Санкционираният по глобалният закон "Магнитски" за корупция депутат от ДПС Делян Пеевски се отказва от мястото си в парламентарната комисия по конституционни въпроси, която се очаква да се занимава с конституционната реформа.
Това обяви той след среща между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС по въпроса с подготвяните промени в основния закон, свързани със съдебната реформа.
През последния месец Пеевски се превърна в основен говорител по темата с конституционните промени, а преди три седмици с гласовете на ГЕРБ, ДПС и ИТН и с подкрепата на "Възраждане" беше избран и за член на комисията. От ПП-ДБ още тогава призоваха той да се оттегли, но до днес от ДПС отказваха.
Всъщност няма само Пеевски да се оттегли, а ще бъде избран изцяло нов състав на конституционната комисия, като се очаква това да стане в следващите дни. По думите на съпредседателят на ДБ Христо Иванов "комисията ще бъде рестартирана до десетина дни, за да може в нея да влязат експертни фигури, които не са политически обвързани".
"Правя крачка назад в името на България и на Конституцията, защото промените са неотложни. Крачката я правят всички – както не участва г-н Иванов и той няма да излъчи знакови лица, ГЕРБ също - никой няма да излъчва знакови лица от партиите, за да я няма тежестта на всяко политическо лице. Ние политиците ще си говорим какво е важно да се случи, ние с председателя на ДПС не излизаме от процеса, всяка парламентарна група ще обсъжда това, което се предлага, точките по темите ще бъдат съгласувани и с нас, но нека да работят експертите, за да вървим напред", каза Пеевски.
Работна група ще прави общ законопроект
Изглежда ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ са постигнали съгласие да вървят към внасяна на общ законопроект за промени в основния закон. Очаква се през следващите дни да бъде създадена работна група, която да обсъжда предложенията на отделните формации. "Целта е да можем по-бързо да напредваме с идеите за промени в Конституцията. Реформата в съдебната система започва с промените в Конституцията, но не приключва с тях – след промените в Конституцията трябва да се направят и промени в различните закони", каза той.
По думите му ако отделните политически сили не се разберат предварително какво ще правят по основните точки, то "няма да свършим нищо".
"Има съгласие по основните пунктове, има пълно съгласие да разградим безграничната власт на главния прокурор, смятам че има съгласие ВСС да стане на два Съвета, за да могат съдиите да са самостоятелни, да се увеличат правомощията на инспекторатите. Смятаме, че процесът ще тръгне след седмица. Фигурата на главния прокурор по-скоро няма да бъде премахвана, защото има конституционно решение, което пречи да бъде премахната. Ще ограничим правомощията на главния прокурор, за да няма събития, които имахме в миналото", посочи Пеевски.
След срещата между ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ пред медиите говори и Христо Иванов. Според него разговорът е показал, че между формациите има съгласие "по отношение на едрите цели в съдебната реформа в конституционния ѝ аспект".
"Трябва също така да обсъдим идеи относно преформатирането на институцията служебен кабинет и да въведем индивидуална конституционна жалба по някакъв начин, това са целите. Има спорни моменти по някои от решенията, но това е въпрос, който ще бъде обсъждан в конституционната комисия", посочи Иванов.
Той обясни, че една от идеите по отношение на служебния кабинет е при подаване на оставка на редовно правителство, работата на парламента да не бъде прекратявана веднага, а едва в началното на формалната предизборната кампания. "Тоест тези периоди, в които имаме служебен кабинет, назначен от президента без парламент, да бъдат максимално съкратени. Това е нещо, което засега се очертава като точка на съгласие", сподели още Иванов.
mediapool.bg