Кламер БГ - Новини: НЗОК оставя аптеките без стимул да работят със скъпи лекарства

НЗОК оставя аптеките без стимул да работят със скъпи лекарства

България

|
Вт, 18 Дек 2018г. 16:16ч.
НЗОК оставя аптеките без стимул да работят със скъпи лекарства

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) планира да премахне таксата от 2 лева, която плаща на аптеките за отпускането на скъпо струващи лекарства. Сега касата плаща на аптеките по 2 лева за обработка на протокол за лекарствата, които се покриват 100 % от нея.

Става въпрос за скъпо струващи медакаменти за хепатит С, ревматоиден артрит, инсулини, които иначе аптеките нямат стимули да зареждат. Причината е, че върху 100% платените от НЗОК лекарства, които са безплатни за пациентите, аптеките не могат да слагат допълнителни надценки. Така единственият стимул за аптеките да работят с тези лекарства е таксата за обработка на протоколите.

Сега НЗОК планира да премахне този стимул, от което си прави сметката, че ще спести 16 млн. лева, които да бъдат пренасочени за плащането на повече лекарства.

Икономията обаче може да доведе до масов отказ на аптеки да работят с тези лекарства и така те да станат трудно достъпни за пациентите, предупреждават фармацевти.

В София и големите градове, където има много на брой аптеки, това може и да не е такъв проблем, но в по-малки населени места, където има само по една работеща с НЗОК аптека, може да се окаже сериозно препятствие за пациентите, разчитащи на лекарства с протокол.

И в момента аптеки се оплакват, че таксата от 2 лева е твърде ниска, но сега са на път да останат и без нея. Това е сериозен удар за аптеките, които работят преимуществено с лекарства – това обикновено са малки аптеки, на които 90% от оборота е от продукти по линия на здравната каса. И обратното – на премахването на таксата могат да устоят големите аптеки, част от вериги, с голяма търговска площ, които могат да компенсират чрез продажбата на козметика, добавки и други нелекарствени средства.

Спорното предложение е залегнало в промени в наредба на здравното министерство, които бяха разгледани от Надзорния съвет на здравната каса във вторник. След заседанието председателят на надзора, зам.-здравният министър Жени Начева съобщи, че предстои среща с представителите на фармацевтичния бранш за допълнително уточняване и обществено обсъждане на направените предложения. Тя призна, че касата се ползва с подкрепата на “големите вериги аптеки“ за тази промяна, а по думите й за пациентите нямало да има проблем.

Преразходът на НЗОК за лекарства – за сметка на компаниите

С наредбата се прокарва и нов механизъм, по който фармацевтичната индустрия ще плаща отстъпки на НЗОК. Toй предвижда целият преразход над планирания от НЗОК бюджет да е за сметка на фирмите. Това засяга най-вече продуктите за онколечение в болниците, които формират най-сериозен преразход в бюджета на касата. През миналата година преразходът на НЗОК за онкомедикаменти беше 100 млн. лева, а през тази година се очаква да е около 80 млн. Същевременно отстъпките, които НЗОК ще получи за онколекарствата от фармацевтичните компании са около 40 млн. лева, т.е. наполовина на преразхода.

По предлагания от НЗОК механизъм догодина фирмите трябва да върнат под формата на отстъпки целия преразход, т.е. да поемат изцяло върху себе си неизпълнението на ограничения бюджет на касата. А че ще има преразход е ясно отсега, защото догодина бюджетът за онколекарства на НЗОК е 382 млн. лева, колкото приблизително ще бъде реалният й разход през тази след приспадането на отстъпките.

Засега не е ясно как новите правила ще се отразят на договарянето на НЗОК с фармацевтичните компании, но според бранша няма законово основание за прокарването на този механизъм за отстъпки, който освен това ограничава конкуренцията.

Той поставя в особено неизгодна позиция фирмите с нови продукти на пазара, които ще трябва да върнат целият си оборот на касата. Ако НЗОК е платила лекарства за 13 млн. лева, приходът на компанията от това е 10 млн. лева, останалите 3 млн. са ДДС и надценки. А по новия механизъм компанията трябва да върне на НЗОК 13 млн. лева, което е на практика 130% от приходите й.

Освен това здравната каса предвижда да не плаща за нови терапии, ако от лечението с тях няма ефект. За целта обаче тя трябва да проследява ефекта от лечението, а през тази година здравните власти вече се провалиха с проследяването на ефекта от 13 лекарства като не успяха да създадат работещ механизъм, по който това да става.

Добрата новина е, че през тази година НЗОК ще успее да се разплати с договорните си партньори и няма да прехвърля плащания за следващата година.

mediapool.bg