Честванията на Националния празник 3 март за поредна година преминават "под руски флаг". Десетки българи развяват знамето на Русия на връх Шипка, където традиционно са съсредоточени честванията.
Руска акция имаше и в центъра на София, само на метри от официалната церемония на Паметника на незнайния воин с участието на президента Румен Радев. На честванията в Пловдив също бяха развети руски знамена.
В словото си за празника вечерта Радев каза, че е "недопустимо над България да се веят други знамена", без да влиза в конкретика.
България чества на 3 март 145-ата годишнина от Освобождението, а датата е обявена за национален празник през 1990 г. На 3 март 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор, с който се слага край на Руско-турската война от 1877- 1878.
Церемонията пред Паметника на Незнайния воин в София постави официално началото на честванията. В ритуала участваха представителни формирования на националната гвардейска част и гвардейския представителен духов оркестър.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев прие рапорта на началника на почетния караул и поздрави гвардейците. Националният трибагреник бе издигнат тържествено под звуците на националния химн, беше изпълнен и артилерийски салют от 20 залпа, които поставиха официалното начало на тържествата по случай 3 март.
Държавният глава положи венец пред Паметника на Незнайния воин. С минута мълчание беше почетена паметта на загиналите за свободата на България.
По време на церемонията по издигане на националния флаг се чуха и възгласи срещу Радев, който е един от малко европейски лидери, който заема проруски позиции след началото на войната на Путин срещу Украйна,
На тържествата на връх Шипка служебният премиер Гълъб Донев каза, че общонационалната ни цел, която трябва да постигнем, е България, в която да остават и да живеят децата ни.
"Родината ни има нужда от своите опълченци по дух и своите идеалисти по душа, които ще се отрекат и ще загърбят личните си интереси и стремежи и ще се отдадат на общонационалната кауза за свободна, независима и силна България", посочи той.
"Връх Шипка е онзи връх, от който най-добре се виждат идните български дни, където бъдещето ни зависи от усилията ни да застанем един до друг и да определим общата посока на развитието ни като общество, да начертаем пътя – справедлив и честен, по който да поемем заедно, за да постигнем общонационалната ни цел - България, в която да остават и да живеят децата ни. България, която децата ни да избират", заяви Донев.
Лидърет на БСП Корнелия Нинова също се включи в тържествата на връх Шипка по случай 145 години от освобождението на България.
"Нека не позволяваме съвременните събития да пренаписват историята ни. Тя е наша, обща, българска, изстрадана и платена с много кръв и жертви. Иска ми се в деня на националния ни празник да не се делим на фили и на фоби. "Никой да не политизира и да не си го присвоява. Да надделее мъдростта и смелостта. Да ни води българският национален интерес. Иска ми се в тези тежки времена на разделения, точно на този ден, точно тук , да бъдем заедно , всички държавни мъже и жени, всички лидери на партии единни за България", заяви тя.
Националният празник беше почетен с различни прояви в цялата страна.
Десетки ентусиасти се включиха в "бягаща манифестация" в Бургас, носейки трибагреници. Във Варна почетоха 3 март с вдигане на националното знаме, мотошествие и тържествена заря-проверка. Новите паметни плочи на загиналите опълченци от Шуменско в Руско-турската освободителна война пред православния храм "Свето Възнесение Господне" в областния град бяха тържествен открити на националния празник.
Множество хора се събраха пред Паметника на свободата в Русе, за да отбележат националния празник. Жителите на Ловеч отбелязаха 3 март с гражданско поклонение и тържествен военен ритуал пред паметника на Тодор Кирков в града. Ямбол отбеляза 145 г. от Освобождението на България с тържествена общоградска церемония, военен ритуал, шествие, благодарствен молебен и заупокойна молитва в памет на героите, дали живота си за свободата на родината. В Хасково се проведе шествие, предвождано от мажоретки, общинския духов оркестър и почетен караул от армейското подразделение 52 740. Националният празник започна с издигане на българския трибагреник пред сградата на общината и завърши с фолклорна програма и голямо общоградско хоро.
mediapool.bg