България и Румъния влизат в критична седмица за амбицията им да се присъединят към Шенген. Австрия отстъпи от позицията си срещу присъединяването на двете балкански страни, но постави условия, най-важното от което е те да приемат повече мигранти.
София обаче вече отказа, а румънският премиер Марчел Чолаку коментира, че не е “видял сирийци или афганистанци, които искат да живеят в Румъния“.
Така този въпрос се очертава като ключов за обрата в позицията на Виена. От изключителна важност за нас е и Нидерландия, която спира само България, да вдигне ветото.
Очаква се парламентът в Хага да гласува по темата тази седмица.
Засега България и Румъния се движат в пакет, но ако Нидерландия не промени позицията си, се очаква Букурещ ще предприеме мерки да се отдели от София.
"Ясните" условия на Австрия
В понеделник австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер коментира, че е поставил "ясни условия" пред Европейската комисия, които трябва да бъдат изпълнени, и че едва тогава ще подкрепи и вдигането на границите във въздушния трафик - "въздушния Шенген".
"Въпросът е, че се нуждаем от напредък в областта на защитата на външните граници на ЕС", отбеляза министърът.
Той поясни, че постоянният контрол по сухопътните граници се налага заради "проблема с трафикантите на хора". При подадени над 50 000 молби за убежище в Австрия, през летищата в страната са влезли по малко 150 души.
На първо място, австрийското правителство поиска ЕК да осигури финансиране за разполагане на тройно повече от сегашните гранични сили на Фронтекс в България и Румъния. В двете държави трябва да бъдат изпратени и австрийски служители.
Второ, Виена настоява България и Румъния да модернизират външните си граници с непрекъсната ограда, която да ги отдели от страни извън ЕС, по-специално Сърбия и Турция.
Трето, двете страни ще трябва да приемат хора, на които е отказано убежище в Австрия и които са влезли в ЕС първо през Румъния или България. Това условие е в изпълнение на съществуващите правила по така наречения Дъблински договор, който изисква от търсещите убежище да подават молбите си в първата страна от ЕС, до която достигнат.
Виена посочи сирийските и афганистанските мигранти, които желае да върне обратно.
Букурещ и София твърдят, че много малка част от сирийците и афганистанците, които влизат в ЕС през Турция, действително преминават през тяхната територия и че тези лица, търсещи убежище, достигат до Австрия по-скоро през Гърция, Сърбия и Унгария.
Гърция и Унгария са членки на Шенген и ЕС, докато Сърбия не е.
Австрия не е посочила график за мерките, които иска да бъдат изпълнени, но е малко вероятно те да влязат в сила през тази година.
Малко по-късно Европейската комисия (ЕК) определи като положително развитие предложението на Австрия за отпадане на граничните проверки при пътуване по въздух от България и Румъния.
Радваме се да видим, че нещата се движат в положителна посока, говорител на комисията, цитиран от БТА.
ЕП и ЕК неколкократно подкрепиха България и Румъния, а Австрия настоява за цялостна реформа на Шенген, около която засега няма съгласие.
Премиерът Николай Денков в понеделник определи “като стъпка в правилната посока“ позицията на Австрия.
“В момента продължаваме да настояваме, че преговорите трябва да продължат до последния възможен момент. Има какво още да се предоговори. Срещите продължават“, каза премиерът.
Вратата е отворена, но остават неизвестни
В същото време в края на семицата се очаква парламентът в Хага да преразгледа позицията на Нидерландия срещу присъединяването на България в Шенген.
Вратата към зоната за свободно пътуване е отворена, поне с въздушните граници, но неизвестните остават.
София отклони искането на Австрия да приеме повече мигранти, а позицията на Нидерландия остава под въпрос.
Според публикации в австрийски медии Виена е съгласна България и Румъния да станат част от т.нар. въздушен Шенген - да няма граничен контрол само при пътуване със самолет.
Още по темата
Австрия склонна да пусне България в Шенген, но само по въздух
10 декември 2023 09:10
България обаче обяви, че настоява за пълноправно присъединяване по общите условия.
"Ние сме отворени за повишаване сигурността на границите и сега работим с австрийски и нидерландски служби. За приема на бежанци, ще работим по европейските правила“, каза премиерът Николай Денков в неделя.
Очаква се гласуването в Хага
Освен от Австрия, присъединяването на България се спира и от Нидерландия. Хага има забележки само към София, като има вероятност тази седмица да преразгледа позицията си.
Според дипломатически източници парламентът в Хага би трябвало в петък да гласува позицията на страната за България
България и Румъния се движат в пакет към Шенген, като процесът е свързан с позицията на Нидерландия.
Двете балкански държави настояват да има решение за Шенген до края на годината или в началото на следващата.
Още по темата
Натискът към Нидерландия да "пусне" България в Шенген се засилва. Може да има решение следващата седмица?
5 декември 2023 17:20
Нидерландия в трудна политическа ситуация, след като крайнодясната, популистка, антиислямистка и евроскептична Партия на свободата на Герт Вилдерс спечели драматична победа на предсрочните парламентарните избори. Партията обаче остава изолирана и трудно ще формира правителство.
Букурещ: Важното е, че Австрия вече няма твърда позиция
В понеделник румънският вътрешен министър Каталин Предою потвърди, че се водят технически преговори за влизане на Румъния в така наречения “въздушен Шенген“.
Според него важното е, че Австрия вече няма твърда позиция.
“За нас изявлението не беше изненадващо, очаквахме го. Основното му политическо значение е, че Австрия промени позицията си. Отсега нататък навлизаме в полето на техническите дискусии. Те ще се проведат и на форума в Залцбург, и на ниво Съвет по правосъдие и вътрешни работи, и двустранно. Обсъжда се на няколко нива – и в двустранен диалог с Австрия, и тристранно с България, и четиристранно с Европейската комисия, и многостранно с всички държави от ЕС“, уточни Предою, цитиран от БТА.
Той изрази надежда тази година да се вземе решение и да бъде постигнат компромис.
“Има още стъпки, които трябва да се направят. Първата е гласуването в нидерландския парламент, мандатът, който правителството там ще получи във връзка с реформите в българското правосъдие. Паралелно ще се водят и тези дискусии, включително и с българските колеги”, допълни вътрешният министър на Румъния.
mediapool.bg