Наблюдаващият прокурор по делото "Барселонагейт" Стефан Христов е проверяван за евентуално нарушение на трудовото законодателство. Това се разбира от съобщение на Софийска градска прокуратура (СГП).
Заповедта за проверката е издадена от градския прокурор на София. Причината за нея е, че Христов издал устното разпореждане на служители на СГП да положат извънреден труд на 03 юни - събота. Това станало без разпореждането и знанието на административния ръководител на СГП Илиана Кирилова.
"Проверката ще уточнява дали има предпоставки за търсене на дисциплинарна отговорност по реда на Закона за съдебната власт. Съществуват разумни основания да се смята, че по този начин е допуснато нарушение на трудовото законодателство. В настоящия случай е следвало административният ръководител да бъде уведомен, за да се изготвят заповеди за полагане на извънреден труд и по този начин да бъдат защитени правата на служителите", се посочва в съобщението.
От прокуратурата посочват, че няма да се проверява какви действия по разследването са извършени, кога и защо, тъй като това е единствено и само от компетентността на наблюдаващия прокурор.
Проверката идва малко повече от седмица, след като Прокурорската колегия на ВСС избра за временен главен прокурор Борислав Сарафов, който седмици преди това влезе в конфликт с Гешев.
Извънредният труд, заради който се проверява Стефан Христов, е извършен ден, след като тогавашният главен прокурор Иван Гешев внесе в парламента искане за сваляне на депутатския имунитет на бившия премиер Бойко Борисов заради разследването "Барселонагейт" - историята с къщата в Барселона, в която живееше бившата манекенка Борислава Йовчева.
Разследването "Барселонагейт" бе извадено от прокурорските чекмеджета след като от ГЕРБ обявиха, че ще искат отстраняването на Гешев от поста. Предишните три години Гешев не продумваше и дума за това дело.
След като поиска имунитета на Борисов на 2 юни, Гешев няколко пъти внесе и допълнителни материали по искането. Първото допълнение бе направено на 6 юни.
Борисов реши да не си дава доброволно имунитета и в парламента бе създадена временна комисия, която да работи около един месец и да реши не само за неговия, но и за другите поискани от прокуратурата имунитети на депутати.
mediapool.bg