Премиерът Николай Денков остава оптимист, че България може да се присъедини към Шенгенското пространство до края на годината, но отбеляза, че “не всичко зависи от България, тъй като има вътрешни процеси в Нидерландия и Австрия, върху които нямаме контрол“.
В петък Денков се срещна с румънския си колега Марчел Чолаку в Букурещ, където съгласуваха комуникационна кампания и потвърдиха, че са изпълнили всички критерии за членство.
“Положихме допълнителни усилия за постигането на тази цел”, каза Марчел Чолаку и благодари на испанското председателство за отворената подкрепа за присъединяване към пространството без граници.
Приемането в Шенген изисква пълен консенсус. Засега срещу членството на Румъния резерви има само Австрия, докато срещу присъединяването на България се обявява и Австрия.
Ситуацията се усложни, след като правителството на Марк Рюте в Нидерландия подаде оставка преди няколко дни и остава да работи като служебно. Има опасност някои теми от дневния ред да бъдат отложени, докато няма редовно правителство, но премиерът Николай Денков не коментира по същество вътрешната ситуация в Нидерландия.
“Трябва да работим и с двете държави много внимателно. Нидерландия поставя като акцент законодателната програма, докато Австрия е фокусирана върху мигрантите“, посочи Денков.
От Нидерландия дойдоха положителни сигнали след приемането на законодателството за контрол на главния прокурор, но няма решение за вдигане на “ветото“.
“Трябва да успеем да осъществим ефективна комуникационна кампания. Трудна, но възможна задача“, допълни Денков.
Премиерът допълни, че Австрия и Нидерландия трябва да бъдат убедени, че за тях е полезно България и Румъния да са част от пространството, като от няколко месеца и подходът на действие е по-различен.
“Съгласуват се акции на вътрешното ни министерство с Европол и с други държави, включително и Румъния“, каза Денков.
"Това, че сме хванали мигранти в България не е аргумент срещу нас. Обратното, ние показваме, че всъщност се борим системно с това мигрантите да не преминат транзит през България и да отидат в Австрия и Румъния основен партньор, но не е само тя, който се стреми и цели да удари именно мрежите на организираната престъпност", добави той.
В отговор на въпрос Денков каза, че страната ни не разглежда алтернативи на Шенген, като лансираната от румънски евродепутати идея да се въведе така наречения "мини Шенген" само на границата на България и Румъния.
“Това, което и двете държави правим, е да успеем да изпълним абсолютно всички изисквания, поставени по различен начин - дали по охрана на границата или промени в законодателството, за да сме сигурни, че всяка друга критика би била неоснователна. От друга страна, знаете, че ние отдавна сме изпълнили изискванията и затова имаме съгласието на ЕК и ЕП, но по правилата трябва одобрението на Нидерлания и Австрия. Така че ние ще сме готови с всичко, но трябва активна комуникационна кампания, за да убедим другите две държави, че за тях е полезно ние да сме в Шенген", коментира Денков.
mediapool.bg