Нашумялата покрай аферата "Осемте джуджета" охранителна фирма "Делта гард" осъди бизнесмена Илия Златанов, който трябва да плати 93 550 лв. за осигуряване на денонощна охрана на разграбената си асансьорна фабрика в София, научи Mediapool. С това сюрреалистичната история, започнала с разкритията на Антикорупционния фонд за завземането на фирмата за асансьори с помощта на бивш високопоставен следовател и прокуратурата, намира своето естествено продължение.
"Делта гард" е претендирала пред Софийския градски съд (СГС) за заплащане по договор за охрана, сключен на 19 октомври 2019 година. Въпросната сума от близо сто хиляди лева е за охраната на завода февруари – октомври 2020 г.
В това число са калкулирани 141.67 лв. – за ключарски услуги, 230 лв. – за посещение на видеотехник и 320 лв. – за храна на кучета.
"Делта гард" твърди, че сключила с "Изамет 01" на Илия Златанов договора за охрана, с който на охранителната фирма е възложена 24-часова физическа невъоръжена охрана чрез два стационарни поста и подвижна охранителна група.
Уговорено било заплащането на месечно възнаграждение за охрана първоначално в размер на 11000 лв. без ДДС. След два месеца сумата е увеличена до 13 000 лв, но после е намалена до 8000 лева.
"Уговорено е заплащане на двоен размер на възнаграждението за охрана на празниците 3-ти март, Великден, Бъдни Вечер, Коледа и Нова година. Въпреки че ищецът изпълнявал задълженията си по договора, ответникът не заплатил дължимото възнаграждение за периода февруари – октомври 2020 г., включително, както и направени във връзка с охраната разходи за ключарски услуги, храна на кучета и посещение на видеотехник", претендира притежаваната от Димитър Спасов - Каратиста охранителна фирма.
Илия Златанов не оспорва сключването на договора, но твърди, че ищецът чрез своите охранители е установил фактическа власт върху охранявания обект и не е допускал представители на ищеца и негови служители във фабриката, като е злоупотребил с документи и информация, с която се е сдобил при охраняването на обекта.
Оспорва да е възлагано и да има връзка с договора извършването на разходи за храна на кучета, ключарски услуги и посещение на видеотехник.
В съдебното решение се казва, че Илия Златанов не е представил никакви доказателства, че искал да се разваляне на договора или да се прекрати с предизвестие преди изтичане на срока
Цитира се свидетел Н.М., който казва, че "Делта гард" е изпълнявала задълженията си по договора
"Ответникът (Илия Златанов) не е представил никакви доказателства относно твърденията си за действия на служители на ищеца, препятстващи достъпа на служители, работници и законните представители на ответното дружество, които твърдения, ако бяха доказани, биха били равнозначни на пълно неизпълнение, респективно изключват възникване на вземане за възнаграждение", се казва в съдебното решение.
Общата сума, която Илия Златанов трябва да плати, нараства до 100 хиляди лева, защото бизнесменът трябва поеме и 7000 лева разноски по делото, направени от "Делта гард". Решението на СГС не е окончателно.
Твърденията на Златанов
На 19 февруари тази година Илия Златанов и неговият адвокат Грета Ганева съобщиха, че фабриката за асансьори в София е била разграбена. Машините са нарязани и предадени за скрап. Това е е втората производствена база на предприятието "Изамет". Тя се намира в София, в района на Гара Искър. Другият завод е в Дупница.
Не е ясно кой е изнесъл техниката. Според Ганева и тази фабрика е била охранявана от "Делта Гард". По думите ѝ охранителите са напуснали базата сами, защото не са имали правно основание, на което да останат. Не е търсена помощ от институции.
"Вероятно си мислите, че веднага сме сезирали полиция, прокуратура и пр. Преди години, това щеше да е първото, което щях да предприема. Вече пазя клиентите си от тях. Разбирате ли до къде сме стигнали?", написа адв. Ганева във фейсбук.
През февруари Златанов обяви, че фабриката му е била окупирана в продължение на 14 месеца. Той твърди, че държавата е пазила частните охранители до последно. "Нарязано на скрап и разхвърляни скъпи материали на снега", описа той какво е заварено във фабриката.
И шкурките са изнесени
Неговият адвокат заяви, че всичко от базата на Гара Искър е изнесено. Адв. Ганева публикува снимки, на които се виждат отворени каси, разхвърляни офиси, пуст двор и празни кашони.
"Всичко беше изнесено. И шкурките даже. Чиста проба вандалщина! Без нищо да се бута, може успешно да мине за декор за филм за война", написа тя.
Според нея фабриката няма как да работи, а щетите в момента се пресмятат, защото става дума за много скъпи машини.
През август миналата година охранителите на "Делта гард" отказаха да допуснат представителите на Илия Златанов и във фабриката в Дупница. Шефът на полицията в града отказа съдействие за изпълнение на съдебно решение. Той не пожела да изпрати полициа за извеждането на охранителната фирма от завода. Малко по-късно представителие на "Делта гард" сами напуснаха територията на предприятието.
Историята на Златанов
Златанов е в чужбина от миналата година. Той твърди, че е бил заплашван и изнудван от бившия следовател Петьо Петров, известен като Еврото и хората около него. По думите на Златанов тези хора се ползвали с протекцията на висши прокурори.
Бизнесменът казва, че е потърсил помощ от Петров, защото бил в конфликт със сина си. Бившият следовател обещал да му помогне, но след това започнал натиск за прехвърляне на фирмени дялове и заплахи.
Илия Златанов обяви, че с помощта на прокуратурата жената на Петров – Любена Петрова – му е отнела около 35 килограма злато.
Историята бе разказана от "Антикорупционния фонд" миналата година. Пред тях Златанов обясни, че Петров правел срещите си в ресторант "Осемте джуджета" на ул. "Шандор Петьофи" в столицата. Ресторантът бе пазен от няколко екипа на "Делта гард".
Петьо Еврото и компания напуснаха "базата" си в "Осемте джуджета", след като АКФ пусна разследването си миналото лято, а протестиращи срещу правителството и главния прокурор започнаха да правят акции пред заведението.
Интересна подробност е, че ъгъла на улиците "Шандор Петьофи" и "Цар Асен", където се намира кръчмата, близо две години е стояла и патрулна кола полицията, но бившият вътрешен министър Младен Маринов (ГЕРБ) отказа да коментира това.
След разкритията му прокуратурата обяви, че проверява случая, но след това не е давана никаква информация.
Миналото лято адвокатите на Златанов се опитаха да влязат и в другото предприятие в Дупница. Местната полиция им отказа съдействие и те не бяха допуснати. Малко по-късно охранителите сами си тръгнаха и от там.
mediapool.bg