Държавното финансиране за ученически лагери и ваканции е изчерпано около месец, след като беше отворено кандидатстването за средствата. Преди няколко месеца Министерският съвет одобри програмата "България - образователни маршрути", по който училищата могат да организират ученически лагери, а голяма част от разходите за тях се поема от държавата. Бюджетът за учениците е над 13.7 млн. лева.
Към днешна дата обаче парите са изчерпани и училища получават откази за финансиране. За това алармираха туроператори от "Обединение бъдеще за туризма". Туроператорите единствено имат право да организират ученически екскурзии, а част от средствата, включително и от осигурените от държавата, остават за тях. Според обединението лятната ваканция на близо 2000 ученици от цялата страна е пред провал, заради изчерпаните средства.
400 училища получават финансиране
По-късно от Министерството на образованието и науката съобщиха, че са одобрени 400 училища, които получават финансиране за пътуването на над 27 000 ученици. От там уточниха, че всеки ученик може да бъде включен в група един път за периода на изпълнение на програмата по тематичните направления: история и археология; география и икономика; биология, биоразнообразие и екология; изкуства, архитектура и литература; етнография, фолклор и занаяти, за да се даде възможност за участие на повече деца.
Правилата на програмата предвиждаха кандидатстване до 45 дни от обявяването ѝ, което се случи в началото на юни, а пътуванията трябва да се осъществят до края на юни 2024 г. Лагерите може да са с продължителност от 2 до 5 дни до обекти по избор от одобрен списък от МОН, както и други обекти по избор на училищата в съответствие с техните образователни интереси и специфика.
Бенефициенти на средствата по модула са държавни, общински, частни и духовни училища, както и български държавни училища в чужбина и български неделни училища в чужбина, подпомагани от МОН.
"Констатиран е голям интерес от страна на училищата, които са допустими бенефициенти по програмата, което води до невъзможност за одобряване на всички предложения предвид утвърдения финансовия ресурс. Следва да се отбележи, че по програмата са били предвидени над 22 млн. лв. финансиране. При окончателното одобрение на програмата от служебното правителство, средствата са били намалени с около 40%", пише в позицията на образователното министерство.
От там припомнят, че предложенията на училищата са оценявани по реда на постъпване на проектите.
Според туроператорите училищата бързо подготвили документите за кандидатстване, но въпреки това не се класирали за парите.
"Цялата тази машина бе задействана бързо, поради факта, че вече училищата имаха опит по предишната програма "Отново заедно", която за разлика от тази, премина при стройна организация от наша страна и МОН, опазено бе здравето на децата, без пътни произшествия и оплаквания", разказва Илияна Павлова, туроператор от Хасково.
Всичко е готово, но пари няма
По думите ѝ училищата спазват изискванията и подават документи за одобрения. Избрани са учениците с право на безплатна почивка, училищата подписват договори с туроператори, които изготвят маршрути, наемат аниматори, екскурзоводи и превозвачи и подписват договори с места за настаняване.
"С други думи направиха организацията за пътуване и отдих в съответствие със заложените и одобрени от регионалните управления на образованието изисквания. Бяха проведени учителски съвети и родителски срещи за одобрение на училищния колектив и родители", допълва Павлова.
Всичко върви по план, докато учебните заведения започват да получават електронно съобщение от МОН, че училището не е одобрено, "поради изчерпване на финансовия ресурс".
В групи за образование във Фейсбук родители също се оплакват, че пътуванията на децата им са отменени дни преди заминаването, защото се оказало, че училищата не са одобрени по програмата.
"Представете си огромното разочарование на децата, които вече трябваше да са на почивка някъде. Само от фирмите, подписали писмото, броят им е 1860. Независимо, че предишната програма "Отново заедно" беше нова и се осъществяваше в COVID среда, премина без проблеми и всички бяха доволни. Абсолютно неразбираемо е поведението на институцията МОН тази година", обясни председателят на обединението на туроператорите Павлина Илиева.
mediapool.bg