Кламер БГ - Новини: Мая Манолова не бе допусната до тристранката

Мая Манолова не бе допусната до тристранката

България

|
Вт, 17 Юли 2018г. 18:55ч.
Мая Манолова не бе допусната до тристранката

Омбудсманът Мая Манолова не бе допусната на заседанието на тристранния съвет, където се появи неканена и никой от легитимните участници не склони тя да остане като представител от неговата квота. Социалните партньори обсъждаха във вторник промени в наредбата за ТЕЛК, предложени от здравното министерство и промени в Кодекса за социалното осигуряване, свързани с пенсионирането на миньорите.

Манолова се появи на заседанието именно заради промените в Кодекса за социално осигуряване, които трябва да дадат възможност за пенсиониране на миньорите от закрития рудник "Бобов дол". Вносител на поправките е депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова, която обаче не присъства на заседанието.

Председателят на тристранния съвет Валери Симеонов попита Манолова какво прави на заседанието. Той поиска мнението на социалните партньори дали Манолова, която по правилник не е член на тристранния съвет, да остане на заседанието. Бизнесът бе съгласен, ако някой признае Манолова за член на своята делегация. Синдикатите обаче бяха категорично против. Въпреки това Манолова изтъкна, че по закона за омбудсмана има право да присъства. После уточни, че била дошла от името на Светлана Ангелова, за да представи внесените от нея поправки за пенсиониране на миньорите.

Симеонов обаче я отпрати с думите, че е трябвало да заяви участието си по-рано. Главният прокурор и премиерът да се появят неканени, и тях ще накарам да напуснат, заяви вицепремиерът. Според Манолова тя е изгонена от заседанието в нарушение на закона. Симеонов пък коментира, че това, че изгонил Манолова било "фалшива новина".

"Никой не е гонил Мая Манолова. Кой съм аз да изгоня омбудсмана на България. Чисто и просто приложих правилника при пълната подкрепа на всички участници и членове на тристранния съвет", заяви Симеонов.

В крайна сметка тристранката въобще не обсъжда законопроекта, заради който Манолова се появи на заседанието, тъй като вносителят не присъстваше, за да го представи. Това няма да забави приемането на промените, които вече са внесени в парламента, тъй като представянето им пред съвета е само за сведение на членовете му.

Промени в ТЕЛК

Съветът обаче прие промените, засягащи медицинската експертиза. Целта им е да се преодолее субективната оценка при определяне вида и степента на увреждане, предаде БНР. Промените предлагат да отпаднат диапазоните при оценяването на конкретно заболяване. Така процентът нетрудоспособност за дадено заболяване ще е еднакъв за всички. Съпътстващи болести ще могат да носят до 20 на сто към процента нетрудоспособност от основното заболяване или увреждане.

Други промени предвиждат да се даде възможност за разкриване на комисии ТЕЛК и в малки населени места, като се съкрати срокът за оценяване. ТЕЛК да може да се произнася и за необходимите помощни средства и медицински изделия, без за това да е необходимо решение на друга лекарска комисия, както е сега.

С предлаганите промени ще се улесни окомплектоването на ТЕЛК-овете със специалисти по отделните профили на заболяванията. Лекарите, упражняващи медицинска дейност, също ще могат да участват в комисиите. Премахва се изискването те да работят в комисията на пълен работен ден, като същевременно ще се определят и резервни членове. Така директорите на болниците, към които има ТЕЛК, също ще могат да имат по-голям избор от специалисти.

Очаква се след промените да се разкрият комисии по освидетелстване и в по-малки населени места и болници и да се улесни достъпът на хората, като се съкратят сроковете за получаване на решенията.

Друга съществена промяна ще даде възможност произнасянето да е основно по документи и само при необходимост да се прави клиничен преглед и да се искат допълнителни изследвания и консултации със специалисти. Ще се отмени и досегашен текст, че освидетелстване на лица могат да искат застрахователи и застраховани лица.

Инвалидност за шипове

"Слагаме край на възможността с шипове в гърба и два избити зъба да се взима инвалидност. Ще пресечем и порочния феномен в цели села да има болни с епилепсия или със заболявания на горните дихателни пътища", коментира вицепремиерът Валери Симеонов след края на заседанието.

Симеонов обясни, че механизмът, по който ще се прави медицинската експертиза, ще отсява всички случаи, при които има натрупвания от маловажни заболявания, които водят до нереално висок процент на инвалидизиране. Освен това хората вече нямало да бъдат обслужвани от едни и същи лекари в комисиите на ТЕЛК, които работят от десетилетия в тях и са подложени на корупционен натиск, а ще се въведе ротационен принцип на формирането на лекарските комисии и така възможността за корупция щяла да се ограничи.

Вече издадените решения от ТЕЛК трябва да бъдат прегледани и ревизирани от Националната експертна лекарска комисия. Това трябвало да започне с влизането на наредбата в сила.

mediapool.bg