Непочистени пътища, липсата на ток, повишени цени на водата от регулатора, финансови корекции и изграждането на инфраструктура по новата бюджетна програма - това бяха основните въпроси на местната власт към премиера акад. Николай Денков.
"Няма да има деление на общините по партиен или друг признак. Това, което зависи от правителството, ще бъде направено и ще бъдем партньори." Това обеща Николай Денков в приветствието си по време на встъпителната конференция за кметовете и председатели на общински съвети за мандат 2023 – 2027 г., организирана от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), която се проведе в София.
След първия сняг още има села без ток и вода
Разговорът започна с тежката ситуация в северна България след първия обилен снеговалеж, при който хиляди закъсаха по непочистените пътища, а стотици села и градове останаха на тъмно, студено и без вода.
Въпреки че оттогава минаха повече от две седмици, все още има населени места без вода. Причината е, че енергоразпределителните дружества (ЕРП) и водните оператори не могат да се разберат кой трябва да подмени аварирали агрегати, посочи кметът на Монтана Златко Живков.
Проблемът с електроразпределителните дружества е хроничен, токът гасне по 16 пъти на ден в села в община Троян и без да има снеговалеж, допълни кметът на града Донка Михайлова.
Местната власт настоя за спешна среща с енергийния министър, на която да бъдат набелязани мерки, така че ЕРП-тата да започнат да поддържат мрежата и да инвестират в нея, а не само да прибират парите.
Премиерът каза, че част от упреците на кметовете са основателни. Отбеляза, че проблемът е системен и подобна ситуация е имало и през 2009 г. и 2014 г. Денков каза, че в момента Министерството на енергетиката подготвя обобщен доклад и след това ще се проведе среща на местната власт с ЕРП-тата, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и енергийния министър.
Цената на водата
Кметовете изразиха недоволство и от повишаването на цената на водата с ръста на инфлацията от страна на КЕВР. От Нова година в почти цялата страна цената на водата се вдига, като в шест области повишението е с над 20 на сто.
Кметове не бяха съгласни КЕВР да вдига цената на водата в общински ВиК дружества без дори да ги питат.
Кметът на Петрич Димитър Бръчков заяви, че отново се прави опит да бъде гласуван Законът за ВиК, който предвижда консолидиране на принципа - една област - един воден оператор. Това става въпреки лошия опит, натрупан през изминалия програмен период 2014 - 2020 г. - незавършени ВиК проекти с европейско финансиране, масови финансови корекции, лошо управление на парите и високи цени на водата.
Николай Денков обаче повтори тезата, налагана от 2007 г. насам, че това трябва да се случи и няма как. Той отбеляза, че ВиК Холдингът вече има "изключително качествен ръководител" и нещата ще започват да се случват.
"Основният проблем на политиките във ВиК сектора, е че имаме управление на операторите на търговски принцип, но се работи на регулиран пазар, при който се стараем да намерим баланс между цената на водата и необходимостта от инвестиции. Баланс не може да постигнем, защото инвестициите не са достатъчни на фона на проблемите", коментира регионалният министър Андрей Цеков.
По думите му за да работи нормално отрасълът са нужни инвестиции от 1 млрд. лв. годишно, докато през последните години инвестициите във ВиК мрежата трудно стигат 200 млн. лв.
Според Цеков докато не се увеличат инвестициите от бюджета, ще сме в омагьосан кръг, тъй като операторите трябва да взимат заеми и да възстановят средствата през цената на водата.
Финансовите корекции
Най-големият проблем за местната власт обаче се оказаха финансовите корекции на общините по европейски проекти. Абсурдите са толкова много, че образно казано санкционират ни и за това, че имаме шапка и за това, че нямаме, описа ситуацията кметът на Монтана Златко Живков.
Николай Денков заяви, че ги разбира много добре, защото и той е изпадал в същата ситуация при изпълнението на проекти на Софийския университет. Обеща за съвместна среща на НСОРБ с министрите на финансите и на регионалното развитие през януари, на която да се потърси решение на проблема.
Общинските проекти
Другият горещ картоф, който предизвика полемика, е свързан с новата програма за финансиране на общински проекти с пари от държавния бюджет.
Тя е залегнала в Бюджет 2024, като между двете четения на законопроекта ще бъдат изчистени спорните въпроси. Първоначалната идея беше общинските проекти да бъдат определени на конкурсен подбор, но политическата воля се оказа друга - срещу всяка община да се напише кои проекти ще бъдат финансиране.
Неяснотите са свързани с лимит на финансирането спрямо големината на общината, максималните разходи за една година или за цял програмен период, да няма двойно финансиране, допустимостта на разходите.
Има общини, които са подали вече изпълнени проекти, но финансирани със заем. Отделно вървят емисари по села и градове, които предлагат да им прокарат проектите.
Много е важно да пресечете емисарите, призова премиерът. Той каза, че част от общинските проекти са "безобразни". Николай Денков обеща правителството да даде "пълна прозрачност" на проектите, за да може хората да следят как се изпълняват.
Селски кметове може да останат без заплати
Кметовете по селата може да останат без заплати, ако в Бюджет 2024 не бъдат заложени необходимите средства.
Става въпрос за 1892-ма кметски наместници, които ще останат на една втора от минималната заплата, сочат изчисления на НСОРБ.
Както и за 1132-ма кметове на села с население от 100 души. Този проблем се появи след промените в Изборния кодекс, с които бе решено селата с население над 100 души сами да си избират кметове. Преди това границата беше над 350 души.
Изчисленията на НСОРБ показват, че за да се реши проблемът, са необходими още 30 млн. лв., които не са заложени сега в Бюджет 2024.
Малко е и заложеното увеличение на заплатите на общинската администрация. След вдигането на минималната работна заплата на 933 лв. се оказва, че млади хора с висше образование и по два чужди езика чисто ще взимат колкото чистачка - около 1000 лв.
"Няма как строителен инженер да работи за тези пари. За да го задържа, го бях назначил на по-висока заплата и сега трябваше да върна в държавния бюджет 26 000 лева, като ги платих с мои лични средства", каза кметът на Белица Радослав Ревански. Той настоя да бъде определена наредбата за възнагражденията в общинската администрация, за да могат да бъдат задържани младите да остават по родните си места, а не да бягат в чужбина и големите градове.
mediapool.bg