Конституционният съд (КС) единодушно отказа да се намеси в работата на парламента по приемане на конституционните промени, каквато беше целта на искането, внесено от депутатите от "Възраждане" и ИТН.
Двете партии поискаха от КС да тълкува правилата, по които се гласува реформата. Въпросът, зададен от депутатите, бе дали при всяко от трите гласувания на конституционните промени трябва да се търси мнозинство от 180 гласа. ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС имат общо 167 депутати, а промените в основния закон минават с гласовете на 160 депутати или 2/3 от всички.
"Възраждане" и ИТН сезираха КС с аргумента, че правилата, по които в момента се провежда процедурата за промени в Конституцията, се отличават от тези при предишните ѝ изменения. Депутатите обаче не оспориха самите правила, а поискаха общо тълкуване от конституционните съдии.
КС очаквано отказа да тълкува основния закон и прекрати делото, защото в момента е в ход процедура по промяната на Конституцията.
"От съществено значение е да се отчете, че в настоящия случай искането за тълкуване на основния закон е отправено при наличие на вече поставен в ход процес на разглеждане на предложение за изменение и допълнение на Конституцията", пишат конституционните съдии.
Конституционният съд припомня, че самият той е овластен да упражнява контрол за съответствието на актовете на парламента, но не и да се намесва в процеса на формиране на волята му при тяхното приемане.
"В контекста на изложеното по-горе такава намеса може да постави под въпрос баланса между фундамента на демократичния конституционен ред и актуалното измерение на конституционно установените ценности, който е определящ за една устойчива демокрация", посочва Конституционният съд.
Висшите съдии пишат, че "при посочените конкретни обстоятелства относно поставен вече в ход конституционен процес, поражда риск конституционната юрисдикция да измести разгръщането на демократичния процес и в настоящия случай да се допусне смесване на функциите на Народното събрание и на Конституционния съд". Затова и отклонява искането и прекратява делото.
Екимджиев: Конституцията е спазарена
"Конституцията е спазарена. Спазарен е нов, тежък компромис с първоначалния замисъл за сравнително сериозни и смислени реформи", каза правозащитникът адв. Михаил Екимджиев пред БНР. По думите му, за да оцелее "тази нехигиенична и позорна сглобка, явно са готови на тежки компромиси спрямо първоначалния вариант".
"Отива се към отпадане на идеята за същинско разделяне на съдебните съвети на прокурорски и съдийски. Остава фигурата на главния прокурор, ще остане методическото ръководство (на главния прокурор върху прокуратурата) и някак си ще бъде минимизиран надзорът за законност (на прокуратурата върху останалите власт)", коментира той.
"Тази институция има нужда от преучредяване", обобщи Екимджиев. Аргументите на управляващото мнозинство за минимизиране на ефекта от конституционните промени е, че за радикална реформа е необходимо свикване на Велико народно събрание.
Екимджиев коментира, че главните прокурори безсрамно са търгували с прокуратурата в интерес на партии и в частни интереси, затова прокуратурата трябва да бъде подчинена на обществения интерес.
"Прокуратурата трябва да бъде вразумена, очовечена, европеизирана и в някаква степен накарана да работи в полза на хората", каза той.
mediapool.bg