Властите играят на "котка и мишка" с производители и дистрибутори на лекарства и тази история не може да продължава повече така. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов в петък пред бТВ по повод кризата с дефицита на инсулини на българския пазар.
"Ние играем на котка и мишка. Непрекъснато, ежедневно, ежечасно получаваме сигнали за липсата на инсулини и тази история не може да продължава повече така", каза Гетов. Той даде пример с един от проблемните инсулини Tresiba ("Тресиба"): "Миналата седмица беше в забранителния списък за износ на системата за проследяване на недостига СЕСПА.
Получи се доставка и тази седмица, тъй като вече няма недостиг според формулата, по която се изчислява, "Тресиба" вече не е в забранителния списък. В момента се задържа по складовете, договарят се сделки за паралелен износ и след като те бъдат реализирани, останалото количество ще се появи на българския пазар и следващата седмица вероятно "Тресиба" отново ще влезе в забранителния списък".
По думите на Гетов търговците на едро и производителите са поели ангажимент на работна среща при него, че тези некоректни практики ще спрат. "Аз наистина ги приканвам да вземат всички мерки, така че необходимите количества лекарства за българските пациенти да бъдат приоритетно реализирани. Независимо от това ние сме започнали и други мерки", обяви Гетов.
Още по темата:
Déjà vu: Инсулини има на книга и по складове, но не и в аптеките
Той допълни, че паралелната търговия в ЕС е една легална практика и поради разликата в цените и липсата на всеобхватен контрол се стига до това количества, пристигнали у нас, да се реализират на други пазари.
Той припомни, че вече са публикувани промени в Закона за лекарствените продукти, в които се променя формулата за недостига, така че износ да има само при 100% задоволени вътрешни потребности, а не 65% както е сега.Увеличават се и санкциите при констатирани нарушения, като Гетов изрази надежда в следващите месеци тези мерки да станат факт.
Той допълни, че по препоръка на здравната комисия в НС се подготвя и промяна в Наредба 4 на МЗ, така че всички лекарствени продукти по лекарско предписание да са с електронна рецепта. Първоначално се обмисляше електронната рецепта да е задължителна за антибиотиците и лекарства за деца.
Гетов информира още, че в момента в страната има над 1000 дози от шествалентната ваксина за деца, която също липсваше. Снощи министър Христо Хинков е подписал указание, в което са набелязани мерки за приоритетно използване на дозите за бебетата, които трябва да получат първи прием от тази ваксина. Всеки следващ прием може да бъде отложен. "Нямаме предепидемична обстановка. Имаме уверение, че ваксините за България са произведени и опаковани. Предстоят логистичните стъпки, за да достигнат до лекарите. До края на месеца или през септември ще имаме необходимите количества за почти цяла година“, каза Гетов.
mediapool.bg