Агенцията за социално подпомагане в партньорство със здравното министерство ще обучава екипи за извеждане на над 3200 възрастни от домове за хора с увреждания и с деменция или в психиатрични клиники и настаняването им в жилища от семеен тип или в дневни центрове, където да получават подходящите за състоянието им социални услуги. За подготовката на експертите, които ще извършват оценка на психичното състояние и медицинските нужди на настанените в домовете за възрастни, както и ще начертаят индивидуален план за извеждането на хората, са одобрени 12 млн. лв. по мярката "Продължаваща подкрепа за дългосрочна грижа" по Програма "Развитие на човешките ресурси", съобщиха от социалното министерство във вторник.
Докога ще бъдат изведени тези над 3200 души от домовете за възрастни не се посочва.
Осигуряването на адекватна интегрирана подкрепа за хората, които в момента живеят в Домове за пълнолетни лица с увреждания или са трайно настанени в държавни психиатрични болници, е част от Националната стратегия за дългосрочна грижа. Според нея съществуващите домове за стари хора трябва да се реформират до 1 януари 2025 г., за да отговорят на стандартите за качество, а всички специализирани институции за лица с увреждания трябва да се закрият до 1 януари 2035 г.
Година преди закриването на конкретния дом трябва за всеки от настанените в него хора трябва да се изготви план за извеждането му и за подготовка за реинтеграция в домашна среда или за ползване на социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, отговаряща на стандартите за качество. Именно за подготовката на специалисти, които трябва да правят тези оценки, са отпуснатите сега средства.
Към края на април 2022 г. в България 8320 възрастни хора и такива с увреждания живеят в 159 специализирани институции за предоставяне на социални услуги, а чакащите за
настаняване по първо желание в тях са 1796, от които 923 са хората с психични
разстройства, умствена изостаналост и деменция, според данните на социалното министерство. Отделно над 200 души престояват в държавни психиатрични болници повече от година, без да имат нужда от активно лечение, но нямат близки, които да се грижат за тях, или роднините им не желаят да ги приберат вкъщи. Основно това са хора с шизофрения – 82%, 7% са с умствена изостаналост и по 3% с биполярно афективно разстройство и деменции.
mediapool.bg