Кламер БГ - Новини: Кой излъга жители на село Пролеша, че могат да карат без винетка до София (видео)

Кой излъга жители на село Пролеша, че могат да карат без винетка до София (видео)

България

|
Вт, 29 Ноем 2022г. 18:44ч.
Кой излъга жители на село Пролеша, че могат да карат без винетка до София (видео)

Камерата на АПИ край Божурище, която хваща нарушители по необясним начин

Стотици жители на село Пролеша и Хераково от община Божурище са ужасени от получени глоби за десетки хиляди левове за това, че са пътували без винетка от селата до София. Това стана ясно от репортажи на Нова телевизия и бТВ.

Потърпевшите обясняват, че с решение на Министерски съвет са били освободени от таксата за придвижване до столицата.

"На 27 февруари 2020 г. ни казаха, че няма да плащаме винетни такси. С решение на Министерския съвет от 27 февруари 2020 г. е решено, че за 115 км пътни участъци около София, Северна скоростна тангента, включително Божурище и село Пролеша няма да се плаща пътна такса", казва мъж. Той представя разпечатка от официално съобщение на Агенция "Пътна инфраструктура" от тази дата, в което село Пролеша фигурира.

Десетки медии са разпространили това съобщение, включително и Mediapool.

Съобщението все още стои и на сайта на Министерския съвет, но на сайта на АПИ след репортажите по телевизиите вече е променено и село Пролеша вече не фигурира, установи проверка на Mediapool.

Нали лично тогавашният премиер Бойко Борисов нареди на "глашатая" три пъти да каже на хората от селата край София, че няма да им е необходима винетка, възмущава се друга потърпевша пред Нова телевизия. "Глашатаят" е тогавашният шеф на АПИ Георги Терзийски.

Жена с наложени десетки глоби вади разпечатка от стенограма на Народното събрание от 28 февруари 2020 г. Това е ден след решението на Министерския съвет. Тогава трима депутати питат тогавашния регионален министър Петя Аврамова кои населени места са без винетка. Тя им отговаря, като на практика изчита съобщението ден по-рано и жителите на село Пролеша са сред тях.

Оказва се обаче, че това не е точно така. В Държавен вестник от брой 19 от 6 март 2020 г., където е публикувано решението на Министерския съвет за освободените от винетка пътища край София село Пролеша вече не фигурира, а единствено третокласният път София - Божурище, показва разследването на случая от местните хора. Те обаче не са уведомени за тази настъпила промяна. И си карат до столицата без винетка трета година.

Как разбират за глобите?

Въпреки че санкциите им са от преди повече от две години, за тях жителите научават случайно. Мъж от Пролеша си продава колата и разбира, че има 40 глоби.

"Продадох си единият автомобил и след две седмици купувачът ми се обади, че имам глоби от "БГТол". Казах му, че не е възможно, но се оказа възможно", каза потърпевшият.

Той се чуди как може 2 години никой да не го уведоми. Автомобилите са заснети от тол камерата на Божурище. Всеки ден им е правела снимка след снимка, докато те си мислят, че им е разрешено да минават без винека.

"Две години да си в нарушение и никой да не те уведоми. За мен това не е нормално и ми прилича на държавен рекет", казва жителка на Пролеша. Тя има наложени общо 166 глоби по 300 лв. санкция и сумата набъбва на близо 50 000 лева.

"Нормално е за 3 дена, за 1 седмица да ти се изпрати уведомление, но след 2 години да ти изпратят, че дължиш 110 глоби това не е нормално", казва и друга потърпевша.

Как работят камерите?

Шофьорите в селото са изненадани от това, че санкциите им са налагани за определени периоди през тези две години, въпреки че минават по този път всеки ден, за да ходят на работа в София.

"Моите санкции са наложени в периода от март до май 2020 г. След това прекъсват и започват да ми налагат отново санкции в края на ноември 2021 до началото на 2022 г. Тогава разбрах за тях и си купих винетка. Защо е това прекъсване от година и половина нямам обяснение", казва потърпевша.

Друг мъж обяснява, че глобите му са доста по-малко от броя пъти, в които е преминал през камарата. Затова те смятат, че става въпрос за техническа грешка, която АПИ ще оправи.

Всички разбрали за "грешката" вече са си купили винетки, защото по думите им са съвестни данъкоплатци.

Жителите на село Пролеша са дълбоко убедени, че са жертва на административно недоразумение и ще им се разминат солените глоби заради подвеждащата информация, която са получили.

Какво ще направи АПИ?

Но очевидно АПИ не мисли така.

"През 2020 г. е въведено изключение за отсечка от пътя с дължина от 2.2 км в участъка от Божурище до Западната дъга на Софийския околовръстен път, за която не се дължи винетна такса. Участъкът при 41-ви километър не попада в това изключение, поради което преминаването през него без пътна такса е административнонаказателно нарушение, за което се налага глоба", гласи позицията на Националното тол управление, което е под шапката на АПИ, изпратена до бТВ.

"Има законовото решение да се шофира без винетка само до Божурище и наложените глоби ще се окажат законни. Проблемът не е в държавата, а в начина на комуникация през 2020 г.", каза министърът на регионалното развитие арх. Иван Шишков пред журналисти по повод протеста на жители на село Пролеша.

"Вестоносецът навремето е сбъркал с информацията. С решение на Министерския съвет от 2020 г. пратиха председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" да обяснява на населението къде ще има или няма винетки. В резултат, в село Пролеша тогава някой е обяснявал, че няма да има винетки. Но решението на правителството от 28.02.2020 година е ясно - винетки няма да има само до разклонението за Божурище", обясни министър Шишков.

Така за потърпевшите жители от селата в община Божурище остава единствено да търсят правата си в съда. В противен случай някои от тях ще трябва да продадат домовете си, за да могат да се издължат на държавата за подвеждащата информация, която им е дала.

И още парадокси с винетки

Възможно ли е да получите 33 глоби за шофиране без винетка, а да сте си купили такава? Оказва се - да. За куриоза разказа преди дни потърпевшият арх. Милан Рашевски пред бТВ.

Той често пътува извън София и редовно си купува годишна винетка. Но изненадващо започват да валят глоби за липсата на такава. Получава 33 на обща стойност 10 230 лв.

"Карах с абсолютно чиста съвест около 3 месеца, като в последствие проверих, че в интернет страницата на БГ ТОЛ има технически проблем", сподели той.

Тъй като е живял в чужбина, когато въведе имейла си, автоматично се променя полето на държавата, в която е регистриран автомобилът.

От АПИ обещават да направят проверка по случая и се оказва, че има софтуерен проблем, по чието отстраняване вече работят. Въпреки че е проблем на грешния софтуер на АПИ архитектът ще трябва да води дела, за да му отпаднат наложените санкции.

Шефът на пътната агенция Иво Иванов тогава обясни пред бТВ, че много шофьори не получават известие за нарушения, тъй като трябва да предоставят телефон или имейл за връзка, а те не го правели, защото това били лични данни.

mediapool.bg