Кламер БГ - Новини: 40-годишният Оле Ейнар Бьорндален спечели седма титла

40-годишният Оле Ейнар Бьорндален спечели седма титла

|
Съб, 08 Фев 2014г. 18:50ч.

Живата легенда на биатлона Оле Ейнар Бьорндален спечели спринта на 10 км от зимните игри в Сочи '14 и извоюва седмия златен олимпийски медал в знаменитата си кариера.

На 40-годишна възраст ветеранът от Норвегия допусна една грешка в стрелбата, но въпреки наказателната обиколка от 150 м финишира най-бързо - за 24:33.5 мин. С изоставане от 1.3 сек. спрямо шампиона сребърен медал заслужи австриецът Доминик Ландертингер (0 гр.), а с бронз изненадващо се окичи чехът Ярослав Соукуп (0 гр.) с пасив от 5.7 сек.

За Бьорндален това е трета олимпийска титла в спринтовата дисциплина след Нагано '98 и Солт Лейк Сити '02. Освен това рекордьорът по победи за Световната купа има златни отличия в индивидуалното състезание на 20 км и в преследването на 12.5 км от 2002 г., както и титли с норвежките щафети на 4х7.5 км през 2002 г. и през 2010 г. във Ванкувър.

От българските участници най-добре се представиха Красимир Анев (3 гр., +1:54.5 мин.) и Владимир Илиев (4 гр., +2:22.4 мин.), които се наредиха съответно 49-и и 60-и и добиха право на участие в преследването на 12.5 км в понеделник. Другите ни двама олимпийци - Михаил Клечеров (2 гр., +2:40.1 мин.) и Иван Златев (2 гр., +3:15.0 мин.), финишираха съответно 70-и и 76-и сред общо 87 участвали биатлонисти.