Кламер БГ - Новини: България обещава едни от най-високите премии за олимпийски медали

България обещава едни от най-високите премии за олимпийски медали

Спорт

|
Пет, 07 Фев 2014г. 16:02ч.
България обещава едни от най-високите премии за олимпийски медали

Знаете ли, че най-бедната еврочленка България изплаща едни от най-високите премии на олимпийските медалисти? Докато българите, грабнали златен медал, взимат над 100 000 евро, германците получават едва по 20 000 евро, пише в петък Дойче веле в обзор на информациите за олимпийските премии в различните страни.

Петцифрени парични премии, доживотни пенсии или освобождаване от наборна военна служба: олимпийските премии за медалисти изглеждат доста щедри. Но само на пръв поглед. В действителност с тях спортистите няма как да станат богати. Истински добрите печалби идват едва след сключването на договори за реклама, ако въобще се стигне дотам, пише германската медия.

Много от спортистите обаче се радват и на по-малките екстри. Наред със скъпата спортна екипировка, 150-те германски участници в зимната Олимпиада в Сочи например получават и тефтер с талони за отстъпки, т. нар. олимпийски паспорт, срещу който могат да получат безплатна електрическа четка за зъби, 35% намаление при покупка на обувки и 50% намаление на вноските за определени застраховки. Що се отнася до паричните премии, предвидени за германските олимпийци - тази година златните медалисти могат да очакват от държавата 20 000 евро, вместо 15 000, както беше на предишните олимпиади. За сребърните и бронзовите медалисти пък са определени по 15 000 и 10 000 евро.

Бедните американски спортисти

Националният Олимпийски комитет на САЩ е малко по-скромен. Той отпуска на златните си медалисти по 25 000 долара, което се равнява на около 18 500 евро. Спечелилите сребро и бронз получават съответно по 15 000 и 10 000 долара премия. На някои от спортистите бонусите биха им дошли съвсем добре. Например на състезателката по ски свободен стил Хана Кърни, която живее с 50 000 долара годишно, поради което ѝ се налага да ползва за тренировки безплатните услуги в американския тренировъчен център в Лейк Пласид.

Впрочем, Кърни грабна златото на Олимпиадата във Ванкувър преди четири години в дисциплината бабуни. Сноубордистът Джонатан Чийвър пък работи като водопровдчик във фирмата на баща си, за да може да финансира спортните си занимания.

Малко по-високи от германските и американските премии са тези в Швейцария, Франция, Словакия, а и в някои други европейски страни. Швейцарският Олимпийски комитет например предвижда за златните медалисти 40 000 франка, Холандия - 30 000 евро, а Франция и Словакия съответно по 50 000 и 45 000 евро. Австрийците пък имат един вид собствена олимпийска валута - за носителите на златни медали са предвидени по 17 специални сребърни монети, чиято стойност възлиза на около 16 000 евро. Добри премии ще отнесат италианските и украинските медалисти - съответно по 140 000 и 125 000 евро за златен медал.

Щедрост от България и Казахстан

България пък, най-бедната страна в ЕС, раздава на олимпийците, спечелили златен медал, по 200 000 лв, т.е. 140 000 долара. Българските златни медалисти обаче могат да получат в дългосрочна перспектива общо около един милион лева, като се прибавят обещаните апартамент, кола и други подаръци от различни спонсори, както и правото на доживотна пенсия, пише Дойче веле, без да коментира какви, всъщност, са шансовете някой от българските представители в Сочи да спечели медал и да се наложи да му бъде плащана премия.

Бившата съветска република Казахстан също е неимоверно щедра - тя обещава за златен медал 250 000 долара. Впрочем, единствената досега победа на зимна Олимпиада за Казахстан е спечелил Владимир Смирнов - през 1994 в дисциплината ски-бягане.

Домакините на Олимпиадата в Сочи предвиждат за злато, сребро и бронз съответно по 122 000, 76 000 и 52 000 долара плюс регионални премии. Санкт Петербург например обещава допълнителни бонуси за медал в размер на около 100 000 евро.

mediapool.bg