина Лазарова – началник на кабинета на регионалния министър, съветникът Атанас Паскалев, представители на "Българския ВиК холдинг", експерти от ведомството, както и Димитър Кочков – член на КЕВР, и директорът на дирекция ВиК в комисията Ивайло Касчиев.
mediapool.bg