"Съдебната реформа в България се прави за бъдещето, но не трябва да се осигурява безнаказаност за миналото", коментира в петък от София нидерландската евродепутатка Софи инт'Велд, която е председател на Комисията по граждански свободи и вътрешен ред (ЛИБЕ) в Европейския парламент.
ЛИБЕ редовно изпраща мисии в България, след като Европарламентът установи в края на третия кабинет "Борисов", че върховенството на закона е под заплаха. Софи инт'Велд представи общата позиция на четиримата евродепутати, включително българската Елена Йончева, които бяха на последната мисия в София.
Според ЛИБЕ българският парламент и правителството показват "много добра воля, има много промени, както ново чувство за увереност и доверие" заради започнатите реформи.
"Ние приветстваме разбираемия и амбициозен дневен ред на сегашното правителство. Удовлетворени сме да видим, че политическите сили в тази страна са успели да преодолеят значителни трудности и са решили да обединят сили в полза на националния интерес. Това трябва да се приветства", каза Софи инт'Велд.
Любопитното е, че положителната оценка на евродепутатите е приета, въпреки че повечето от тях са от левия политически спектър – Софи ин'т Велд (Renew, либерали), Елена Йончева (С&Д, БСП), Ерик Маркварт (Зелените/ЕСА, Германия) и Клеър Дейли (Левица, Ирландия).
В същото време делегацията на ЛИБЕ подчерта, че България има все още много неща, които да свърши. Едно от тях е да се подменят членовете на органите с изтекъл мандат, като тези във Висшия съдебен съвет.
"Важно е не просто да се приеме закона, а да започне неговото прилагане. Всяка система, която се създава, зависи от добрата воля на хората и усилие", каза Софи инт'Велд.
Тя напомни, че сегашната съдебна реформа няма за цел просто да поправи няколко проблема в системата, а да създаде нова съдебна система, която да е честна, устойчива и да поражда доверие.
"Реформите гледат към бъдещето и няма значение колко добри ще са те, важно е да няма безнаказаност за стореното в миналото. Очакваме, че всички разследвания на всички престъпления, извършени в миналото, ще продължат, включително за най-високопоставените случаи", каза председателката на комисията ЛИБЕ.
Евродепутатите очакват България да изпълни препоръките на Венецианската комисия, за да се намери правилният баланс между независимостта и отчетността на главния прокурор.
"България трябва да направи така, че политическата намеса вече да не е риск за прокуратурата, както се подчертава в позицията на Венецианската комисия", се казва в позицията на мисията на Европейския парламент.
Евродепутатите отчетоха, че България показва подобрение по отношение и на медийната свобода, като се цитира класацията на "Репортери без граници", в която страната бележи прогрес от близо 40 позиции за последните две години.
"Виждаме, че правителството също е поело ангажимент да работи по този въпрос, но ситуацията е далеч от идеална. Има проблем с прозрачността на медийната собственост, като има няколко регистъра, но те не са завършени, имат пролуки", каза Софи инт'Велд.
В позицията на евродепутатите се настоява и за законодателни промени за намаляване на риск от завеждане на дела срещу публичното участие (SLAPP), които се използват за сплашване на журналисти и граждански активисти.
"Срам ме е заради Шенген"
"Много сме доволни, че ЕК свали специалния мониторинг върху България, което е част от процеса по приемането на страната в Шенген", каза Софи инт'Велд, след което изрази личното си мнение по темата.
"В лично качество ще кажа нещо като нидерландка. Аз отхвърлям позицията на правителството на Нидерландия, което блокира България и Румъния за Шенген. Това е срамно и няма нищо общо с двете страни, а всичко е нидерландска политика. Винаги съм го казвала ясно. Наистина съжалявам, че нидерландското правителството е решило да поеме по този курс. Надяваме се, че тази пречка ще бъде премахната скоро", каза нидерландката.
После допълни, че тя лично се чувства много тежко от решението на своето правителство и призна, че е напуснала собствената си политическа партия (Демократи 66), която е станала част от последното правителство на Марк Рюте.
"Мисля, че решението за Шенген бе стратегическа грешка. В тези времена ние имаме нужда от единство, солидарност и честност. Надяваме се, че след изборите в Нидерландия (26 ноември), ще има повече пространство за нидерландския премиер, за да промени своята позиция и се надявам, че Австрия ще я последва", каза тя.
mediapool.bg