Кламер БГ - Новини: Невъзможни искания на миньорския протест, премиерът кани синдикатите в Раднево

Невъзможни искания на миньорския протест, премиерът кани синдикатите в Раднево

България

|
Пон, 02 Окт 2023г. 19:51ч.
Невъзможни искания на миньорския протест, премиерът кани синдикатите в Раднево

Кадър от протеста на магистрала

На четвъртия ден от пътните блокади, създали много проблеми на шофьорите в страната, протестиращите работници във въглищните електроцентрали и въгледобивната държавна мина оформиха искания към правителството и парламентарните партии. Предишните два дни те отказваха срещи с премиера и не откликваха на отправените покани, а настояваха Николай Денков да отиде при тях. Сега оформените претенции, които ще бъдат изпратени на правителството и партиите в Народното събрание обаче по-скоро са нереализуеми, тъй като противоречат на поетите от страната ни още при правителството на ГЕРБ ангажименти към Европейската комисия.

Привечер от правителствената пресслужба съобщиха, че Денков е отправил към протестиращите нова покана за среща относно териториалните планове - този път в аднимистративната сграда на мини "Марица Изток" в Раднево от 11 часа във вторник. Поканата е изпратена на над 30 представители на синдикатите на национално, регионално и локално ниво в трите области и в предприятията, засегнати от плановете за поетапно излизане на България от въглищната енергетика до 2038 г. В срещата в Раднево ще участват също министри от правителството, които имат отношение към темата, заявиха от Министерския съвет.

От КТ "Подкрепа" обаче обявиха, че няма да присъстват на срещата утре.

Исканията на миньорите

Синдикалистите настояват да се разработи механизъм за капацитет на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система за страната. Това означава те да получават държавни субсидии, за да работят - нещо, което още ГЕРБ обмисляше през 2019 г., но се оказа невъзможно, заради изричното решение на Брюксел да спре всякакви помощи за замърсяващите енергийни мощности от 2026 г.

Друго ключово искане на протестиращите, което също означава загуба на безвъзмездни милиарди левове от Брюксел е отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители. Тя трябваше да е факт още през 2015 г., но се влачи и последното решение за отпадане на определяните от държавата по-ниски от реалните цени на тока за домакинствата е 1 януари 2026 г.. Според синдикатите освобождаването на цените на тока трябва да стане до достигане на средно европейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност.

Миньорите остават непреклонни, сн. БГНЕС

Те са също така против създаването на предприятие за въглищна конверсия, за което първоначално самите те настояваха, за да поеме част от работещите в сектора. Замислено като такова да извършва рекултивацията на държавните мини "Марица Изток", то еволюлира до такова за превръщането на терени от комплекса "Марица Изток" в индустриални зони.

Синдикатите напомнят на управляващите за решение на Народното събрание от 31 януари 2020 г., което задължава Министерския съвет да не допуска в дългосрочен план спиране или ограничаване работата на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2". Искат то да се спази, както и решението на парламента от 12 януари 2023 г., задължаващо кабинета да предоговори плана за възстановяване и устойчивост с графиците за намаляване на парниковите емисии от ТЕЦ по години до 2026 г.

Най-постижимите искания на миньорите са това за изработване на енергийна стратегия до 2050 г. заедно със синдикатите и прозрачни процедури по инвестиционните намерения и включване на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти в териториалните планове, които станаха повод за сегашния протест.

Тези планове бяха одобрени в петък и изпратени в събота за съгласуване с Брюксел в последния възможен момент. До ноември са възможни корекции, обявиха още в края на миналата седмица премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев. Това е и хоризонтът на поправки, но крайната дума остава на Брюксел, а ако плановете не бъдат одобрени до края на годината - край с парите за справедлив преход.

Време за преговори, време за загуби

Правителството устоя на исканията плановете да не бъдат внасяни, защото така именно въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник ще загубят 3.5 млн. лв. за създаване на нови работни места, стартъпи и иновативни предприятия на мястото на въглищните мощности, които и в момента имат огромни финансови проблеми.

Макар синдикатите да твърдят, че без ТЕЦ ще се сринат енергийните доставки, защото на въглищата се падали между 40 и 60 процента от производството на ток, всъщност делът им намалява до около 35 на сто.

