Без абсолютно никаква изненада, първият вот на недоверие срещу кабинета "Денков" не успя. Той бе отхвърлен със 71 гласа "за" и 143 "против". Очаквано за свалянето на правителството бяха само депутатите от опозиционните БСП, ИТН и "Възраждане". "Против" бяха участващите в управлението "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ГЕРБ, както и ДПС.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не беше в парламента при гласуването в пленарната зала. "За да няма спекулации", през Фейсбук той обяви, че не е в Народното събрание, защото е на предизборна среща в Разград. От там той по-късно заяви: "Вотът на недоверие всъщност беше вот на голямо доверие към правителството. Съжалявам, че се загубиха толкова дни, но това е парламентарна практика."
Премиерът Николай Денков също определи вота като загуба на парламентарно време и прогнозира, че следваща процедура за сваляне на правителството също няма да е успешна.
Борисов: Нищо по-здраво от сглобката не може да се конструира
И според Борисов, ако има друг вот на недоверие (както се закани лидерът на БСП Корнелия Нинова), ще има същата съдба поради това, че сглобката прави нещо в момента. "Нищо по-здраво от тази сглобка не може да се конструира в бъдеще", отбеляза Борисов.
Борисов не беше единственият депутат от мнозинството, който не участва в гласуването. Липсват общо 21 народни представители от ГЕРБ, един от ПП-ДБ, както и трима от ДПС.
"В момента тече предизборна кампания. Голяма част от неприсъстващите в залата колеги са ангажирани с предизборната кампания. Така и нашият лидер Бойко Борисов е в Разград. Това със сигурност не е демонстрация", каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Според нея всички министри трябвало да заслужат доверието на ГЕРБ и подчерта, че при ротацията на премиера може да има промяна и сред членовете на кабинета. "Никой не е застрахован", добави Атанасова.
По думите ѝ ГЕРБ подкрепя правителството, защото "осъзнаваме, че на България ѝ трябва редовно, стабилно правителство".
Петков: Предизобран немощ на организаторите на вота
Съпредседателят на ПП Кирил Петков каза, че вотът на недоверие показал "абсолютната предизборна немощ на партиите, които го организираха".
"Нашите родни стари и нови болшевики искаха да спретнат Октомврийска революция, но не им се получи. Това стана днес с вота на недоверие", добави съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов.
Според другия съпредседател на ДБ Христо Иванов гласуването по вота на недоверие показало безалтернативността на това управление. "Само кабинетът "Денков", само този формат може да реализира напред дневния ред", каза той и добави, че управлението се крепи на политически сили, които остават опоненти, но Денков и Габриел са намерили пътека, по която могат да обединяват усилия.
По думите на Петков 62 от 66-те реформи, които мнозинството си беше заложило за тази пленарна сесия, са били приети. "Реформи, които от последните десет години не се бяха случвали", добави той.
За разлика от Борисов, санкционираният за корупция по глобалния закон "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски беше в парламента. След гласуването той каза, че "докато правителството работи за хората, ние ще даваме подкрепа, защото е важно да го има това евроатлантическо мнозинство".
Пеевски: Ако не работят за хората, ще ги свалим
"Ако се отклонят от евроатлантическия път на България, веднага ще го свалим това правителство. Това е първото. A второто е, ако не работят за хората", каза още Пеевски, който в последните месеци влезе в ролята на публичен говорител на позициите на ДПС.
Вносители на вота бяха "Възраждане", БСП и ИТН. Те твърдят, че правителството се проваля в сектор "Енергетика" и вече подготвят нов вот, този път на тема отбрана.
"Готови сме с мотивите за втория вот. Говорили сме с другите 2 партии, имаме принципното им съгласие, че ще подпишат. Днес трите партии започваме събирането на подписи, ние нашите вече сме ги събрали. Темата на следващия вот на недоверие е провал на политиката в националната сигурност и отбрана", каза председателят на БСП Корнелия Нинова.
"Вместо да си вършим работата се занимаваме с цирковете на проруската опозиция", каза Пеевски по повод настроенията в опозицията за бърз втори вот на недоверие.
Денков: Погрешен ход и неверни аргументи
След гласуването премиерът Николай Денков заяви, че целият вот на недоверие е бил загуба на парламентарно време.
"Опозицията тръгна с погрешен подход. Аргументите им са неверни, основават се на лъжи и колкото и да можеха да манипулират хората за известно време, в края на краищата истината излиза наяве", каза той.
Премиерът благодари на депутатите, които подкрепиха кабинета. "Гласовете ни дават основание да продължим управленската си програма", добави той.
По-рано Денков направи подобно изказване, в което подчерта, че в основата на вота на недоверие за енергетиката са изкуствени страхове на хората. "Хората имат основания да са притеснени, но тези страхове са разпалени от политици, които си правят политическата агитация за изборите", добави той.
Заявката на БСП за евентуален втори вот на недоверие, но за сектор "Сигурност", премиерът определи като "втора серия от същото".
Предисторията
Вотът на недоверие съвпадна с продължилите две седмици протести на миньори. Те настояват правителството да изтегли внесените вече планове за въглищен преход за районите на Стара Загора, Перник и Кюстендил.
В четвъртък протестиращите край Стара Загора вдигнаха пътните блокади от магистрала "Тракия" и Подбалканския път и обявиха, че продължават да се борят за исканията си по друг начин.
Миньорите са перманентно поканени за разговори
В петък Денков каза още, че по всяко време може да се проведат разговори с протестиращите миньори и енергетици, а в подписаното споразумение е упоменато, че преговорите ще продължат.
"Аз съм ги поканил перманентно. Във всеки един момент могат да дойдат. Да припомня, че точка 7-ма от споразумението, което подписахме, беше, че ще продължим да преговаряме. Така че аз ги чакам. Както казах, разговорите се водят там, където може да се седне, да се обсъжда кой какво го интересува. Няма промяна в това отношение. Очаквам, че самите енергетици като мине малко емоцията около това, което се случва, ще разберат, че ние всъщност работим за тях. Те работят срещу себе си", каза Денков.
"Няма никакво основание за исканията и за ефективни стачни действия през зимата", добави министър-председателят.
Правителство на премиера Николай Денков беше избрано на 6 юли тази година. До съставянето му се стигна след продължителни преговори между политическите опоненти "Продължаваме промяната - Демократична България" и ГЕРБ. В крайна сметка двете формации се договориха Николай Денков от ПП да е премиер за 9 месеца, а след него за толкова време да го смени Мария Габриелот ГЕРБ. Очаква се ротацията да стане през март 2023 година.
Досега в българската история само едно правителство е падало с вот на недоверие и това беше кабинетът "Петков". Това стана на 22 юни 2022 година, като самият вот беше внесен от ГЕРБ, но успя благодарение на подкрепата на ИТН, чийто лидер малко преди това реши да оттегли подкрепата си за тогавашното правителство. Тогава и от ДПС бяха "за" падането на кабинета.
mediapool.bg