Кламер БГ - Новини: Европейският съд, който брани гей двойките, спаси и "Възраждане"

Европейският съд, който брани гей двойките, спаси и "Възраждане"

България

|
Четв, 16 Ноем 2023г. 10:00ч.
Европейският съд, който брани гей двойките, спаси и "Възраждане"

Протест на

Софийската градска прокуратура не намери основание да поиска от съда разпускането на популистиката проруска партия “Възраждане“, което бе поискано от група граждани по-рано през тази година, научи Mediapool. Държавното обвинение основава своя отказ изцяло върху трайната практика на Европейския съд по правата на човека в Страсбург за свободата на правото на сдружаване и свободата на изразяването.

Любопитното е, че съдът в Страсбуг често е атакуван от националистически сдружения и партии, включително активисти на “Възраждане“, заради либералните си позиции по много въпроси, най-вече за правата на гей двойките. В случая обаче либералната практика на съда, който брани тези права и свободата на изразяване, се оказва основна защитна стена за запазването на “Възраждане“.

В сигнала на гражданите се иска от прокуратурата да предприеме действия за “обявяване на противоконституционността“ на партията заради множество нейни действия и поставените политически цели.

За да подкрепят тези свои твърдения авторите на сигнала се позовават на цитати от програмата на “Възраждане“, посочват се действия и позиции на партията по време на пандемията, атаки срещу медиите, позиции за войната на Русия срещу Украйна, позициите срещу бежанците и етническите малцинства, хората с различна сексуална ориентация и други.

В сигнала с искане за забрана на “Възраждане“ има твърдения, че дейността на “Възраждане“ е насочена срещу “единството на нацията, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите“.

Фашистки постулат?

В сигнала се твърди, че една от целите на партията, а именно - съхраняването на нацията, е фашистки постулат.

“Без да навлизаме в доктринерните разлики между нация и народ следва да се има предвид, че фашизмът е политическа идеология, а коментарите на политическите идеологии, както и оценката на исторически събития не следва да намират място в един правен акт“, се казва в прокурорското постановление.

В него се напомня фактът, че българското население се състои от различни етноси, а всички те намаляват.

“Нещо повече, според практиката на Европейския съд по правата на човека, чл.10 от Конвенцията, не забранява разпространяване на информация, за която дори има подозрения, че е невярна (делото Саков срещу Украйна. В този смисъл разпространените мнения по време на пандемията от SARS-CoV-2 също биха попаднали под защитата на правото на свобода на изразяване на мнение“, се казва в прокурорския акт.

Прокуратурата напомня, че това, което може да се опише като сериозна критика, не е достатъчно основание за отхвърляне на гаранцията на чл.10 от Конвенцията за правата на човека. Съдържанието на изказването не се смята от Европейския съд в Страсбург за равносилно към подстрекаване към насилие.

“В друг случай самото деклариране направено от високопоставен член на терористична или друга незаконна организация не е достатъчно да обоснове вмешателство в свободата на словото. Дори апел към обществото да разруши затвор, където са затворени терористи (делото Erdal Taş срещу Турция, 2007))“, се казва в постановлението на прокуратурата

Случаите изнесени в сигнала, засягат изказвания на парламентарно представена, а не забранена партия, които са далеч от войнствената риторика по разглежданите от Европейския съд дела, отчита държавното обяинение.

“Не следва априори да се отрича правото на обществото да получи информация за различни политически идеи, макар и враждебни понякога. Ето защо позициите на процесната партия (Възраждане), попадат именно в тази хипотеза.

Няма как да управляват сами

По отношения на изказванията относно събитията в Русия, намеренията да се забраняват медии (Свободна Европа) и “София Прайд“, прокуратурата твърди, че е предпоставено от това партията да може да управлява самостоятелно.

“Това означава да бъдат спечелени демократични избори с над 50% от гласовете на избирателите. Кумулативното събиране на всички тези обстоятелства е твърде имагинерно не само в настоящия момент, но и в обозримо бъдеще“, твърди прокуратурата.

Цитира се дело на съда в Страсбург (Refah Partisi срещу Турция), където, за да намери разпускането на партията за пропорционално, съдът е преценил, че трябва да има реална опасност подобни радикални партии да дойдат на власт.

“В настоящия случай в нито едно от изявленията или действията на представители на ПП “Възраждане“, способни да ангажират нейната отговорност, няма намерения за промяна на установения конституционен ред“, се казва в решението.

В него се допълва, че не само “Възраждане“, но нито една друга политическа партия в България няма дори хипотетичен шанс за самостоятелно управление.

“Създадените мнозинства са минимум трипартийни. Отделно от това, видно от анализа на целите на процесната партия направен по-горе, липсва намерение за нарушаване на конституционния ред“, твърди прокуратурата.

Сигналът с искането за разпускане на “Възраждане“ бе внесен с подкрепата на Българския хелзински комитет и бе подкрепен с подписите на стотици български общественици. След подаването на сигнала Юлиана Методиева обяви, че ако искането бъде отхвърлено, ще бъде сезиран именно Европейският съд в Страсбург.

mediapool.bg