Кламер БГ - Новини: Външно министерство: Щиковете на Съветската армия донесоха на Източна Европа репресии

Външно министерство: Щиковете на Съветската армия донесоха на Източна Европа репресии

България

|
Вт, 03 Септ 2019г. 16:54ч.
Външно министерство: Щиковете на Съветската армия донесоха на Източна Европа репресии

Министерството на външните работи реагира с изключително остра позиция по повод организираната от руското посолство изложба "75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма". Събитието трябва да се открие на 9 септември.

"Без да отричаме на СССР за разгрома на нацизма в Европа, не трябва да си затваряме очите, че щиковете на Съветската армия донесоха на народите в централна и източна Европа половин век репресии, заглушаване на гражданската съвест, деформирано икономическо развитие и откъснатост от динамиката на процесите в развитите европейски държави. МВнР няма никакво отношение към тази проява и съветваме руското посолство да не заема позиция в подкрепа на съмнителна историческа теза ("освобождение")", се казва в изявлението на външно министерство.

Иниституцията допълва, че деветосептемврийският преврат в България е пряка последица от обявяването на война на България от страна на СССР на 5 септември 1944 г.. Последва навлизане на съветски войски на територията на неутралната спрямо СССР България.

В позицията се припомня и друг исторически факт - че СССР обявява война на България, когато на власт току-що е дошло ново демократично правителство, обявило се за прекратяване на връзките с нацистка Германия и потвърдило позицията на неутралитет на Царство България спрямо Русия. Резултатът е, че България е временно окупирана от Съветския съюз.

"Дългосрочните последици за България са същите, каквито и за останалите страни от Източна Европа, попаднали в съветската зона на влияние - 45 години управление на тоталитарен режим, опиращ се на болшевишко-ленинския вариант на комунистическата идеология", завършва позицията на МнВР.

Единствените съветски войни загинали у нас, намерили смъртта си при запой

През 2016 г. безнаказано се размина друга нагла провокация на посолството на Русия у нас. Открит бе нов войнишки мемориал

в столичния кв. "Княжево", братска могила на 14 съветски войници, "загинали по време на освобождаването на България от фашизма", както съобщи тогава руското посолство.

От историята обаче е известно, че при навлизането на Съветската армия в България на практика не е имало бойни действия и загинали съветски войни няма. Пресаташето на руското посолство призна това, но поясни, че у нас са били докарани съветски войници, ранени в други държави, които в крайна сметка издъхнали в български болници. Други пък загинали при автомобилни катастрофи в България и затова било редно да им се издигне паметник като на войници, загинали за освобождението на България от фашизма.

Най-известните червеноармейски "жертви" на българска територия са намерили смъртта си при запой.

На 14 септември 1944 г. при грабежи в складовете на пристанище Бургас, тълпа от червеноармейци се натъква на големи количества спирт. Без каквато и да е проверка за годността на плячката, тълпата се нахвърля като обезумяла върху трофейната течност. Резултатът от двудневния запой с метилов алкохол на близо 200 бойци и командири от Червената армия са 42-ма починали и шестима ослепели бойци, а останалите са хоспитализирани с тежки отравяния, разказва руски историк пред Дойче веле.

Всъщност това са и единствените "герои", загинали в "двойното" освобождение на България. Покрай погребенията им обаче е оформено и първото съветско военно гробище на "падналите" червеноармейци за освобождението на братския български народ от фашизма и капитализма.

Пълен текст на позицията на Министерството на външните работи

"По повод организираното от Посолството на Руската федерация събитие на 9 септември "Изложба 75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма", МВнР заявява следното:

Без да отричаме приноса на СССР за разгрома на нацизма в Европа, не трябва да си затваряме очите, че щиковете на Съветската армия донесоха на народите в централна и източна Европа половин век репресии, заглушаване на гражданската съвест, деформирано икономическо развитие и откъснатост от динамиката на процесите в развитите европейски държави.

МВнР няма никакво отношение към тази проява и съветваме руското посолство да не заема позиция в подкрепа на съмнителна историческа теза ("освобождение"), която привилегирова само някои политически среди в България, тъй като е намеса във вътрешнополитическия дебат в страната ни.

Девети септември и неговите последици трябва да останат достояние на историците и историческата наука, за да получат пълна и точна оценка за влиянието върху развитието на България през 20-ти век.

От гледна точка на международното право фактите са ясни: деветосептемврийският преврат е пряка последица от обявяването на война на България от страна на СССР на 5 септември 1944 г. и последвалото навлизане на съветски войски на територията на неутрална спрямо СССР България.

СССР обявява война на България, когато на власт току-що е дошло ново демократично правителство, обявило се за прекратяване на връзките с нацистка Германия и потвърдило позицията на неутралитет на Царство България спрямо Русия. Следва временна окупация на България от СССР и Съюзниците, която формално се администрира от представители на коалицията, но де факто се упражнява изключително чрез съветското военно присъствие.

Дългосрочните последици за България са същите, каквито и за останалите страни от Източна Европа, попаднали в съветската зона на влияние - 45 години управление на тоталитарен режим, опиращ се на болшевишко-ленинския вариант на комунистическата идеология."

mediapool.bg