Министърът на икономиката Богдан Богданов е разпореди да бъде направен пълен анализ "на всички възможни действия от страна на Министерството на икономиката и индустрията по казуса с Пловдивския панаир за защита на държавния интерес". Това съобщиха от министерството в четвъртък.
Целта очевидно е да се намери начин да се спре схемата за овладяването на някога изцяло държавния изложбен център от бизнесмена и почетен консул на Русия Георги Гергов. Към момента Гергов изглежда съвсем близо до това да стане тотален властелин на панаира.
В края на април от икономическото министерство отговориха на запитване на Mediapool, че на практика няма какво да направят, за да запазят макар и малкото влияние на държавата в панаира.
Сега от Министерството припомнят, че през 2017 г. общинският съвет във Варна реши да върне дадените преди това от държавата на общината акции от панаира. Те представляват 29% от капитала на дружеството. "С това решение общинските съветници възлагат на кмета на община Варна да сключи договор за безвъзмездно прехвърляне на собствеността върху акциите и да извърши всички други правни и фактически действия за прехвърлянето им. Решението обаче не е изпълнено", пише в прессъобщението. За същото това неизпълнение на решението беше заведено дело, което беше решено в полза на Портних. Според съда той не е бил длъжен да изпълни волята на общинарите.
Четири години по-късно – през 2021 г., варненският общински съвет взе друго решение - за апортиране на притежаваните от общината акции от капитала на "Международен панаир Пловдив" АД в "Пълдин туринвест" АД, като Министерството не е уведомено за този акт, припомнят от ведомството.
"След този момент Министерството на икономиката и индустрията не е било страна в казуса. След решението от днес (от сряда – б.а.), с което Апелативен съд – Пловдив излезе с определение, че Агенцията по вписванията няма правен интерес по него, министър Богданов разпореди цялостен правен анализ и проучване на всички възможни действия на министерството в тази ситуация", пие още в прессъобщението.
В сряда стана ясно, че Апелативният съд – Пловдив е определил като недопустима жалбата на Агенцията по вписванията срещу съдебно решение, с което на практика се позволява вписването на схемата на Гергов в Търговския регистър, с което тя ще бъде и завършена. Решението на Апелативния съд – Пловдив може да се обжалва пред Върховния касационен съд. Това обаче по-скоро би довело до забавяне на сделката на Гергов, но не и до нейното осуетяване.
Причината е, че съдебният казус се основава на отказа на длъжностно лице от Агенцията по вписванията да впише апорта на варненските акции в панаира в капитала на „Пълдин туринвест“. Основните мотиви за отказа не са свързани с някакви пороци на сделката, а с формални пропуски. Основният е, че пазарната оценка на акциите е остаряла, а и община Варна не е вписана като техен собственик в Централния депозитар. Окръжният съд – Пловдив обаче постанови, че вписването трябва да бъде извършено. Именно това атакува и Агенцията по вписванията, въпреки че в решението е записано, че то не подлежи на обжалване.
Решение на парламента
В същото време се очаква парламентът да обсъди и гласува решение, с което се предлага икономическият министър да предприеме всички необходими действия пред "Централен депозитар" АД по вписването на безналичните акции на община Варна в панаира в полза на държавата. Проектът на решение е внесен от Росен Костурков от "Продължаваме Промяната - Демократична България" и група народни представители.
Според вносителите на решението "при наличието на вече сключен договор, за който не се изисква писмена форма, общинският съвет във Варна не е можел да оттегли решението за връщане на акциите на държавата, поради което има възможност за действия от икономическия министър за охраняване на обществения интерес". В съобщението на икономическото министерство от днес обаче е посочено, че решението да се сключи договор за връщането на акциите от общината на държавата не е изпълнено. Затова не е ясно как и дали икономическият министър може да се съобрази с това решение на парламента, ако то получи подкрепа.
Казуст отпана от дневния ред на общинарите в Пловдив
В същото време отново с подкрепата на ГЕРБ и на "БСП на Гергов" в общинския съвет в Пловдив от дневния ред на заседанието на общинарите беше извадено предложение на "Демократична България" (ДБ) Пловдив да поиска от Варна акциите в панаира.
Съветниците от ДБ предложиха местната власт в Пловдив да отстъпи част от дела си в "Пълдин туринвест" на Варна в замяна на 29% от капитала на панаира. Отпадането на точката от дневния ред на общинската сесия беше предложено от отцепилите се от БСП съветници, подкрепящи Гергов. Беше подкрепено от ГЕРБ, ВМРО и единици съветници от останалите групи, предаде "Под тепето".
mediapool.bg