Засега не е ясно как точно ще се организират преговорите между протестиращите и управляващите, защото между самите синдикати има различни центрове, които движат протестите, които на свой ред са на различни възлови точки в страната. От профсъюзите признават, че местните лидери вземат превес в демонстрациите, както и че сред тарторите на протестите има кандидати за общински съветници. Дори кандидатът за кмет на София на левицата Ваня Григорова е представител на синдикатите и заема позициите на миньорите.

Възможно е решение и през парламента

Депутатът от "Продължаваме промяната" – "Демократична България" Радослав Рибарски от парламентарната енергийна комисия коментира пред Mediapool, че са готови да приемат на свое заседание в сряда представители на синдикатите, за да разгледат и обсъдят техните искания. Той отново повтори, че за съжаление страховете на хората във въглищните региони се използват политически и предизборно.

По-късно от БСП обявиха, че внасят в парламента искане за свикване на извънредно заседание, за да се приеме решение, което да задължи правителството да изтегли териториалните планове. Предстои да се види дали председателят Росен Желязков ще насрочи такова.

Блокади, полицейски кордони, сблъсъци

В понеделник продължават блокадите на основни пътища в страната, спряно този път бе и движението по магистрала "Струма". Там се стигна и до сблъсъци с полицията, след като недоволните пробиха техния кордон и излязоха на пътя.

Проблемите за пътуващите продължават, сн. БГНЕС

Магистрала "Тракия" е затворена при Стара Загора, както и пътят Стара Загора-Димитровград. Остава затворен и Подбалканският път при Гурково. Блокада има и в Раднево на пътя за Нова Загора. Спряно е движението и край ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово, където се събраха над 300 работещи в централа, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки. Те заявиха, че са лъгани многократно и че ако някой иска да преговаря с тях трябва да отиде на магистралата. Заявиха и че не вярват на управляващите.

Служители на ТЕЦ-Сливен блокираха за кратко входна артерия на града, а пред административната сграда на дружеството се събраха всички, които не са на смяна в предприятието, където работят близо 300 души.

Затруднено е движението и на пътя Дупница - Кюстендил в двете посоки. Обходният маршрут е през Радомир.

"Не щем 36 заплати, а работата си"

Протестиращите не приемат и офертата на правителството за получаване на до 36 заплати при доброволно напускане на въглищните предприятия, като размерът според стаж и други критерии тепърва правителството смята да обсъжда със синдикатите.

"Очакваме властимащите управляващи по-точно, да намерят начин да дойдат да преговарят с нас. Ние от тук няма да мръднем", заканиха се енергетиците.

Засилено е полицейското присъствие по основните пътища в страната, сн. БГНЕС

"Денков да дойде тук. Другото, което очакваме, е да се запази независимостта на България чрез енергетиката, не толкова работни места, не толкова другите глупости, които се изговориха", допълват други.

Междувременно Министерството на енергетиката публикува на сайта си териториалните планове за справедлив преход, с които миньорите и енергетиците в момента се запознават и се очаква да излязат с позиции. Те подготвят и нови искания, които ще бъдат изпратени на президентите на двата синдиката и така ще бъдат внесени за разглеждане в парламентарните групи на Народното събрание.

Борисов: Подкрепяме министрите, но не и комуникацията им

По темата се изказа и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който бе премиер по времето, когато всъщност трябваше да са подготвени териториалните планове за трите региона, но той остави това на следващия кабинет, но страната изпадна в политическа криза и невъзможност да се състави редовен кабинет.

Подкрепяме тези министри, но начинът им на комуникация е изключително грешен, заяви Борисов пред журналисти в Пловдив. Според него при добра комуникация някои от исканията на протестиращите могат да бъдат чути и изпълнени.

Трябва да се успокои разговорът и арогантното поведение, допълни Бойко Борисов. По думите му не всички действия са грешни и допълни, че предложените 36 заплати за тези, които искат да напуснат, е добро решение. Аз се срещах с всички, трудно е, но накрая се намира някакво решение, допълни Борисов.

Прави се на "умряла лисица"

Той бе атакуван от лидера на БСП Корнелия Нинова, която коментира, че "днес Борисов отново в типичен стил, стоейки отстрани, така малко правейки се на "умряла лисица", дава съвети и критикува ПП-ДБ, но нека не забравяме, че проблемът започна от неговото управление и че в момента ГЕРБ държат ключа за решаването на тази криза".

mediapool.bg