Обещаната от държавата подкрепа за общинските болници, които се затрудняват да увеличат заплатите на персонала си до нивата в Колективния трудов договор (КТД), се оказа недостатъчна. Така за общинските болници остават недостижими нивата от 1500 основна заплата за сестрите и 2100 лева за лекарите. Това съобщи пред журналисти д-р Неделчо Тотев, който е директор на болницата в Чирпан и оглавява Сдружението на общинските болници.
При приемането на бюджета на НЗОК за тази година бяха предвидени целеви средства за финансиране на болници в отдалечени и труднодостъпни региони, които единствени оказват помощ на пациентите в тези места, за да задържат персонала си. Предвидени бяха по 2 млн. лв. месечно, които се разпределят по специална методика, залегнала в Националния рамков договор между Лекарския и НЗОК. Общинските болници обаче се оплакаха, че веднъж са били дискриминирани с неизпълними критерии, които в последствие са претърпели известна корекции, и втори път: средствата се оказват крайно недостатъчни за постигането на заложените цели. В НРД беше заложен срок до февруари месец 2024 г. всички болници да дадат на персонала си основните заплати според КТД. Въпреки че така и не бяха записани конкретни санкции за болниците, които не постигнат тези нива в срок, общинските лечебни заведения посочват, че създаването на нереалистични очаквания към тях им вреди.
"При нас заплатите на медицинските сестри бяха 850 лева и трябваше да ги вдигнем на 1500 лева според новите нива на КТД, приети миналата година. На лекарите основните заплати бяха 1100 лева и изведнъж трябваше да скочат на 2100 лева. От миналата година ходим и питаме как да постигнем този лъвски скок", коментира Тотев.
В последствие на общинските болници беше обещано да получат целево финансиране по специална методика, но Тотев казва, че тя отново не решава проблема, защото финансирането по нея е недостатъчно. Според него и заложените в бюджета на НЗОК за 2024 60 млн. за материално стимулиране на персонала, които са за всички болници в страната, не само за общинските, ще бъдат крайно недостатъчни.
"На мен не ми плащат за 40 човека, а на друга болница от нашето сдружение не й плащат за 100 човека от персонала. Получихме между 150 и 230 лева на човек допълнително и то не за всички, а ние трябваше да доплатим по 800 лева за сестри и 1000 лева за лекари, за да достигнат нивата от КТД. Ние няма откъде да вземем тези пари", каза Тотев.
Той припомни, че до момента по данни на Министерството на здравеопазването само
12-13% от болниците в България са достигнали праговете по КТД. "Записано е, че февруари месец изтича гратисният срок да ги достигнем, а освен това от 1 януари трябва да вдигнем на всички санитари и помощен персонал заплатите, защото минималната заплата се увеличава", обясни той.
Тотев посочи, че общинските болници нямат други източници на финансиране освен НЗОК. "Ние кешови плащания не взимаме, защото работим с пенсионери и хора със социален статус на дъното. Пътеките, по които ние работим са нископлатени", обясни той.
"През последните няколко месеца се води кампания и се насажда мнението, че едва ли не общинските болници са вредни за здравето и пациентът като попадне там става стръв за мишките, което не е така. Има общински болници, които са много добре финансово, кадрово и апаратурно обезпечени. Има и такива, които са по-зле, но това не означава, че не отговаряме на условията", коментира Тотев.
"Ние не искаме просто едни пари. Дори да не ни дадат пари, искаме някой да излезе и да обясни защо обещаните заплати не могат да бъда достигнати и хората да се успокоят", посочи той.
"Сега постоянно се внушава, че нашата песен е изпята и хората бягат. Когато корабът тръгне да потъва, мишките тръгват. Дори един човек от персонала при нас да напусне, системата вече е дестабилизирана, защото сме на предела", заяви Тотев.
mediapool.bg